Summer Wars

0 komentárov

Mamoru Hosoda má rád virtuálnu realitu. Stačí jednoduchý fakt, má dva filmy, ktoré sa v nej odohrávajú. Sú to Belle, ktorá u nás bola v kinách v roku 2022 a Summer Wars z roku 2009.

Internet je jeden z najlepších vynálezov ľudstva. A na ňom nájdete aj virtuálny svet OZ, populárnu virtuálnu aplikáciu podporujúcu všetky možné funkcie. Nákupy, šport, bežné konverzácie, OZ to má všetko. Stačí si vytvoriť personalizovaný avatar a ponoriť sa do tajov jednotiek a núl. Toto všetko je schované za neprelomiteľným kódom ochraňujúcim dáta všetkých užívateľov a organizácií.

Kendži Koiso je sedemnásťročný matematický génius a moderátor OZu na brigádnický úväzok. Keď ho jeho spolužiačka, ku ktorej chová city, Nacuki Šinohara pozve na výlet, najradšej by skákal radosťou tri metre. Teda, než sa dozvie, že sa majú hrať na párik, aby Nacuki mohla potešiť svoju rodinu, hlavne deväťdesiatročnú prababičku, ktorej narodeninovú oslavu sa chystajú navštíviť. Keď prídu do Šinoharaových rodinného sídla, Kendži dostane zvláštnu správu žiadajúcu o vyriešenie dlhého matematického hlavolamu. To ešte netuší, že práve nevedomky prelomil bezpečnosť OZu a spôsobil tým svetovú katastrofu.

Summer Wars bol prvým anime filmom nominovaným na cenu Golden Leopard na švajčiarskom Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne, ktorý sa organizuje od roku 1946. Film zarobil svetovo viac než 18 miliónov dolárov. V Japonsku tiež vyhral cenu Nippon Akademii-šó (Japan Academy Film Prize) za najlepšiu animáciu v roku 2010. Mamoru Hosoda sa touto snímkou tiež stal len druhým japonským režisérom nominovaným na Cennu Annie v Los Angeles po Hajaovi Mijazakim.

Film zvláda zakomponovať do necelých dvoch hodín nielen decentnú dávku akcie a komédie, ale aj atmosféru japonského vidieku. Nacukina rodina je obrovská, členovia rozmanití. Pod jednou strechou nájdete rovno niekoľko generácií s vlastným pohľadom na svet, problémami aj radosťami. Je to tak krásna rodina, že sa budete väčšinu filmu vnútorne usmievať.

Animácia je veľmi čistá, kto videl ďalšie Hosodove filmy ľahko rozozná jeho štýl. Virtuálna realita využíva 3D veľmi nenásilnou cestou. Film je veľmi farebný, ale všeobecne je realita menej výrazná, kým svet OZ kričí výraznými farbami na prevažne bielom pozadí. Horšie je na tom zvuk. Hudba samotná nie je žiadna extra sláva. V kombinácii s hovoreným dialógom a zmäťou obrazov pri akcii je skôr rušivým elementom.

Pamätníkom narodeným v 90. rokoch môže Summer Wars pripomínať prvý Digimon film z roku 2000. Pocit umocňuje druhá polovica filmu, ktorá sa venuje hlavne virtuálnej realite a blížiacej sa katastrofe ohrozujúcej reálny svet. Proste, byť dobrým v matematike a lúštiť náhodné hádanky sa očividne nie vždy vyplatí.

Summer Wars je dobrý film. Nie je to žiadne veľdielo so silnou správou publiku, ale príjemným večerným zážitkom vhodným na zasmiate a oddýchnutie. Má trošku drámy, veľa zábavných situácií, kopu divných náhod, preliv medzi modernou a tradičnou kultúrou a ani akcia nie je opomenutá. Nie je to film, ktorý vo vás zanechá silné emócie, ale určite vo vás aspoň zanechá dobrú náladu.

Japonský názov: サマーウォーズ (Summer Wars)
Anglický názov: Summer Wars
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2009

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.