Spy x Family 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Špión, nájomná vrahyňa a telepatka spolu vkročia do divadla… Toto nie je vtip, toto je Spy x Family.

Špión Súmrak patrí k tým najlepším. Už neraz zachránil krajinu pred neistým osudom. Vzdal sa mena aby mohol chrániť iných. Misia, ktorá ho čaká bude ale zatiaľ najhoršia z celej jeho kariéry, musí si založiť rodinu! Iná cesta, ako sa infiltrovať na prestížnu školu a tým sa dostal k cieľu totiž nie je. Nájsť dcéru a manželku vo svete, kde je každý podozrivý a hlavne, aby nepodozrievali jeho, nie je žiadna malina. Keď sa mu podarí adoptovať Anyu, ešte netušil, čoho je malá dcérka schopná. Nehovoriac o manželke, ktorú si nájde. Super inteligentné dievčatko je totiž telepatka a jeho krásna manželka nájomná vrahyňa. Tomu sa teda hovorí kombo!

Spy x Family začalo v Japonsku vychádzať v roku 2019 a stalo sa okamžitým hitom. Manga je cítiť žánrom noir, vďaka čomu má unikátnu atmosféru. Súmrakove eskapády zaručujú dostatočný prísun akcie a keď sa do deja dostane Anya, pribudne usmievavá komédia. Loid Forger, Súmrakove alterego, je elegantný pán psychológ s niekedy príliš zvláštnymi a agresívnymi „pacientami“, jeho žena Yor je krásna tichá úradníčka, známa aj ako Tŕnová princezná, ktorá po nociach zabíja a malá Anya je posadnutá televíznymi sériami o špiónoch, čiže pre ňu sa stal život rozprávkou, ktorú chce za každú cenu udržať. Dokonalá premisa pre humorné scénky. Hollywoodski Pán a pani Smithovci sa môžu schovať.

Manga je v mnohých veciach prehnaná. Ale aby ste ma chápali dobre, je prehnaná naschvál tým bežným manga štýlom šónenoviek. Totálne neuveriteľné výrazy malej Anyi, keď číta myšlienky svojich adoptívnych rodičov sú k nezaplateniu. Navyše sa marí, že super fešný Súmrak je cundere… Teda sme ešte len na prvej knižke, takže sa to nedá súdiť, ale môj alarm už húka!

 

Aby som sa priznala, trvalo mi, kým som sa do príbehu dostala. Dej je zasadený do akejsi alternatívnej reality, kde prebieha studená vojna. Svet sa hemží špiónmi a konšpiráciami, pochopiteľne na seba každá strana ukazuje prstom. Stačí byť len trošku iný, nezapadnúť do davu a spoločnosť vás odsúdi. Presne z tohto dôvodu je pre Yor Briarovú potrebné nájsť si manžela. Aj keby nebola zabijakom, časom by ju niekto udal a už by nebolo návratu. Problém je, že prvá knižka tieto informácie podáva len málo a väčšinou na pozadí.

Samozrejme, príbeh tejto série je priamočiary. Je tu misia s jasným koncom, takže dej nie je extra oslňujúci. Vedľajšie postavy sú často stereotypné a objavujú sa tu bežné klišé. Pravým ťahúňom Spy x Family sú postavy ich interakcie, pochopiteľne sa tu bavíme o falošnej rodine Forgerových. Krásne rodinné chvíľky roztopia vaše srdce až sa prichytíte, že sa pri čítaní pritupo usmievate.

Možno že ten dej nie je dokonalý, ale autor Tacuja Endó je majster akčných scén. Jedným slovom, precíznosť. Kresba je všeobecne veľmi pekná, dizajny postáv sú krásne, je tam veľa malých detailov, s ktorými sa autor vyhral. Osobne ma ohúrila architektúra. Historické budovy, industriálne komplexy, ulice, parky, domácnosti, všetko je veľmi detailne nakreslené. Myslím, že autor čerpal inšpiráciu u Anglicka. Vlastne, keď sa tak zamyslím, aká je šanca, že manga je alternatívou k Bondovkám?

Síce ma manga nechytila hneď v prvej kapitole, malá Anya mi ukradla srdiečko. Nesúrodá rodinka je sympatická, elitní profesionáli vo svojom obore ľahko zisťujú, že každodenné útrapy bežnej rodiny nemôžu brať na ľahkú váhu. Humor je cielený jednoznačne hlavne na násťročných ale aj starší sa vedia stotožniť, práve vďaka rodinným strastiam a radostiam, ktoré rodina Forgerovcov ponúka.

Jednoducho povedané, očakávala som stupídnu komédiu, mimo nej som dostala aj slušný príbeh s emóciami a výborne spracovanými hlavnými postavami. Chápem, prečo je táto séria tak ospevovaná. Pokiaľ autor odhalí viac zo sveta a trošku uberie z klišé v ďalších kapitolách, získa ďalšieho spokojného fanúšika.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Spy x Family (vychádzajúca séria)
  • Autor: Tacuja Endó
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 216
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2021
  • ISBN: 978-80-7679-038-4

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.