Redline

0 komentárov

Najskôr začnem faktami

Tento film bol v produkcii úctyhodných 7 rokov a obsahuje viac ako 100 000 snímkov v 102 minútach. Premiéru mal na švédskom Locarno International Film Festival v roku 2009, čo je celý rok predtým, než bol film pustený do japonských kín.

Zaujímavosťou je, že vo filme účinkovali postavy z OVA anime Trava: Fist Planet (2002) od štúdia Grasshoppa! Trava, bývalý vojenský mecha pilot a Šinkai, jeho mechanik, sa prihlásili do turnaja so sladkou výhrou v biliónoch. V roku 2009 vymenia turnaje za závod v Redline.

Film je režisérskym debutom Takešiho Koikeho, ktorý predtým pracoval ako kľúčový animátor u nemenej excentrického Dead Leaves a adaptácii klasiky Vampire Hunter D: Bloodlust.

Dej

Každých 5 rokov sa koná najočakávanejšia súťaž celého vesmíru s jediným pravidlom: žiadne pravidlá nie sú.  Závod Redline je sám o sebe nebezpečný, závodník JP o tom vie svoje. Spolu s vychádzajúcou hviezdou a jediným ďalším človekom, Sonoshee McLaren, sa kvalifikoval na tento pekelný závod, ktorý testuje odhodlanie aj talent účastníkov. Tento ročník je navyše ešte o niečo nebezpečnejší – odohráva sa na planéte Roboworld, ktorý z Redline nie je nadšený. To však závodníkov iba viac motivuje k vyššej rýchlosti. JP neplánuje zaostávať, jedná sa o závod jeho života. Pohodlne sa usaďte do kresla, nachystajte si pukance a užite si šialenú jazdu.

Príbeh nie je prekomplikovaný, cieľ závodu je jasný, len každý si proces dosiahnutia výhry predstavuje trochu inak. Mocní rezidenti Roboworldu by si naopak najviac priali, keby žiadny z účastníkov závod nedokončil. Preto sa uchýlia k naozaj zaujímavým taktikám. Unikátny závod má nástrahy na každej zatáčke, občas sa jedná o skutočne nebezpečné záležitosti. Tak, ako rýchlo sa premelú autá na trati, aj tieto nástrahy prichádzajú a odchádzajú, čo zvyčajne nevadí, ale občasne to spôsobí neuzavretú dejovú linku. Nie je to nič, čo by vám skazilo zážitok, ale predsa len vám ostanú v hlave vŕtať nejaké otázky.

Strelený svet a postavy

Hlavným ťahúňom Redline je zaujímavý svet intergalaktických rezidentov. Mimozemšťania rôzneho druhu, vzhľadu aj veľkostí si žijú svoj život a všetci zdieľajú nadšenie z jedného športu. Z obyčajného športového anime o autách sa tak zrazu stáva zaujímavý kúsok plný rôznorodých postáv rôznych kultúr.

Ani jediní zástupcovia ľudskej rasy –  JP a Sonoshee –  nie sú obyčajní nudní ľudia. JP zaujme na prvú dobrú jeho super három,  Sonoshee je zaujímavá už len tým, že sa dostala tak ďaleko úplne sama. Do toho JP podporujú dvaja mechanici, štvorruký Moguna a Frisbee s temnou minulosťou.

Technické spracovanie

Z obrázkov aj traileru je jasné, že toto je jazda skutočne divoká. Famózna animácia hýri všetkými možnými farbami celého spektra sprevádzaná výbornou hudbou. Hudobným režisérom je nie veľmi známy Jódži Šimizu, ktorého najznámejšie anime v repertoári je Yuri!!! on Ice. Pán Šimizu odviedol skvelú prácu.

Scenár mali na starosti rovno dvaja páni. Jódži Enokido, ktorý má na konte slušný počet diel, medzi ktorými figurujú také mená, ako sú Ouran Kókó Host Club,  FLCL či Šódžo Kakumei Utena. V tíme s ním bol Jošiki Sakurai, ktorý prispel v sériách Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Seirei no Moribito a xxxHOLiC.

Kľúčovú animáciu mal na starosti Hirojuki Aojama. Pokiaľ toto meno nepoznáte, šup okamžite sa ho doučiť, tento animátor stál u zrodu filmov Chlapec vo svete príšer, Akira, Summer Wars, Belle, Steamboy, Kaze tačinu.

Verdikt

Redline je unikátny kúsok v oceáne japonskej animovanej tvorby. Nie je dokonalý, za to však originálny a to aj napriek jednoduchému príbehu. Všetky aspekty boli detailne zvládnuté, spolu vytvorili skvelý večerný film. Proste exekúcia na výbornú.

Japonský názov: REDLINE
Anglický názov: Redline
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2009

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.