Animefest 2024

0 komentárov

Ten čas letí. Je to ako včera, keď sme všetci boli v Brne na Animefeste v roku 2023. A tak než sa človek spamätal, prišiel devätnásty ročník najväčšej otaku akcie cez víkend od 24. do 26. mája 2024. Endorfíny stúpali, pred vstupom aj za bránou sa ozývali výkriky šťastia, keď návštevníci videli svoje obľúbené postavy prechádzať okolo nich.

Väčší, väčší Animefest! \(≧▽≦)/

Každý rok je tento con lepší a väčší. Týmto trendom nebude brnianske výstavisko za pár rokov stačiť (niektorí by možno povedali, že už teraz priestory nestačia). Organizátori sa snažia limitované priestory kompenzovať kde sa dá, aj keď Rotunda nie je nafukovacia. Prezradili, že ich snom je jedného dňa postaviť pódium v hale, ktorá by pojala väčšinu návštevníkov conu. To znie ako úžasný nápad a návštevníci môžu len držať palce, aby to jedného dňa vyšlo.

Pribudol ďalší programový obsah – rôzne workshopy, kde si návštevníci mohli vyskúšať aktivity spojené s Japonskou kultúrou, napríklad hranie na bubnoch či bojové umenia. Tento rok pribudli aj nové tvorivé workshopy spojené s technológiami a umením, kde ste si mohli vyskúšať tvorenie visual novely, stolných hier či zistiť, ako sa pripravuje manga na české vydanie.

Super novinkou bola konštrukcia vonku, na ktorej vás kaskadéri mohli zavesiť do vzduchu. Ktorý fanúšik Útoku titánov by si toto nechal ujsť?! Pokiaľ preferujete adrenalín v inej forme, napríklad, ste rodičom, aj na toto sa myslelo. Detský kútik bol tento rok rozšírený, takže o vaše ratolesti bolo postarané.

Pozitívna zmena tiež je, že ubudlo bootlegov, stánky mali viac oficiálneho merchu, to je úctyhodný krok vpred!

Foodfest(っ˘ڡ˘ς)

Stánky s jedlom minulý rok zažili revolúciu. Podstatne narástli v počte a rozmanitosti. Lenže minulý rok mnoho stánkov bolo o sladkostiach a to skutočné jedlo, ktoré potrebujete k životu, bolo stálo v malom počte. To tentokrát nehrozilo, pretože stánkov bolo cez 50! Cez japonské, kórejské, vietnamské až po české klasiky zemiakových placiek aj langoše… Kvalita však stále kolísala, nič vás neurazilo, ale len máločo ohúrilo. Mnohé stánky tiež neboli pripravené na nápor ľudí. Napríklad stánkov s corndogmi bolo viac, z toho jeden v sobotu zavrel predčasne a u druhého sme čakali cez 40 minút, než sme sa dostali na radu.

Minulý rok skoro všade brali karty, minimálne tam, kam som zavítala. Tento rok mnoho stánkarov s jedlom prijímali len hotovosť. To vnímam ako škaredý krok späť. Aby toho nebolo málo, bankomat priamo v areáli bol rozbitý. Možno by pomohlo, keby každý stánok mal viditeľne označené, či prijímajú karty alebo len hotovosť. Je jasné, že nútiť obchodníkov do terminálov sa zrejme nedá, takže toto by mohol byť kompromis. Ale i tak mi príde úsmevné, že umelci v Artist Alley zvládajú platby terminálom a reštaurácie/občerstvenia si vezmú hotovosť bez účtu.

Organizácia ( ̄^ ̄)ゞ

Vedeli ste, že za týmto ročníkom stálo neuveriteľných 700 ľudí z organizačného tímu? Vďaka tomu zvládli priniesť takmer dokonalý con. Pokiaľ sa niečo pokazilo (a že ono sa vždy niečo pokazí), podarilo sa im problémy uhladiť na nepoznanie. Občasné mini časové sklzy naznačovali, že boj bol ťažký, ale orgovia ako vždy vyhrali. Ľudia boli spokojní, veci bežali ako mali a vlastne tam nie je čo vytknúť.

Tento rok prišlo do areálu neuveriteľných 13 800 návštevníkov a celkovo to tvorilo 37 000 vstupov za celý víkend. To je o 2 300 ľudí viac oproti minulému ročníku a teda viac než 15 percentný nárast unikátnych návštevníkov. Za jeden ročník sa jedná o neuveriteľný nárast. Je teda jasné, že organizátori zrejme niečo robia dobre. Písala som to minulý rok, a tento rok to platí znova: Animefest prekonal svoj predošlý ročník.

Mám len jednu otázku: Možno sa mi to zdalo, ale nezatárali stánky a priestory tento rok skôr? Nutne mi to nevadilo, len ma to zarazilo. Máte niekto odpoveď? Ak áno, vie sa prečo?

Ľudia ⸜(*ˊᗜˋ*)⸝

Ľudská kreativita nepozná hraníc. O tom svedčili rôzne cosplaye na každom metre. Ako by vyzerali pokémoni, keby boli samurajmi alebo pikaču bol motorkár? Dá sa spraviť cosplay mola (áno, myslím toho nočného motýľa)? Čo takto rovno cosplayovať náboženského fanatika zo skutočnej histórie, alebo si spraviť fotku s Ježišom? Ratovať vás mohla skupinka morových kňazov. Zdá sa, že existuje jednoduché heslo: Keď to existuje, dá sa na to spraviť cosplay.

Tento rok dominoval popularitou Genshin Impact a Hazbin Hotel, čo asi nikoho neprekvapí. Pri Hazbin hotel skupinovom fotení zástupy snáď nemali konca. Oba fandomy sa preklenuli samozrejme aj do súťaží. V cosplay debute a cosplay súťaži sa tento rok dalo kvalifikovať na rôzne súťaže. Nechýbala samozrejme ani cena divákov. Tú získali Kate & Tery ako Jebediah & Octavius z filmu Noc v múzeu.

Kvalifikácia jednotlivca do Tournament of Champions (Viedeň, Rakúsko): Ibaraki Dódži z Fate Grand Order (Chibi Juns)

Kvalifikácie skupín:
Extreme Cosplay Gathering (Paríž, Francúzsko): Jebediah & Octavius z Noc v múzeu (Kate & Tery)
World Cosplay Summit (Nagoja, Japonsko): Guts & Casca z Berserk (Tanakht & Maki)
AnimeS Cosplay World Stars (Sofia, Bulharsko): skupinka z Darkest Dungeon  (Wrii, Kler, Ajsi)

AF prekypoval skvelou atmosférou. Nepokazilo ho ani premenlivé počasie. Spoznala niekoľko nových ľudí a mala zaujímavé konverzácie o Gundam modeloch, výrobe cosplayu a mnoho ďalšieho. Pokiaľ nemáte s kým na AF ísť, nezúfajte. Toto je príležitosť, ako nových kamošov spoznať. Hovorím aj z vlastnej skúsenosti 🙂

Mechokalypsu vystrieda retro vlna (✧ω✧)

Budúci rok bude témou RETRO. Takže tridsiatnici (a ďalšie odveké bytosti), oprášte svoje spráchnivené kosti a nabehnite na vlnu svého mládí. Táto téma ponúka široké spektrum nápadov s aplikovateľnosťou prakticky na čokoľvek. Dúfam, že bude k videniu mnoho cool cosplayov zo starších anime, aj keď slovo starší je relatívny pojem. Osobne by ma potešili 90. roky, ale nechám sa prekvapiť. Tak AF zdar a zase o rok!

PS. Ak sa nájdeš v galérii fotiek a chceš fotku v plnom rozlíšení alebo naopak, odstrániť ju, napíš mi na aneta@otakunest.net

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.