Šingeki no Kjódžin 1. a 2. séria

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Titáni. Predátori humanoidného vzhľadu živiaci sa ľudským mäsom. Už storočia terorizujú svet a jediná záchrana pred nimi sú tri mohutné hradby Maria, Rose a Sheena, kde poslední obyvatelia ľudskej rasy môžu žiť bez strachu. Ale iba do doby až prvá hradba Maria skončí roztrieštená na malé kúsky Kolosálnym a Obrneným Titánom, a spolu s ňou aj nádej zvyšného ľudstva. Nútení stiahnuť sa za druhú hradbu Rose, ľudia znovu okúsili aké to je žiť pod závojom každodenného strachu o život. Medzi nimi je aj Eren Yeager, chlapec, ktorého titáni priamo pred ním pripravili o matku…

Titánom som sa dlhú dobu vyhýbala. Fanúšikovia sú totiž schopní cez sociálne siete prezradiť úplne všetko a to mi nie je dvakrát po chuti. Nakoniec je už takmer na spadnutie tretia séria tohto populárneho kúsku a mňa konečne premohla zvedavosť. Na začiatok musím povedať, že som bola prekvapená kvalitou. A to ako kvalitou adaptácie samotnej mangy od Hadžimeho Isajamy, tak aj detailnou animáciou, vkusnou hudbou a dobre spracovaným scenárom. Ten mala na starosti Jasuko Kobajaši, legenda stojaca za dielami ako sú Claymore, Death Note, JoJo’s Bizarre Adventure či Šakugan no Šana.

Začiatok je, ako to už z mnohých anime býva, pomalý. Síce prvá epizóda ponúkne naozaj zimomriavky, potom sa zase vezieme klasickým tréningom a seba inšpiratívnym bojom hlavnej postavy s jej vierou, ktorá zdolá všetky prekážky. To všetko slúži skôr na oboznámenie s postavami ako s postupným posunom v deji alebo uspokojenia fanúšikov šónenov, ktorí očakávajú tréningové pasáže. Osobne charaktery, ktorých ego borí svet nemusím. Ich viera totiž nerealisticky, až priam magicky, rieši problémy ľudstva inšpiratívnymi rečami a odvážnym postojom s očami uprenými kamsi do diaľky na fiktívneho nepriateľa. Erenovi Yeagerovi to našťastie vydrží len chvíľku a potom z toho viac-menej vyrastie. Správanie sa však dá ľahko odôvodniť jeho vtedajším vekom. A práve realistickosť správania mnohých postáv ako aj ich vývoj je určite ďalšou silnou stránkou tohto diela.

Hlavou časťou anime sú ale samozrejme samotné súboje s titánmi. Sú naozaj výborne zanimované. Nesmierne dynamické a v mnohých ohľadoch originálne, nemám im čo vytknúť. Sú oprávnene jedným z hlavných ťahúňov celého fandomu. K dotvoreniu atmosféry nielen u súbojov je samozrejme hudba. A za tú je ako v iných mnohých populárnych anime (Aldnoah.Zero, Owari no Seraph, Guilty Crown, Kill la Kill, Zombie-Loan…) zodpovedný znovu a raz Sawano Hirojuki, momentálne jeden z najpopulárnejších skladateľov.

K animácii snáď ani nie je čo dodať, z obrázkov je určite vidieť vysoká detailnosť nielen postáv, ale aj prostredia. Pridám len jednu chybičku, ktorú som si všimla – pozrite sa na vyšité emblémy 🙂

Čo posúva Šingeki no Kjódžin o niekoľko priečok vyššie v porovnaní s inými akčnými anime je samotná polemika, politika a logika. Nerieši sa tu len čierno-biely konflikt ľudí vs. titánov. Všetci ľudia nie sú jednotní a ťahajúci za jeden povraz. Nie každý je plne vyrovnaný sám so sebou. Ľudia sú racionálni aj iracionálni, vedení inštinktmi, emóciami, skúsenosťami… Anime tak dokáže uspokojiť fanúšikov dobrých bojov ako aj ľudí hľadajúcich poriadny príbeh.

V druhej sérii sa dej samozrejme ešte viac zauzlí. Počula som názory, že séria je o niečo slabšia, pretože sa tam veľa nedeje. A je pravda, že dej sa neposunie o takú diaľku ako v prvej sérii, ale predsa len je druhá séria o približne polovicu kratšia. Nadväzuje plynulo na predošlú sériu ako keby štvorročná prestávka medzi nimi nikdy neexistovala. Osobne som ju mala o niečo radšej ako prvú, práve vďaka psychologickej hĺbke a väčšiemu množstvu dialógov a odhalení v porovnaní so súbojmi. Akcie je tu síce o niečo menej, vidím to však opodstatnené a ten menší počet súbojov to vynahrádza kvalitou.

 Animačne je na tom pokračovanie úplne rovnako ako predošlá séria. Drží si svoj zlatý štandard a vďaka minimálnym či žiadnym zmenám zjednocuje obe série do jedného epického celku. Jedinou zmenou tu je využívanie CGI animácie u kolosálneho titána, ktorý bol predtým kreslený ručne. Jeho pohyby pôsobili rušivo a roboticky, aj keď pôvodný zámer bol zrejme vyvolať v divákoch pocit mohutnosti.

Ak si zájdete na populárny portál MyAnimeList.net prekvapí vás u Šingeki no Kjódžin jeho hodnotenie. U prvej série je to krásnych 8,5/10 a u druhej 8,49/10. Asi toľko k nespokojnosti „nedostatku“ súbojov v druhej sérii. Toto prekvapivo takmer zhodné hodnotenie len potvrdzuje ako podobné sú tieto dve série. Vytvoriť úspešné anime nie je až tak ľahké a vytvoriť rovnako výborné pokračovanie je snáď ešte ťažšie. Preto ma veľmi teší, že si titáni dokážu držať svoju latku. A preto nemám inú možnosť ako sa pripojiť k väčšine. Dúfajme, že tretia séria nás nesklame!

Japonský názov: 進撃の巨人
Anglický prepis: Shingeki no Kyojin
Anglický názov: Attack on Titan
Počet epizód: 25 (1. TV séria), 12 (2. TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2013, 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.