Josée, tygr a rybičky

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Cuneo miluje more a potápanie. Jeho snom je ísť na štipendium do Mexika. Učí sa Španielsky, tvrdo pracuje aby mal peniaze na zahraničie. V kolektíve je obľúbený a budúcnosť má svetlú.

Kumiko tiež miluje more. Žije sama so svojou babkou. Je pripútaná na vozík, nemá kamarátov pre komplikovanú a samotársku povahu.

Náhoda ich zrazí dokopy, doslovne. Cuneo dostane možnosť sa starať o Kumiko ako opatrovateľ za slušné peniaze. Lenže Josée, ako si Kumiko hovorí, je slušný oriešok. Cuneo má čo robiť, aby si k nej našiel cestu, inak sa z nej zblázni. Našťastie ich láska k moru pomôže im sa zblížiť.

Citlivá téma s jemnou romantikou

Klasické „dievča stretne chlapca“, nič originálne na pohľad. Príbehov ako je tento, nájdete kvantá. Lenže, nie každý bude dobrý. A Josée, tygr a rybičky je skvelou mangou. Pôvodne sa jedná o krátky príbeh spod pera autorky Keiko Tanabe (1928 – 2019). Ten vyšiel v roku 1984 a aj napriek svojmu veku sa stále teší popularite. Josée má až dve hrané adaptácie, jednu japonskú z roku 2003 a kórejskú z roku 2020. Rok 2020 bol očividne pre Josée prínosný, pretože dostal dvojzväzkovú manga adaptáciu od Nao Emoto a anime film. Český preklad mangy vyšiel v jednom súhrnnom vydaní v októbri 2024 s prekladom Anny Křivánkovej.

Na začiatku je Kumiko riadnou potvorou a nech sa Cuneo snaží viac a viac, nedarí sa mu s ňou naviazať priateľskú konverzáciu. Jej nepriateľská povaha a rozmaznanosť z nej ľahko robí cieľ nevraživosti u čitateľov. Ale ako sa ukáže, zatrpknúť je jednoduché, keď vás ľudia definujú len na základe hendikepu. Aby bolo jasné, táto manga nie je o každodenných problémoch hendikepovaných osôb. Neočakávajte žiadne detaily toho, ako ľudia so zhoršenou pohyblivosťou vedú svoj život.

Táto manga sa zameriava na city. Veľmi taktne a precízne ukazuje strach i traumu zo zdravotného postihnutia, a to aj ako vrodeného tak i získaného počas života. Rovnako tak poukazuje na to, že je jednoduché prestať vnímať paralyzovaného človeka na vozíku ako rovnocenného.

Fyzický hendikep vs. mentálne zdravie

Väčšina z nás je zdravých, a zdravý človek si nedokáže predstaviť život s akýmkoľvek fyzickým obmedzením. Ešte väčší strach však v nás vyvoláva fakt, že by sme mohli ostať odkázaní na pomoc iných. To mnoho ľudí desí viac, ako samotný hendikep. Je to skutočný strašiak, ktorého treba zahnať. Josée a Cuneo nájdu vnútornú silu tento strach prekonať. S pomocou iných či bez, keď je odhodlanie, je aj cesta.

Obe postavy sú rozvinuté a komplexné. Majú svoje ciele, sny aj vnútornú nepohodu. Ich interakcia s medzi sebou aj s okolím je na úrovni, konverzácie sú inteligentné a prirodzené. Manga je občasne viac dramatická, ale romantika zahreje na srdiečku. Je sladká tak akurát, našťastie diabetes sa nekoná.

Kresbu nejde nevynachváliť, je nádherná. Podvodné scenérie sú aj v čierno-bielej nádherné a ľahko predstaviteľné vo farbách. Nao Emoto zvolila jemné linky, ktoré využíva nielen u postáv a pozadia, ale aj vyobrazenie hry svetla. Väčšina panelov je veľmi svetlých, čo pomáha docieliť tú správnu atmosféru.

Josée, tygr a rybičky momentálne patrí k top jednorazovým mangám, ktoré u nás vyšli. Romantické duše neoľutujú a vlastne sa dá povedať, že touto mangou nikto nič nepokazí.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Seiko Tanabe (príbeh), Nao Emoto (kresba)
  • Preklad: Anna Křivánková
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 412
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 9788076796362

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.