Beastars

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Zootopia vyšla v marci 2016, a zaujímavá manga, ktorá ju mierne pripomína, v septembri 2016. Náhoda? Kto vie? Autorka Paru Itagaki sa na internete prezentuje so slepačou hlavou, čo je aj jedna z postáv jej mangy. Tento zvierací svet však nie je veľmi rozprávkový. Práve naopak, je plný pretvárok, ambícií, sklamaní, presne tak ako náš ľudský svet.

V civilizovanom svete antropomorphých zvierat koexistujú mäsožravce a bylinožravce. Krehký mier sa však naštrbí, po tom ako je zavraždený a zožraný žiak alpaka Tem. Temov kamarát z dramatického krúžku, vlk šedý Legoši, tak musí čeliť ešte viac nenávistným a ustráchaným pohľadom, ako predtým. Celý život sa snaží skrývať jeho tesáky a pazúre, čo zase irituje vychádzajúcu hereckú hviezdu, jeleňa Louisa. Keď sa Louis rozhodne nenápadne dostať do auditória aby mohol viac cvičiť, poprosí Legošiho, aby hliadkoval. V tú noc sa osudovo stretne vlk a zajac. Malá trpasličia zajačica Haru, ktorá skoro skončila v papuli vlka. Zdá sa, že inštinkty sú silnejšie ako civilizácia. Aké sú vôbec Legošiho pocity? Je to inštinkt alebo snáď niečo iné? Mohla by to byť, trebárs aj láska?

Zootopia aj Beastars sa venujú vzťahu medzi dvomi skupinami zvierat – bylinožravými a mäsožravými. V oboch prípadoch tiež máme ako hlavnú hrdinku zajačika a hlavného hrdinu z rodu psovitých. Tu však podobnosť oboch diel končí. Kým v Zootopii spolupracovali a žili všetky zvieratá spolu, v Beastars je hranica interakcie medzi mäsožravcami a bylinožravcami podstatne hrubšia. Vlastne, ich interakcia je obmedzená len na nevyhnutné prípady. Beastars začína záhadnou vraždou, jedná sa ale predovšetkým o školskú drámu, v ktorej si hlavní hrdinovia hľadajú svoje miesto vo svete plnom predsudkov založených na zvieracích druhoch.

V mnohom sú postavy zvierat reálnejšie ako ľudské charaktery v iných anime. Či už hlavné postavy alebo tie vedľajšie, sú prepracované a rozmýšľajú ako živé bytosti. Nehrozí pocit umelej postavy. Všetky majú emócie, viditeľné vnútorné konflikty a dilemy, s ktorými sa každá postava pasuje po svojom. Hlavnými postavami sú síce študenti, ale pôsobia vyspelejšie ako väčšina dospelých. A to predovšetkým čo sa týka v porovnaní s inými školskými anime. Stále tu ale je viditeľný konflikt medzi svetom dospelých a mladistvých.

U konfliktu ešte ostaneme, pretože anime ich má skutočne viac než dosť. Nebavíme sa o fyzickom konflikte, aj keď aj k takému stretu párkrát príde. Ide predovšetkým o tie mentálne dilemy, ktoré som už načrtla. Žiadne zviera totiž nie je to, čo na prvý pohľad vyzerá. Vlk nemusí byť len predátor na vrchu reťazca. Panda nie je len lenivý medveď požierajúci bambus. Sliepka nie je len hlúpy vták. Zajac nie je len malé roztomilé klbko chlpov s uškami a chvostíkom. Ale to je presne to, čo by si jeden na začiatku myslel, však? Séria sa hrá s predsudkami, ktoré máme snáď každý. A je úplne jedno, či je to voči nejakej sociálnej skupine, rase alebo spoločenskej vrstve. Beastars nám ukazuje, že predsudky sú veľký problém spoločnosti, ale netreba sa báť ich zbúrať.

Celým stredobodom pozornosti je vlastne tabuizácia medzidruhových vzťahov. Predovšetkým hlavne ide o vzťah predátora a koristi, teda v tomto prípade vlka a zajaca. Môžete to aplikovať ale aj na iné situácie zo života, napríklad aj sexizmu, keď mužské pohlavie je zastúpené mocným predátorom, zatiaľ čo ženy sú len jemné ohrozené zajačiky. Zámer autorky využiť zvieratá na kritiku viacerých spoločenských problémov je viac než jasný.

Anime využíva CGI grafiku ako jeden z mála prípadov sa jedná o podarené spracovanie. Na začiatku ma naozaj veľmi odrádzal dizajn postáv. Nejedná sa o bežné stvárnenie antropomorfizmu, postavy majú ľudské chodidlá a proporcie v rámci možností a hlavne ľudské krky. Zvieracie hlavy tak vyzerajú byť na krku akosi nasadené. Skutočne tak ide viac o človeka vo vlčom prevleku ako o vlkodlaka. Pôsobí to trochu zvláštne a znepokojujúco. Mimo toho je ale spracovanie podarené, farby sú prijemné. Opening je veľmi nečakaný, a to ako čo sa hudby týka tak aj animácie. Ukazuje, že autori sa neboja experimentovať s rôznymi štýlmi aby mohli divákom priniesť prvotriedny, originálny zážitok. Osobne ma potešila aj animácia krvi. Má správnu konzistenciu – nie je to len červená voda!

Beastars určite nie je len seriál určený furíkom. To v žiadnom prípade a myslím to smrteľne vážne. Pokiaľ vás odrádzajú neľudské postavy so zvláštnou animáciou, skúste dať šancu aspoň pár epizódam než anime úplne zatratíte. To je vlastne primárny problém celej série, bude apelovať len určitému publiku. To samozrejme nie je negatívum, mnoho skvelých anime je robené len pre určité publikum, len bohužiaľ potom nemôže šíriť svoje posolstvo ďalej do sveta. Mimo vizuálneho spracovania je treba ešte spomenúť, že sa jedná skôr o anime pre dospelých alebo by som mala skôr povedať, dostatočne vyspelých divákov. Zaoberá sa niektorými ťažšími témami a v tomto prípade nemôžete očakávať takmer žiadne komediálne prvky na odľahčenie situácie.

Japonský názov: BEASTARS
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2019

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.