Sword Art Online: Aincrad 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Tohle je hra, se kterou se nezahrává.
– Kajaba Akihiko

Sword Art Online je fenomén. Keď vyšiel v roku 2009, všetkých okúzlil ideou o VR hre, ktorá bude tak reálna, že budete môcť bojovať proti bossom ako keby ste tam naozaj boli. Je rok 2022, rok, v ktorom sa SAO odohráva a práve vyšla prvá kniha česky. MMORPG vo VR sme sa síce ešte nedočkali, ale môžeme spolu snívať aspoň v knihách.

Kirito je jeden z najšťastnejších hráčov pod slnkom. Stal sa betatesterom prvej VR MMORPG hry, Sword Art Online. Dostupná len 10 000 hráčom, táto hra vás ponorí do živého sveta plného monštier aj rôznych povolaní. Môžete sa tak hrať na hrdinu, prežiť svoj farmársky život, alebo vyskúšať rôzne remeslá a stať sa obchodníkom. Druhý život sa ale rýchlo zmení v nočnú moru, keď všetkých 10 000 hráčov ostane v hre uväznených. Smrť v hre znamená smrť v realite. Jediný spôsob, ako prežiť a vrátiť sa do reality je vyčistiť všetkých 100 poschodí masívneho hradu Aincradu, ktorý tvorí svet tejto hry. Prešli dva roky, Kirito postupne s ostatnými v prvej línii dobíja poschodia. Ostáva ich ešte 26 a hráčov už je len 6 000.

Už se nikdy nebudu moct odhlásit. Návrat k mému předchozímu životu ve skutečném světě nepřipadá v úvahu. Obojí bude možné jen v případě, že se jednou někomu podaří dorazit na vrcholek tohohle létajícího hradu a porazit závěrečného bosse. A pokud přijdu o všechno zdraví, umřu. Doopravdy přestanu existovat.

Za vznikom knihy hľadajte autora Rekiho Kawaharu, ktorý SAO pôvodne publikoval online. Podľa jeho slov vraj nerád kreslí a radšej vymýšľa príbehy, preto je SAO novelou. Dôvod, prečo sa príbeh stal pôvodne webnovelou bol jednoduchý, pretože autor nechcel riešiť vydavateľstvá, u ktorých by musel príbeh osekať podľa nich. V sérii je momentálne už 26 kníh, prvé dve sa odohrávajú vo svete Sword Art Online (v anime 1. TV séria, epizódy 1- 14). Od roku 2012 vychádza alternatívna linka Sword Art Online: Progressive, ktorá sa zameriava na samotné čistenie poschodí Aincradu.

Novela prekvapila svižnosťou, ktorou podáva dej, aj skvelými opismi. Budete si vedieť presne vybaviť výrazy tvárí hráčov, ich správanie aj ich oblečenie. To všetko sprevádzajú nádherné ilustrácie od abec (čítaj abeši). Na začiatku sú ilustrácie aj farebné, čo je pochopiteľne veľmi pekný bonus. Aby som sa ešte vrátila k textu samotnému, musím pochváliť jeho jednoduchosť. Novela je veľmi jednoducho napísaná, čím sa stáva vhodná aj pre manga fanúšikov, ktorí bežné knihy veľmi nečítajú. Samozrejme sa tak novela stáva prívetivou aj pre násťročných všeobecne alebo pre kohokoľvek, kto chce príjemné oddychové čítanie.

Aj keď je SAO neuveriteľne populárna séria, nevyhla sa nedostatkom. Kniha je aj v zahraničí často kritizovaná za sexizmus. Ako to už býva, japonská novela od chlapa pre hlavne mužské publikum sa bežne nevyhne fanservisu. Asuna je jedna z najsilnejších hráčok, prezývaná Blesk. Mimo toho je aj pekná. To je všetko v najlepšom poriadku. Prečo ale má jedna z najsilnejších hráčov v celej hre ochranku a nemôže nikam chodiť sama? Rozhodovanie tiež necháva na mužov v okolí. Autor z nej spravil cennú trofej, ktorú všetci muži musia automaticky brániť a viac než jej schopnosti oceňujú jej krásnu postavu. Vždy, keď sa opisovali Asunine akcie, autor znovu a znovu opisoval jej krásu a ohromenosť ostatných, vznikla z toho obohratá pesnička. Bola veľká škoda pozorovať zaujímavú postavu ako z nej každý robil roztomilé dievčatko, ktoré potrebuje ochranu. A samozrejme, tá jedna scéna v spodnej bielizni sa dostala aj na ilustráciu na začiatku knihy 🙂

Novela vs. anime

Počítam, že väčšina v našom kraji spoznala SAO priamo cez anime z roku 2012. Ani ja nie som výnimka. To samozrejme znamená, že budeme novelu prirovnávať k anime, ktoré sme videli prvé. Prvý pocit, ktorý som tak z knihy dostala bol, že čítam opis anime. Rozprávanie Kirita je skôr formou deskriptíva. Viac sa opisuje ako koná, ako keby Kirito opisoval čo robí a vy si v hlave vykreslíte obraz cez jeho rozprávanie. Trochu to bránilo plnému ponoru do deja, mala som pocit skôr statickosti než akčnosti.

Prvá vec, ktorá ma prekvapila v dobrom slova zmysle bolo lepšie vysvetlenie termínov a technológie. Na akom princípe funguje VRMMORPG, ako sa hráči hýbu a spúšťajú útoky a mnoho iných vecí je dostatočne vysvetlené. Toto v anime trochu chýbalo a viac než sci-fi to tak spravilo zo série obyčajné fantasy.

Anime bolo tiež viac unáhlené, kým novely pôsobia pomalším dojmom. Stále je technicky celý dej uzavretý len v jednej knihe, ale fakt, že všetci kto v minulosti SAO videli ostali ako obarení v 14. epizóde, keď Aincradová časť zrazu skončila z ničoho nič… kniha pôsobí určite viac konzistentne. Bonusom novely sú aj Kiritove myšlienky. Keďže novela je podaná ako rozprávanie hlavnej postavy, vidíme mu viac do hlavy. Jeho myšlienky sú opisované dosť často a to rovno od začiatku, kedy ostane uväznený v hre, takže sa s ním viete lepšie stotožniť.

Posledným zaujímavým rozdielom je chronologickosť. Aby som to vysvetlila lepšie, prvá kniha má ukončené dejstvo, ale nie sú v nej mnohé vedľajšie postavy. To preto, že ich príbehy sú rozoberané v druhej knihe, kde sa do Aincradu vrátime spätne. V anime tak cestujete s Kiritom a stretávate postavy postupne, kým v novele sa venujete hlavnému deju prakticky iba s Kiritom, Asunou a Kleinom. Kirito tak v novele opisuje jednu z jeho spomienok, ktorá ho pozmenila, kým v anime to s ním priamo prežijete v prítomnom čase. Anime mi v tomto rozhodnutí sadlo viac, pôsobilo živšie. Vydavateľstvo Crew plánuje druhú knihu vydať ešte tento rok, tak si dejové medzery budeme môcť onedlho urovnať.

Verdikt

Premisa je skvelá a aj keď kniha nie je bezchybná, popularita série je zaslúžená. Celá idea virtuálnej hry ako skutočnej, ktorá pôsobí ako sen každého hráča a nasledovne sa mení na ich nočnú moru je super. Začiatok série je silný, autorovi sa veľmi podaril úvod do celého príbehu. Bohužiaľ, kniha si nedokáže udržať rovnakú kvalitu až do konca, pretože využíva len veľmi málo postáv a niektoré dôležité dejstvá sú len prerozprávané ako spomienky. Očakávam, že tento problém vyrieši druhá kniha, takže stále nie je nič stratené. Inak sa Sword Art Online: Aincrad 1 čítalo svižne, avšak anime ma zaujalo o niečo viac. Ak sa bojíte či vám SAO sadne, vždy môžete skúsiť len prvú knihu, pretože jej dejstvo je uzavreté.

Stále neviete, či je to pre vás?: KLIKNI NA TENTO TEXT A PREČÍTAJ SI UKÁŽKU

Recenzovaná verzia:

   • Vydavateľstvo: CREW
   • Autor: Reki Kawahara (príbeh), abec (ilustrácie)
   • Väzba: brožovaná
   • Jazyk: český
   • Počet strán: 340
   • Rozmer: 128 × 182 mm
   • Rok vydania: 2022
   • ISBN: 9788076790353

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.