Monster

Gundam
0 komentárov

Rok 1986, Západné Nemecko, Dusseldorf. Mladý geniálny mozgový chirurg z Japonska, doktor Kenzo Tenma, začína čoraz viac pociťovať bremeno politiky skrytej za fungovaním prestížnej Eisler Memorial Hospital. Aj keď si už dlho uvedomoval, že ho jeho nadriadený, riaditeľ nemocnice, využíva pre zväčšovanie svojej slávy, až s operáciou svojho posledného pacienta je stavaný pred krutú realitu. Hodnota ľudského života nie je rovnocenná. Prominentní ľudia majú prednosť pred tými obyčajnými. A v dôsledku toho umrel turecký robotník, ktorého mal Tenma pôvodne operovať. Zlom nastáva pri brutálnej vražde manželskej dvojice. Bývalý vysoký politický úradník z Východného Nemecka je nájdený mŕtvy spolu s manželkou vo svojom byte. Jedno z ich adoptovaných detí, malé dievčatko Anna, je v hlbokom psychickom šoku. To druhé, jej dvojča Johann, bolo postrelené do hlavy. Jediný, kto môže chlapca zachrániť, je Tenma, ktorý však dostal rozkaz operovať starostu Dusseldorfu. V sužovanom nádejnom doktorovi ale predsa len vyhrá túžba ľudí zachraňovať a rozhodne sa pokračovať v mimoriadne náročnej operácii chlapca, ktorému nakoniec venuje druhý život. Aj keď za to zaplatí vysokú cenu. Starosta, ktorý predtým sľúbil nemocnicu finančne podporiť, totiž umrie a pôvodne každým ospevovaný génius sa zo dňa na deň dostane na úplné dno. Jeho menovanie za šéfa neurochirurgov bude zrušené, jeho snúbenka, dcéra  riaditeľa nemocnice, ho opustí a zo stúpajúcej hviezdy sa stane podpriemerný doktor.

Čo však vtedy mladý Japonec netuší je to, že onedlho zomrie riaditeľ a jeho dvaja podriadení, ktorí stáli za jeho pádom a on sa tak vďaka svojim výnimočným schopnostiam dostane na ešte vyššiu pozíciu ako predtým. Až o deväť rokov neskôr sa dozvie, čo svojim rozhodnutím operovať chlapca spravil. Priviedol späť na svet mimoriadne inteligentné a veľmi nebezpečné monštrum. A toto monštrum teraz začína zabíjať rôznych ľudí, jedného po druhom, nenechávajúc za sebou žiadne dôkazy. Ten, kto je z vrážd obvinený, je nikto iný ako Tenma…

Naoki Urasawa je meno, ktoré asi bude veľmi veľa fanúšikom anime neznáme. To sa však rozhodne nedá povedať o fanúšikoch mangy. Tento mangaka, narodený v roku 1960, sa totiž môže popýšiť skutočne mimoriadne úspešnou kariérou na japonskej manga scéne. Nielen že napísal množstvo populárnych diel, ako napríklad skvelé 20th Century Boys. Získal aj mnoho ocenení, medzi ktoré patria tri Shogakukan Manga Awards, dve Japan Media Arts Festival Excellence Awards, dve Tezuka Osamu Cultural Prize Grand Awards a jedna Kodansha Manga Award. A z týchto ôsmich ocenení si 18 zväzkov dlhý Monster, predloha anime, ktorého recenziu teraz čítate, odniesol až tri. Doteraz najznámejšie dielo tohto excelentného mangaku, ktoré odráža všetky jeho najsilnejšie body. Teda prepracovaný, zložitý príbeh, sledovaný cez viacero úrovní, fascinácia Nemeckom a hutná atmosféra mysteriózneho thrileru.

Monster je anime, ktoré až šokuje svojou reálnosťou. Už to prvé, čo vám udrie do očí, sú reálie Dusseldorfu a iných nemeckých a neskôr aj českých miest. Zabudnite na Japonsko a japonskú kultúru. Monster sa odohráva v skutočnom Nemecku. Budovy, autá, oblečenie, nemocnice a ich dizajn, ľudia a ich správanie, celková atmosféra seriálu ako takého, z ktorej pre nás bude mimoriadne silne do popredia vystupovať najmä Praha a viaceré referencie k známym českým historickým osobnostiam, na vás dýchajú doslova omračujúcim realizmom, s akým som sa ja osobne v anime ešte nestretol. A to sa rozhodne nedá povedať, že by tento realizmus končil iba pri samotných reáliách.

Zatiaľ čo prostredie je v tomto anime určite jedným z lákavých súst, nejedná sa samozrejme o ťažný motor seriálu; teda to, čo ho robí takým vynikajúcim. Kvalitu Monstra totiž drží predovšetkým skutočne nadpriemerne spracovaný príbeh a postavy. Toto anime vám na plnej dĺžke 74 dielov ponúkne zložitú skladačku, ktorej riešenie sa budete dozvedať iba postupne cez pátranie rôznych protagonistov seriálu. Cez humánneho doktora Tenmu, ktorý sa stáva utečencom s jediným cieľom – ako človek zodpovedný za to, že ho priviedol späť k životu, nájsť Johanna a zabiť ho, aby už neumierali žiadni iný ľudia. Johannovej sestry Anny. Inšpektora Rungeho, presvedčeného o tom, že vrahom je Tenma… A  ešte skutočne veľkého množstva ďalších iných postáv, ktoré dodávajú celému príbehu tohto výnimočného anime tretí rozmer. Monster nie je totiž iba seriál s príbehom komplexným, ale zároveň rovnobežne prebiehajúcim na viacerých úrovniach naraz v podaní rôznych postáv s rozdielnymi názormi, vierami a osobnosťami, ktoré sa ženú za svojimi vlastnými cieľmi. Niečo, čo je v takej škále a takej kvalite, akú ponúka Monster, jedinečné.

Ako som však už spomínal v úvode, čo si treba uvedomiť je to, že toto dielo nepatrí medzi klasické anime. Ak by ste preto získali dojem, že je Monster seriál akčný, nebudete mať pravdu. Samozrejme, akcie sa tu dočkáte dosť, keďže po Johannovi, zanechávajúcom za sebou sériu mysterióznych vrážd, nepátra len doktor Tenma a jeho sestra Anna, ale aj časť nemeckej mafie. Avšak Monster je  predovšetkým thrilerom. Pravým, nefalšovaným, mysterióznym thrilerom, ktorý vás pomaly vedie po celom Nemecku v pátraní po tom, prečo sa z Johanna stalo to, čo sa z neho stalo, čo je jeho cieľom a kde a kto vlastne je. Aj keď v tomto seriáli teda ľudia budú umierať a zbraní uvidíte tiež kvalitné množstvo, pripravte sa na prevládajúce dialógy a pátranie jednotlivých postáv, ktoré vám bude postupne servírovať hutný príbeh toho najkvalitnejšieho mysteriózneho anime thrileru, aký pravdepodobne na tomto svete nájdete.

Čo sa týka audiovizuálneho spracovania, to odpovedá samotnému seriálu. Hudobné pozadie teda v prvom rade podporuje mysterióznu atmosféru a jeho nevtieravé tóny budú väčšinou pracovať ako stimul pre napätie. Kresba zase dodáva celému anime jedinečný ráz a aj keď môže spočiatku odradiť, keď si na ňu zvyknete, nebudete si vedieť predstaviť nič iné, čo by sa do tohto seriálu hodilo viac. Teda nič iné, čo by v konečnom dôsledku pôsobilo väčším dojmom realizmu.

Myslím, že na úplný koniec toho ani veľa povedať netreba. Monster je skutočne anime, ktorého kvalita spracovania a podania príbehu a postáv prekračuje všetky méty a robí z tohto seriálu dielo určite hodné vzhliadnutia. Pokiaľ vás preto zaujalo aspoň niečo z toho, čo som tu napísal, určite neváhajte a toto anime si pozrite.

Japonský názov: モンスター
Anglický názov: Monster
Počet epizód: 74 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2004 – 2005

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.