Jódžo Senki

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Jódžo Senki alebo aj Saga of Tanya the Evil (Sága diabolskej Tanyi) je skrytým diamantom zimnej sezóny 2017. Prvýkrát som na toto dielo narazila cez trailer od Dashia z GAW-subs, keď sme sa rozhodovali, čo sa bude prekladať. Poslal mi ukážku zobrazujúcu malé dievča levitujúce vo vzduchu, ruinujúce nepriateľov za pomoci zbrane a mágie. Zo začiatku som si nebola istá či to je to čo hľadám, na konci traileru ale na mňa „vykukol“ neskutočný psycho výraz Tanyi a dielo skazy bolo dokonané. Toto musím vidieť!

Aby som však uviedla veci na pravú mieru… Tanya je síce malé dievča a používa mágiu, nie je však žiadna loli a ani sa magicky nepremieňa na hrdinku s chutnými šatočkami. Je to proste len dospelá myseľ v tele malého dievčaťa, ktoré postupne rastie, dospieva a buduje si ranky v armáde. A hlavne, nenájdete tu fanservis ani žiadny romantický trojuholník s komediálnymi prvkami. Aj napriek mágii sa celé anime drží pevne na zemi (no dobre, tak skôr vždy vo vzduchu, keďže tam hlavne lietajú…) a zobrazuje udalosti reálne ako sa len dá.

Takže, ako už obrázky hore ukazujú, prvou vecou čo človeka zaujme je špecifická animácia a kresba. Posledný trend mnohých anime je rovnaká kresba u všetkých, ktorá sa nakoniec odráža v monotónnosť a neschopnosť zapamätať si všetky postavy, pretože vlastne ničím zvláštne neboli. Tu si ale všimnete originálnosti kresby hneď. A to samozrejme už na očiach, ktoré to v poslednej dobe schytávajú najviac. Tanyine oči sú síce veľké, ale za to tvarovo netypické pre anime, ako aj fakt, že mihalnice sú podstatne väčšie. A sú priam perfektne stvorené pre jej psychopatické výrazy počas akcie. Potom tu máme Viktóriu Serebryakovú, ktorá odráža jej nevinnosť skrz-nazrkz a keby nemala na sebe uniformu, tak si poviete že je to klasické dedinské dievčatko, ktoré si vo voľnom čase pri ceste trhá kvety. Síce mi u nej tie veľké okále troška viac vadili, dá sa to ale prežiť. Čo ale nesmiem zabudnúť spomenúť je obrovská detailnosť prostredia. A práve tu musím povedať, že štáb odviedol brilantnú prácu. Obrazy aj s rámami, stoličky s čalúnením alebo koberce sú všade neskutočne detailné a nádherné.

Toto „mahó šódžo führer girl“ anime, ako by sme to mohli alternatívne nazvať má navyše aj mnoho detailov, ktoré ho robia o to lepším. Možno pre niekoho nepostrehnuteľné, ale sú to vždy malé veci, ktoré tvoria výborný celok. Prvou zaujímavosťou je Tanyin hlas. Ten sa postupom času mierne mení, pretože Tanya rastie. Na začiatku anime má asi 9 rokov a na konci už 12. Okrem toho sa jej mení aj výška a proporcie postavy. Ďalšou detailnou zmenou je jej meno, ktoré sa s jej novým rankom v armáde mení z Tanya Degurechaff na Tanya von Degurechaff, takže sa jej podarilo dostať medzi šľachtu.  A takým posledným detailom, ktorý je viac postrehnuteľný sú svietiace oči u mágov. Kým Tanyine oči sú všeobecne dosť žiarivé, tak sa to nedá spoznať, ale u ostatných členov armády môžeme pozorovať zmenu farby očí počas boja na rôzne žiarivé farby. Tento prvok je navyše dotiahnutý poriadne a teda aj nepriatelia majú rôzne farby očí. A prečo „navyše dotiahnutý“? No práve preto, že v poslednej dobe sa všetko mimo hlavných postáv fláka, takže u iných anime by som nebola prekvapená, keby svietili oči len Tanyi z neznámych príčin, lebo tak to proste je.

Ďalším super plusom u mňa je rozhodovanie postáv. Žiadna sila priateľstva každému odpustí a som tak retardovaný (ospravedlňujem sa za výraz), že urobím úplne nezmyselnú vec, pretože tak to tvorca chce. Všetko tu dáva zmysel, nikto sa po hlave nevrhá do nebezpečenstva s tým, že by zázračne prežil bez ujmy. Vojna tu nie je svätá a môžete sa tešiť na taktiku a stratégiu.

Všeobecne je toto anime u mňa na vysokej priečke a to musím povedať, že je to výborný pocit písať recenziu na anime, ktoré stále len nekritizujem. Od deja po kresbu až hudbu je to samý plus, mínus asi len za občasný zvláštny pocit nenapĺňania všetkých očakávaní (to sa snáď u mňa ani nedá) a dĺžku. Pretože novela stále nie je dokončená, budeme si na pokračovanie musieť chvíľu počkať. A síce, koniec anime po záverečných titulkoch je podľa mňa geniálny.

Japonský názov: 幼女戦記
Anglický prepis: Youjo Senki
Anglický názov: Saga of Tanya the Evil
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.