Made in Abyss

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Roztomilé vizuály väčšinou znamenajú, že celé anime bude ako jeden sladký cukríček so šľahačkou navrchu. Milé dievčatko s kamarátom vydávajúc sa na dobrodružnú cestu plnú mnohých prekážok a zvláštnych tvorov. Nečakajú nás ale magické dni plné kamarátstva, ale strastiplná cesta plná prekážok s nejasným cieľom.

Tisíc deväťsto rokov dozadu ľudia objavili na jednom ostrove obrovskú dieru s priemerom jedného kilometra. Jej presná hĺbka dodnes nie je známa, ale určite to bude minimálne 20 000 metrov. Má vlastné ekosystémy a nachádzajú sa v nej zbytky neznámej civilizácie, teda rôzne artefakty. Okolo Abyssu sa vyvinulo celé odvetvie biznisu. Niektorí hľadajú artefakty aby ich ďalej predali, iní sú odhodlaní objaviť všetky záhady tejto obrovskej diery v zemi. Títo dobrodruhovia sú rozdelení do kategórií podľa píšťal, ktoré majú na krku. Začiatočníci majú červenú, kým tí najlegendárnejší, najlepší z najlepších majú bielu. Medzi dobrodruhmi je aj Riko, dcéra známej Bielej píšťalky Lyzi, ktorá v prvých vrstvách zbiera artefakty pre detský domov, ktorý ju vychováva. Jeden deň narazí v prvej vrstve Abyssu na robota, ktorý ju zachráni pred nepriateľskou potvorou. Chvíľku na to Riko zistí, že jej matka Lyza je nezvestná, považovaná mnohými za mŕtvu. Dostala však odkaz od mamy, že ju bude čakať na dne Abyssu. Riko dlho neváha a spolu s Regom sa vydáva na strmhlavú cestu, odkiaľ nie je návratu.

Na začiatku ma Made in Abyss príliš nezaujalo. Siroty pracujúce aby na seba zarobili nie je nový koncept a ani trošku problematické dievča hľadajúce spôsob ako byť najlepšia po vzore rodiča nie je žiadnou novinkou. U obrazovky ma však udržal zaujímavý svet záhadnej bezodnej priepasti, do ktorej sa vydá.

Vydať sa dole totiž nie je len tak. Keď opomenieme nepriateľské tvory, Abyss má aj svoju kliatbu. Vydať sa smerom dole nikdy nie je problém. Ale ísť späť na povrch so sebou už nesie riziká. Prvá vrstva priepasti hneď na vrchu, je takmer bez nebezpečia, ale keď sa človek vydá domov, zastihne ho nevoľnosť. Čím hlbšia vrstva, tým horšie sú následky. Známych vrstiev je sedem, u tretej sa dostavujú halucinácie, u štvrtej krvácanie zo všetkých telesných otvorov, piata vrstva je posledná, z ktorej sa stále dá vrátiť bez dlhodobých následkov. Pri šiestej vrstve dobrodruhovia čelia strate ľudskosti či dokonca smrti.

Na začiatku to je teda milá prechádzka. Potom ale prídu prvé komplikácie. Bude sa bojovať aj o život. A samozrejme, nie vždy sú to lokálne tvory, ktorí sú najväčšími príšerami. Ale na to deti postupne prídu. Srandovnejšie časti boli pre mňa síce skôr suché, ale citové scény boli úžasné. Postavy mali svoje príbehy, ktoré chytili za srdce. Tieto scény boli nielen dobre spracované ale aj dobre napísané. Úžasná hudba emócie len zvýraznila a aj roztomilá animácia dokázala podnietiť divákov vďaka zaujímavému kontrastu.

Made in Abyss je ako keby ste zobrali platformovú skákačku v štýle metroidvania a spravili z nej anime. Bezodná priepasť má obrovské množstvo zaujímavých lokácií so špecifickými tvormi aj habitatmi podobne ako levely v hre. (Uff, úprimne, keby z toho spravili hru, brala by som všetkými desiatimi.) Svet priepasti je fascinujúci. Má mnoho zaujímavých tvorov aj rastlín a skrýva tajomstvá na každom rohu. Ako Riko s Regom postupujú, stretajú sa aj s ďalšími ľuďmi a odhalia nejedno tajomstvo.

Príbeh začne byť o niečo konzistnejší v druhej polovici série, kde sa na scéne objaví Nanači (a tohto „tvora“ proste musíte mať radi). Posledné dve epizódy majú 40 minút, inak by anime bolo dosť ochudobnené. Následne priamo pokračuje filmom. Ten je taktiež zábavný a zaujímavý, akurát jedna z hlavných postáv, Pruška je súčasťou príbehu skôr len preto, aby Riko a Reg mali zámienku pokračovať ďalej. Pod akými podmienkami už prezradiť nesmiem, to by bol spoiler.

Made in Abyss bolo jedno tých príjemných prekvapení. Roztomilá animácia nie je zárukou bezstarostného príbehu, čo už v minulosti dokázala trebárs Mahó šódžo Madoka Magica (mimochodom tiež skvelé anime). Anime vlastne nie je pre slabé povahy. Je tu smrť, násilie aj mnoho zaujímavých otázok pre dospelejšie publikum. A skoro som zabudla, aj dospelý humor (ten je síce súčasťou života, mne úplne nesadol, keďže to boli deti, ale zase, nebol prehnaný). Nádherné a hrozné zároveň, toto anime vo vás prebudí rôzne pocity. Raz budete žasnúť, niekedy sa báť, inokedy budete šťastní, potom zase smutní, niekedy budete naštvaní a inokedy zase zdesení. Je to proste unikátne anime, aké sa často nevidí.

Japonský názov: メイドインアビス
Anglický názov: Made in Abyss
Počet epizód: 13 (TV séria), 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2017 (TV), 2020 (film)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.