Šingeki no Kjódžin 1 / Útok titánů 1

Petra Slovakova
0 komentárov

Autorem mangy Útok titánů je Hadžime Isajama, který ji zároveň kreslí i píše již od roku 2009. Při zmínce o této sérii můžeme, nebo brzy budeme moci, mluvit o fenoménu či skoro kultu. Tato manga, která je v zahraničí velmi oblíbená, se dočkala také zpracování do anime podoby, vyšly různé hry a v tomto roce je chystaný i hraný film. V roce 2011 vyšel krátký třídílný román s názvem Attack on Titan: Before the Fall, což by měl být prequel k původní sérii (románová kniha u nás zatím v překladu nevyšla). Popularitu mangy způsobila především anime série, která se začala vysílat v roce 2013. Režíroval ji Tecuró Araki, jenž je také podepsán pod slavným anime Death Note.

Útok titánů představuje postapokalyptický příběh s prvky military sf a fantastiky. Zbytky lidstva bojující o přežití v něm stojí proti obrovským bytostem, které jsou nazývány titány. Ti decimují lidskou civilizaci jak se dá, převážně pak svými stravovacími návyky. Lidé se tedy uzavřou za vysoké zdi posledních měst, odkud se snaží podnikat bojové výpady, které ovšem málokdy nesou ovoce. Při jednom z masakrů ztratí hlavní hrdina, Eren Yeager, domov i matku. Postava Erena není nepodobná všem prototypům náctiletých hrdinů žánru šónen, kteří se za žádnou cenu nehodlají vzdát a dělají jeden sebevražedný kousek za druhým. Po hrůzném zážitku se rozhodne se stvůrami bojovat, a tak se i se svou nevlastní sestrou Mikasou přidá ke speciální jednotce, u níž prodělají náročný výcvik, po kterém jsou postaveni před nepřítele, aby poznali marnost svého počínání. Samozřejmě dojde i na krvavé boje, ztráty přátel a sebezapření v rámci záchrany lidstva.

Depresivní ladění tohoto počinu je již z anotace nejspíš zřejmé. Lidstvo je před vymřením, obři jsou téměř neporazitelní a mladí hrdinové vidí umírat civilisty i zkušené vojáky jako na běžícím pásu. Tíživá atmosféra bezvýchodné situace nastane i po sebemenším záblesku naděje. Manga je velmi akční, dokáže vtáhnout do děje a je doslova nabitá emocemi – od bezmoci až po výborně prokreslené přátelství hlavních postav. Vzhledem k poměrně brutálním scénám, kdy jsou lidé požíráni titány, bych tuto mangu doporučila spíše otrlejším čtenářům. Navzdory nesporné akčnosti je však stále prostor na řešení klasických problémů, jakými jsou vztahy či rivalita.

Pro českého čtenáře vyšla manga u nakladatelství CREW, které se před pár lety rozhodlo k jistě odvážnému kousku: vydávání těch nejslavnějších mang v českém jazyce. Po sériích Naruto, Bleach, Gantz a dalších se tedy dostáváme i k manze Útok titánů, která si po celém světě získala miliony fanoušků, a kromě toho posbírala ocenění pro nejlepší mangu roku 2011 či nejlepší neamerický komiks.

Provedení knihy je ve standartním formátu a jeho kvalitu ještě umocňuje poutavá obálka. Grafika vypadá dobře, občas je sem tam někde něco useknuté, ale rozhodně vám to nezkazí dojem ze čtení. Původní kresba je sice jednodušší, ale zato srozumitelná a dobře rozeznatelná, totéž platí i o písmu. Pro fanouška mangy či anime je toto velmi povedený kousek do sbírky. První díl byl rozhodně výtečný a série má nakročeno k tomu, aby i u nás dosáhla popularity. Můžeme se jen těšit na další díl.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Útok titánů (34 zväzkov)
  • Autor: Hadžime Isajama
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: Hadžime Isajama
  • Rok vydania: 2014
  • ISBN: 9788074492808

Zdroj: prevzaté s povolením z fantasy-svet.net

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.