Saint☆Onii-san Film

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ježíš a Budha sa rozhodnú pre oddych od ich vznešených povinností na planéte Zem v našej súčasnosti, presnejšie priamo v Japonsku, kde si prenajmú jeden byt. Strelené? A to sme ešte len na začiatku 🙂

Ako by vlastne tieto dve centrálne postavy veľkých náboženstiev – kresťanstva a budhizmu – reagovali na súčasný svet, keby chceli žiť život obyčajného človeka, v tomto prípade turistu? Myslím že od vyobrazenia v tomto filme by nemali ďaleko.

Exotické Japonsko, ako ho svätci volajú, určite ponúka premnoho zážitkov. Destinácia číslo jedna im prináša mnoho zábavy aj miernych strastí, hlavne keď si Ježíš (japonsky Jesú) náhodou spriatelí jakuzu alebo Budha (japonsky Budda) dosiahne osvietenie na bobovej dráhe v Disneylande.

Anime spadá žánrovo do tzv. slice-of-life, teda „zo života“ a vyobrazuje rôzne úryvky každodenných strastí aj radostí. A to všetko nám bude podané očami dvoch lídrov náboženstiev – a teda dosť svojsky. Kto by to čakal, že práve Budha bude sledovať všetky letáky, aby ukoristil tú najväčšiu zľavu na zeleninu v obchode? Toto správanie a mnoho iných čŕt ale nie sú len výmysly autorov, dajú sa totiž opodstatniť samotnými náboženstvami. Hikaru Nakamura, autorka pôvodnej mangy Saint☆Onii-san a ďalšej populárnej mangy Arakawa Under the Bridge, to má naozaj premyslené. Dokázala pretransformovať klasické črty a správanie svätcov zo starých prameňov do súčasného Japonska bez toho, aby vám prišli umelými. A na niečo také je naozaj treba mať vynikajúcu predstavivosť a talent.

Z obrázkov vám do očí určite udrie pestrá škára farieb, hlavne tých svetlejších odtieňov. Celý film má veľmi príjemnú, optimistickú, až hravú atmosféru práve vďaka voleným odtieňom. Zaujímavá je aj samotná kresba. Tá má u postáv úmyselne štýl náčrtu bez pevných liniek. To bol úmysel autorov, pretože sa chceli čo najviac priblížiť vierohodnosti mangy. Navyše to dodáva na originálnosti a zapamätateľnosti anime.

Atmosféru nedodáva len dobre zvolená grafická stránka, ale aj hudba a hlasy postáv. A hlavne veľkým plusom, ktorý urobil celý film podstatne lepší sú určite výborne vybraté hlasy hlavných postáv. Síce nevieme ako zneli, ale či už Ježíš alebo Budha, určite si všetci predstavujeme upokojujúci hrejivý hlas. A presne to sa aj podarilo. Mirai Morijama, síce nikdy žiadnej inej postave hlas neprepožičal, keby ale začal tvrdiť že je prevtelením Ježiša, mohli by mu to ľudia zhltnúť. Gen Hošino, ktorého hlavné zamestnanie je spevák, taktiež daboval Budhu po prvýkrát. Teraz už má na konte aj iné dve postavy z filmov, pre mňa ale bude navždy len Budhom 🙂

O tomto diele som vedela odkedy vyšlo v roku 2013. Potom som síce na neho nejak pozabudla, z hlavy sa mi ale nikdy myšlienka o dvoch svätcoch v modernom Japonsku úplne nevyparila. A bodaj by nie, veď bizarné anime sú jedných z mojich obľúbených. Ak sa radi smejete na plné hrdlo a nevadí vám náboženská tematika, jednoznačne odporúčam!

Japonský názov: 聖☆おにいさん
Anglický prepis: Saint☆Oniisan
Anglický názov: Saint☆Young Men
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2013

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.