Kiseidžú: Sei no Kakuricu

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Aké to asi musí byť, keď sa vám do tela dostane parazit? A teraz nehovoríme o ničom takom ako sú pásomnice a iné podobné potvory, o ktorých často dlho neviete. Hovoríme o inteligentnom tvorovi, ktorému prvý životný impulz povie, že sa má dostať do mozgu a ovládnuť celé telo! Tento proces je pochopiteľne pre daného jedinca fatálny. Teda až pokým parazit nezlyhá a neusadí sa inde. Napríklad vo vašej pravej ruke. Presne to sa stalo Šiniči Izumimu. Šestnásťročnému mladíkovi sa pod kožu dostane nejaký tvor a v panike si ruku utiahne káblami tak, že ovplyvní prietok krvi. Málo však vie o tom, že si práve zachránil život. Parazit zlyhal a už sa ďalej do tela nemohol dostať. Namiesto toho je teraz jeho pravou rukou, a to doslova. Migi, ako ho Šiniči pomenuje, má vlastnú inteligenciu aj povahu. Nestojí na strane ľudstva ale nie je ani plnohodnotný parazit ako iní. Ale pretože je teraz Šiničiho súčasťou, musí mu zaistiť prežitie. To nie je vôbec jednoduché, parazitom môže byť naozaj ktokoľvek…

Na začiatku Izumi pripomína správaním Šinžiho z Evangelionu alebo Kanekiho z Tokyo Ghoul. Hodený do sveta, s ktorým nechce mať nič spoločné musí Izumi pravidelne čeliť výzvam, ktoré priamo ohrozujú jeho život. Parazit Migi mu v tom pomáha jeho skvelými taktikami a logikou, aj keď jeho jedinou motiváciou je vlastné prežitie. Podobne ako u Tokyo Ghoul, aj tu stojí hlavný hrdina medzi svetom ľudským a tým plných monštier. Na rozdiel od spomenutých ghúlov sú parazity oveľa lepšie spracovaní a zaujímavejší.

Prednosťou tohto anime je skvelý vývoj postáv. Netýka sa len Izumiho, ktorého spolužitie s Migim rapídne zmení pohľad na svet, ale aj všetkých osôb okolo neho. Na unikátny stav hrdinu reagujú aj ostatné parazity. Ich stretnutie s Šiničim im poskytne priestor pre veľa osobných otázok aj možný osobný rozvoj. Niektoré sa tejto príležitosti rýchlo chytia, iní ju odignorujú a niektorí sa priečia. Dokopy tak dostanete veľmi zaujímavú zmes hororu, psychológie aj akcie.

Hudba v Parasyte -the maxim- je neuveriteľne chytľavá. Autori vsadili na nevšedné žánre dubstep a trap a tento experiment priniesol neskutočne sladké ovocie. Škoda je akurát openingu… Prečo? Pretože text aj melódia je skvelá, ale tá Angličtina, ktorou je spievaná trhá uši. Keby som nemala titulky, asi mi ani na prvýkrát nedôjde, že je to anglický jazyk.

Animácia nevyužíva žiadne výrazné a krikľavé farby. Vsádza na reálnejšie zobrazenie obyčajného života plné tlmenejších odtieňov. Občasne sa vyskytne aj nejaké to CGI v pozadí a nebudem klamať, tu si mohli dať trošku viac záležať. Zase to ale nie je nejaká veľká katastrofa a väčšinu času je animácia veľmi plynulá a príjemná na pohľad.

Anime určite nie je bezchybné ale dokáže zaujať a zanechať spomienky a pocity. Štúdio Madhouse má za sebou mnoho skvelých kúskov ako sú Death Note, Black Lagoon, Hunter x Hunter, Hellsing Ultimate, Monster, Trigun, One-Punch Man (1. séria) a Kiseidžú: Sei no Kakuricu sa k týmto často spomínaným anime legendám môže hrdo hlásiť. Adaptácia do anime je dokonca tak podarená, že hodnotením o kúsoček prevyšuje aj mangu (hodnotenie z MyAnimeList.net). A niečo také sa nedeje často, práve naopak, je to veľmi ojedinelý jav. Škoda, že sa nikdy vlastne s istotou nedozvieme, odkiaľ vlastne parazity sú.

Japonský názov: 寄生獣 セイの格率
Anglický prepis: Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
Anglický názov: Parasyte -the maxim-
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2014 – 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.