Skip Beat! Omnibus 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Skip Beat! býva pravidelne spomenuté v rebríčkoch ako jedna z najlepších romantických manga diel. Tento rok slávi séria neuveriteľných 20 rokov so 47 knihami na konte. U nás zažila séria rozmach v rokoch 2008 a 2009, kedy vyšlo anime adaptujúce prvých 12 zväzkov mangy. Séria vychádza pomaly, ale aj napriek dvom desaťročiam si drží stálu základňu fanúšikov. Po prečítaní musím povedať aj ja, Skip Beat! má niečo do seba.

Príbeh s jednoduchou premisou

Kjóko Mogami ušla so svojou láskou do Tokia. Šo sa chce stať idolom a Kjóko ho plno podporuje. Keď sa však Šo stane dostatočne populárny, odsunie svoju priateľku na druhú koľaj, až ju nakoniec odkopne. Naivné srdiečko dievčatka, ktoré žilo len pre neho sa roztriešti na milión kúskov. Ale Kjóko nebude len sedieť a prizerať sa, v hlave jej utkvie geniálny plán na pomstu, porazí ho v šoubiznise!

Je to však jej zlomené srdce, ktoré jej bráni dostať sa do talentovej agentúry. Má šťastie, že výstredný prezident agentúry sa rozhodne jej dať druhú šancu, ale nebude to len tak. Musí sa natiahnuť do ružovej uniformy so sloganom „Love me!“ a plniť úlohy, za ktoré dostane pečiatku s hodnotením. Dokáže Kjóko vydržať poníženie, aby sa dostala k svojej vytúženej pomste?

Príde vám základ príbehu utiahnutý za vlasy? Skutočne, dôvod jednania Kjóko je zvláštny. Chcem byť celebrita, aby som zruinovala svojho ex – to je minimálne úsmevná situácia. Čo ale treba dodať je fakt, že Skip Beat! má stále originálnejšiu ideu, ako väčšina iných šódžo máng – nejedná sa totiž o žiadny milostný trojuholník (pozerám sa na teba, Vampire Knight).

Dôležité témy s humorom

Základ príbehu nemusí byť oslňujúci, pokiaľ ho vie autor podať. Jošiki Nakamura skutočne vie ako zaujať. Skip Beat! sa zaoberá dôležitými životnými témami s humorom a veľkou dávkou roztomilosti. Máloktorá manga dokáže spracovať dôležité témy tak dobre, ako to zvládla pani Nakamura. Okrem sledovania postáv z vonku vidíme Kjóko aj zvnútra – jej vnútorné dialógy podané cez jej mini verzie samej seba v anjelskom či diabolskom podaní.

Ako som spomínala, nebude tu žiadny obohraný milostný trojuholník, takže Kjóko nerieši obohrané dilemy, ktorý fešák ju ľúbi viac alebo ktorého ľúbi viac ona. Miesto toho sa pozriete do jej minulosti ku koreňom problémov, strasti života v cudzom meste bez podpory rodiny či kamarátov a ako sa s tým všetkým vyrovnáva. A pritom manga nie je vôbec depresívna, negativizmus vám ani raz na um nepríde.

Detailné postavy vo svete ako z telenovely

Dajte tejto sérii jednu knižku na rozbeh, aby ste videli plný potenciál. Teraz nemyslím celú tú tehličku čo tvorí omnibus Skip·Beat! 3in1 Edition 01, ale jej prvú časť. Pokiaľ teda pôjdete z nejakého dôvodu do série po jednotlivých zväzkoch, ten prvý berte s nadhľadom. Séria sa musí predviesť a ustáliť, hlavne keď sa jedná o takto dlhé projekty. Po úvode sa pred vami rozprestrie živý svet (nielen) šoubiznisu plný zaujímavých postáv.

Svet je podobný tomu nášmu, akurát v autorkinej verzii je to prehnané bežnejšie. Reakcia ako u telenoviel nie je postavám neznáma. Pokiaľ existuje možný extrém, postava si ho vyberie. Všetky charaktery sú tak veľmi expresívne a dynamické, Kjóko samozrejme najviac z nich. Jednu chvíľku to dievča nenávidí všetkých a všetko s tým najstrašidelnejším výrazom a ani nie o tridsať sekúnd lieta v oblakoch s blaženým výrazom šťastia.

 

Pekná kresba plná detailov

Skip Beat! bolo u nás známe predovšetkým vďaka anime, ktoré pochopiteľne prevzalo autorkin štýl kresby. TV séria bola na svoju dobu veľmi pekne animovaná, manga mi prišla o to krajšia. Kresba evokuje starý typ podobný deväťdesiatym rokom, ktorý novým generáciám možno nebude na začiatku po chuti, autorka si ale dáva veľmi záležať  na detailoch a nedá sa proste nemať tú kresbu rád. Jedinou zvláštnosťou sú krky mužských postáv, ktoré sú niekedy zvláštne hrubé. Našťastie to nie je častý jav.

Na rôznych stránkach tiež nájdete odkazy od autorky a malé bonusy v podobe napríklad náročnosti kreslenia charakterov. Mňa vždy tieto mini správy vytrhávajú z deja, takže volím ignoranciu a všetky si ich potom čítam spätne po dočítaní príbehu. Myslím, že ich tak dokážem oceniť o to viac. Vždy je zaujímavé vedieť niečo zo zákulisia tvorby.

Verdikt

Skip Beat! možno nespĺňa stopercentne štandardy novodobej mangy posledných rokov čo sa týka kresby, nenechá sa však zahanbiť. Starší fanúšikovia plne ocenia jej výtvarnú stránku a tí mladší by s ňou tiež nemali mať problém, šódžo mangy často využívajú podobný štýl. Dej je podaný unikátnym spôsobom, manga pôsobí veľmi hravo a postavy vás nudiť nebudú. Vrcholne oceniť musím určite humor, ktorý sa mi nezunoval ani keď som kedysi dávno videla anime. Táto manga proste patrí k špičke svojho žánru.

Ak chcete umiestniť Skip Beat! do vašej knihovničky (alebo veľkej knižnice…), mangu môžete v našich končinách zakúpiť v obchode nekonecno.sk

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media
  • Séria: Skip Beat! (vychádzajúca séria)
  • Autor: Jošiki Nakamura
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 568
  • Rozmer: 127 x 191 mm
  • Rok vydania: 2020  (7. edícia)
  • ISBN: 9781421542263

Ďakujem eshopu nekonecno.sk za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.