Odd Taxi

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Odd Taxi (zvláštny taxík) je doslova zvláštne anime. Stredobodom celého deja je mrož Hiroši Odokawa, ktorý si pamätá tváre všetkých zákazníkov, ktorých viezol vo svojom taxíku. Vedie úplne klasický život, čo nie vždy platí o jeho klientoch. Stretne tak nezamestnaného Taičiho Kabasawau, ktorý sa chce stať virálnou hviezdou, komediantske duo Homo Sapiens aj známeho delikventa Dobuho. Jeho obyčajný život sa obráti naruby, keď stopy zmiznutého dievčaťa vedú k jeho taxíku. Odokawa tak má zrazu za sebou podozrivých policajtov aj jakuzu. Prazvláštny príbeh obyčajného taxikára a strateného dievčaťa tak môže začať.

Prekvapenie jarnej sezóny 2021 – odvážne pojatie príbehu pre dospelých bez bežných prvkov sexu či násilia, Odd Taxi zaujalo na plnej čiare. Nie je tomu tak len vďaka farebným zvieracím postavám, ale hlavne pre to, že prvá polovica anime vás len pripravuje na grandiózny sled udalostí, ktorý začne potom. A tak sa pristihnete, že kým prvých šesť epizód bez problémov rozdelíte do pár dní, tie zvyšné zrazu zhltnete prilepení na obrazovke za jeden večer.

Táto séria zvládla narvať do dvanástich epizód neuveriteľné množstvo rozličných postáv. A to dokonca tak, že každá má dostatok priestoru, aby vás aspoň na chvíľku uchvátila. Každý jeden charakter bol pre príbeh dôležitý, nikto nebol len tak do počtu. Všetky príbehy sa spoja do grandiózneho finále, ktoré ste nečakali. Zase, na druhú stranu to znamená, že dej sa miestami spolieha na náhodu, inak by sa autorom nepodarilo zapojiť toľko postáv do jedného deja. Nevýhodou je, že predsa len mnoho postáv je veľmi stereotypných s jednoduchými povahami.

Čo sa týka tej zvieracej časti, nie je to žiadny Beastars. Zvieratá nie sú viazané na druhy, všetky majú bežné japonské mená, správajú sa ako bežní ľudia, až na to, že proste vyzerajú inak. Položíte si tak otázku: „To mohli byť predsa bežní ľudia, nie?“, možno mohli, možno nie, posúďte sami na konci série. Autori si proste povedali, že to bude takto.

A čo sa týka štábu, prekvapivo režisérom je úplne neznáma osoba, pán Baku Kinošita. Jeho jediné anime na konte je zatiaľ Odd Taxi. Pokiaľ je toto jeho debut, teším sa na jeho ďalšie diela. Ani scenárista nie je nikto známy, Kazuja Konomoto tiež na inom anime ešte nepracoval. Ani zvukový režisér Yoshida, Kóhei Jošida nemá v portfóliu zatiaľ žiadne ďalšie anime. Zdá sa, že autori sú rovnako zvláštni, ako ich anime.

Niektorí diváci tvrdia, že animácia pôsobí lacno. Na mňa to pôsobilo tak, že presne o to sa autori snažili, je to proste ich štýl. Na druhú stranu je pravda, že občasne kvalita zakolísala, hlavne u 3D taxíkových scén, ktoré by boli podstatne krajšie kreslené rukou. Nakoniec je to hlavne otázka vkusu. Nepohrdnem krásnou kresbou, kto by pohrdol? Že Odd Taxi nemá najšpičkovejšiu animáciu mi ale vôbec nevadilo.

Čo však úplne zatienilo zvyšok, boli výkony seijú. Odokawu nadaboval Nacuki Hanae. Je vám to meno známe? On totiž daboval Tandžiróa z Kimecu no Jaiba! Verte mi, jeho hlas je v tejto sérii na nepoznanie. Mimo štábu, dokonca aj väčšinu postáv dabovali úplne neznáme mená, kompletní nováčikovia v sfére. Výnimkou je veľmi málo osôb, medzi nimi z tých najzvučnejších mien sú Makoto Furukawa, ktorého hlas ste počuli v One-Punch Manovi (Saitama), Suzuko Mimori (Nanami z Kamisama Hadžimemašita a Umi Sonoda z Love Live!) alebo Jamaguči Kappei (Inujaša, Usopp z One Piece, Conan z Detective Conan…)

Odd Taxi bolo proste prekvapenie roku 2021. Odporučenie na anime prišlo od kamaráta, vraj je to zvláštny a skvelý kúsok. A mal pravdu. Nie je to síce dokonalé anime, jeho atypickosť a vynaliezavosť prevýšili všetky nedostatky. Treba prekusnúť pomalšiu prvú polovicu, potom sa ale od obrazovky neodtrhnete. A mne neostáva nič iné, ako túto sériu odporučiť všetkým, ktorí si chcú užiť nekonvenčný príbeh plný záhady bez bežných anime trópov.

Japonský názov: オッドタクシー
Anglický názov: Odd Taxi
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2021

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.