Violet Evergarden

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Poznáte ten pocit, keď vidíte ukážku na anime a viete, že toto si musíte pozrieť? Ja som ho už dlho nezažila. Síce anime priemysel produkuje stovky nových anime ako na bežiacom páse, nie všetko zaujme oko vyberavého diváka ako som ja. A potom je tu niečo, čo sa vám zapáči na prvý pohľad. Anime, ktoré viete, že zaradíte do hľadáčika… Violet Evergarden.

Podobne ako u populárneho Jódžo Senki z roku 2017, aj tu je ústrednou postavou mladé blonďavé dievča s modrými očami. A dokonca v oboch prípadoch sú tieto dievčatá spojené s armádou v alternatívnej realite. Ale tým sa všetky podobnosti zrejme končia. Kým Jódžo Senki sa zameriava priamo na vojnový konflikt, Violet sa sústreďuje až na postbellum, teda na následky už ukončeného konfliktu. Zbrane, taktika, akcia síce priťahuje väčšinu pozornosti a tak býva častejším námetom na spracovanie. Všetky vojny ale majú dôvod, priebeh a aj následky. Každá vojna skrýva príbehy tisícov jednotlivcov. Vojna ovplyvňuje všetkých, nielen vojakov na fronte. A to si mnoho ľudí nevšimne, až pokým pred neho takéhoto človeka nepostavíte.

Dej

Nachádzame sa na fiktívnom kontinente Telesis, ktorým otriasla vojna. Mierové konania medzi dvomi krajinami stále prebiehajú, životy ľudí sa však už pomaly vracajú do starých koľají. Život mladej Violet sa ale naopak po vojne zrúti. Vychovaná ako ľudská zbraň počúvajúca iba rozkazy, Violet je stratená v novom svete bez bojov a bez svojho majora, ktorého vždy počúvala na slovo. Bola zanechaná svetu napospas bez svojho nadradeného, len s poslednými slovami, ktoré jej povedal. Bohužiaľ, ako vojnová bábka, vôbec nechápe týmto slovám plných citov. Otvára sa jej však možnosť týmto slovám porozumieť vďaka povolaniu Automonografickej bábiky (Auto Memory Doll). Tieto bábiky majú naozaj delikátnu prácu: prenášajú pocity a myšlienky ich klienta do listu. Vyjadriť city listom je pre Violet niečo nové a nevídané, a musí sa s tým popasovať. Postupne si ale začne uvedomovať, že nie je len bezduchou zbraňou.

Prvé dve epizódy sú skôr úvodom, divák sa s Violet nedokáže poriadne stotožniť kvôli jej neexistujúcej mimike a pocitom pôsobiacimi veľmi neosobne. Miesto toho sa dozvedáme viac o vzťahoch medzi postavami a svete ako takom. Tempo je pomalé, mnoho sa na začiatku nedeje. Postupne sa dej mierne rozbehne a to epizodickými príbehmi, ktoré na seba nadväzujú a utvárajú celistvý príbeh transformácie Violet. Spôsob podania príbehu – tvorenie deja pomocou príbehov vedľajších postáv – je veľmi šikovným postupom ako nenútene ukázať emočný vývoj hlavnej postavy. Keď sa všetky bočné príbehy následne poskladali do jednotného celku, vzniklo veľkolepé dielo, ktoré chytilo snáď každého diváka za srdce.

Spracovanie

Prvý aspekt, ktorý zaujme diváka ako prvý je samozrejme animácia. Ľudia sa riadia obrázkami viac ako čímkoľvek iným, takže dobre vytvorený vizuálny trailer, plagát a samozrejme aj finálny produkt má väčšiu šancu na výhru. Táto Netflixovka (áno, presne tak, Violet Evergarden bola vysielaná výhradne na Netflixe) bola stvorená štúdiom Kyoto Animation, ktoré je preslávené jeho krásnymi vizuálmi. Ak vám nehovorí nič samotný názov štúdia, možno vám žiarovka zasvieti pri týchto názvoch: Clannad, Koe no Katači, Full Metal Panic! séria, Kobajaši-san Či no Maid Dragon, Free! séria, Kjókai no Kanata séria a niekoľko ďalších známych sérií. Žiarivosť očí, detailnosť oblečenia, hra svetla, precízne ťahy a linky postáv aj prostredia, toto všetko zmiešané s viktoriánskym štýlom a občasnými prvkami steampunku utvorilo živý svet prekypujúci aj tými najmenšími detailmi. Jediným tŕňom v oku, ktorý zároveň môže byť pre niekoho úplne zanedbateľný, či snáď aj vítaný prvok, je vyobrazenie minulosti Violet počas bojov. Dievčina je síce utajovanou zbraňou, nie je však geneticky upravená na to, aby ako malé dievča vyvinulo silu porovnateľnú, ak nie ešte väčšiu ako dospelí muži proti ktorým bojuje. Extrémne rýchla s výborným balansom a presnosťou Violet vyslovene kosí nepriateľov jedna radosť. Pre inak realistické anime je toto vyobrazenie miernym nezmyslom.

K dobrej grafickej stránke samozrejme netreba zabudnúť na tú zvukovú. Hudbu na začiatku príliš nevnímate, čiastočne ju zabijú obrazy a konverzácie. Keď sa však započúvate, skladba „Never Comming Back“ vám rýchlo utkvie v pamäti. Duo zvukového režiséra Jóty Curuoky (Air, Clannad, Chrno Crusade, séria Full Metal Panic!…)  a talentovaného skladateľa Evana Calla (Big Order, Schwarzesmarken…) má prekvapivo dobré výsledky. Opening „SINCERELY“ od TRUE ma na začiatku hudobne príliš nezaujal tak ako obrazovo, stačilo si ho však vypočuť ešte párkrát aby skončil v zozname skladieb.

Tenučký hlások Violet prepožičala Jui Išikawa, ktorá dabovala aj Mikasu Ackerman z Šingeki no Kjódžin série, čo je súčasne s Violet Evergarden jej momentálne najprestížnejšia rola. Väčšina ďalších seijú už majú za sebou taktiež známe aj menej známe role, preto vás nemusí prekvapiť, že ich hlasy vám môžu byť povedomé ako z novších tak i starších anime.

Záver

Violet Evergarden je diamantom, ktorý je navyše krásne obrúsený do najvyššieho lesku tým najlepším klenotníkom. Ak sa tu nejaký prírodný kaz v tomto drahom kameni nachádza, je precízne skrytý vďaka jeho opatrnému spracovaniu. Týmto však nechcem tvrdiť, že je to dokonalé anime pre každého. Pomalšie tempo a citové zameranie nenadchnú fanúšikov akcie, kde sú city a emócie akýmsi vedľajším produktom, výsledkom činov postáv. Väčšina skutkov už bola vykonaná predtým a anime sa skôr zaoberá emocionálnou analýzou. Z toho dôvodu sú názory na toto anime rozdelené predovšetkým do dvoch táborov. Kým jeden tvrdí, že Violet Evergarden je skvost roku 2018, druhý hovorí že je to maximálna nuda. Tak, do ktorého táboru sa pridáte vy?

Japonský názov: ヴァイオレット・エヴァーガーデン
Anglický prepis: Violet Evergarden
Anglický názov: Violet Evergarden
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.