Chci sníst tvoji slinivku

0 komentárov

Kimi no Suizó wo Tabetai – Chcem zjesť tvoj pankreas, názov, ktorý evokuje skôr zombie apokalypsu, než dojemný príbeh o školákoch. Stačí však nahliadnuť na prvé stránky, aby ste zistili, ako veľmi sa mýlite. Mám jednoduchú nápovedu: existujú známe prípady okultizmu, kedy ľudia jedli určité orgány zvierat, aby získali ich silu, alebo aby sa vyliečili. Možno, že zombie sa snažia len znovu získať ľudskosť, tak jedia ľudí, ktovie? Žiadnu slinivku břišní (u nás podžalúdková žľaza či pankreas) tu nikto jesť nebude, ale určite už chápete, kam sa s tým chcem dostať.

Celý príbeh sa točí okolo dvoch žiakov z jednej triedy. Pán nevýrazný je introvertný chlapec, ktorý v nemocnici našiel denník zvaný Chorobopis svojej spolužiačky. Sakura Jamauči umiera, pred sebou má už len chvíľku života. Keď hlavný hrdina odhalí jej strážené tajomstvo, vtrhne Sakura do jeho pokojného života a kompletne s ním zamáva. Podarí sa jej zmeniť pána nevýrazného a presvedčiť ho, že neaktívne pozorovanie iných nie je riadny život?

Množstvo adaptácií dokazuje popularitu titulu

Manga je adaptáciou rovnomennej novely od Joru Sumino. Dielo pôvodne vychádzalo ako webnovela v roku 2014 a nasledovne bola vydaná knižne o rok neskôr vydavateľstvom Futabanša. Nasledovne vyšla do sveta manga v rokoch 2016 – 2017, ktorá bola pôvodne vydaná v dvoch zväzkoch. Výtvarné pojatie dojemného príbehu mala pod krídlami Idumi Kirihara (spolu s Joru Sumino pracovali aj na mange Zdál se mi zase ten stejný sen). Práve túto adaptáciu v jednej knihe vydalo vydavateľstvo CREW. Mnoho fanúšikov názov rozoznáva z anime fimu (2018) od Studio VOLN, vďaka ktorému sa Chci sníst tvoji slinivku dostalo do podvedomia v našom kraji. Zaujímavé je, že ešte pred vydaním anime filmu s rovnakým názvom vyšiel hraný film (2017), samozrejme taktiež s tým istým názvom.

Aké je teda manga spracovanie?

Tento príbeh nepotrebuje byť dlhým. Dva zväzky v originálnom vydaní boli úplne dostačujúce. Dej plynie rovnomerne a pokrýva relatívne krátky časový úsek, takže nehrozia veľké skoky v čase pri tejto dĺžke mangy. Bez spoileru môžem povedať, že koniec prekvapí a neuberie sa presne tým smerom, ktorý celú dobu očakávate. Vďaka tomu si mangu zaradíte do kategórie tých zapamätateľných, ktoré zaujali minimálne v tomto aspekte, pokiaľ teda nevyhrala vaše srdce emotívna stránka.

Hlavný hrdina príbehu je klasický nezainteresovaný samotár, ktorých v anime a mange nájdeme po tisícoch. Údelom Sakury je otvoriť sa mu a zároveň ho prinútiť otvoriť sa svetu, čo nie je nič originálne. Pán nudný, či pán priateľský, ktorého meno vám bude schválne unikať, je klasický prípad pasívneho pozorovateľa, a teda nie každého čitateľa zaujme. Za to Sakura je jeho presný opak. Je si vedomá, ako málo času jej ostáva, takže nič nenecháva na náhode a koná. Užíva si pozornosti spolužiakov aj interakciu s nimi, snaží sa splniť si čo najviac snov…  Jej optimizmus je nákazlivý a vám ostáva na tvári trpký úsmev, keďže viete prečo tomu tak je.

A čo sa týka kresby? Tá môže byť pre mnohých rozhodujúcim aspektom pri kúpe. Novela v češtine nie je a nie každý manga fanúšik sa rád púšťa do obsiahlych blokov textu beletrie. Obálka napovedá, že kresba bude jednoduchšia s jemnými linkami. Pokiaľ čítate českú produkciu pravidelne, budete zrejme porovnávať s kúskami ako sú Čarodejova nevesta, Orange alebo Ateliér špičatých klobouků. Po takýchto skvelých sériách je kresbovo počin autoriek Joru Sumino a Idumi Kirihary menej zaujímavým.

Manga adaptácia určite nie je škaredá, ale chýba jej výtvarná originálnosť. Je veľmi tuctová, miestami až príliš jednoduchá a neunikátna. Pár panelov samozrejme ohúrilo skvelou kompozíciou, ale nebolo ich zas tak veľmi. Ak by pozadia dostali trochu viac detailov, zmenila by som názor.

České vydanie od CREW preložila Michaela Kropáčová. Momentálne má na svojom konte preklad mangy Zvrácená. Preklad sa číta veľmi dobre, nemám žiadnu výhradu. V mange sa našlo pár stránok, ktoré boli horšie orezané, ale jedná sa len o asi 2 milimetre, väčšinou z vrchu. Je to mini kozmetická vada, ktorú som si síce všimla, ale zážitok z čítania mi to vôbec nezhoršilo. Je tiež možné, že sa jedná len o moju kópiu, kníhtlačiarne sú niekedy ako separátna dimenzia, ktovie.

 

Verdikt

Chci sníst tvoji slinivku je pekný príbeh zaoberajúci sa ťažkou témou. Čitateľa dojme, nejedno oko ostane suché. Kresba je čistá, avšak pôsobí sterilne a nezaujímavo až na pár výnimiek. Ak hľadáte príbeh hrajúci na city a výtvarná stránka je pre vás druhoradá (nie že by mange nejak teraz škodila), možno ste teraz našli to pravé.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Joru Sumino (príbeh), Idumi Kirihara (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 440
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076791527

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.