Mahó šódžo Madoka★Magica

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Žáner mahó šódžo, teda magické dievča, zvyčajne funguje nejak takto: úplne obyčajné dievča zrazu získa magické schopnosti, zvyčajne vďaka nejakému záhadnému roztomilému tvorovi; toto dievča potom musí bojovať so zlom a až vyhrá, vráti sa k obyčajnému životu. Táto formulka je úplne bežná, ale nie pre toto anime. Za prvé, Madoka Kaname nie je magické dievča. Za druhé: životy magických dievčat v tejto sérii sa naveky zmenia.

Dej

Madoka Kaname a Sajaka Miki sú obyčajné stredoškoláčky s úplne obyčajným životom. Až do dňa, kedy stretnú Kjúbeja, zvláštne štvornohé hovoriace stvorenie pripomínajúce mačku, a novú prestupujúcu študentku Homuru Akemi.

Kjúbej im navrhne zaujímavý obchod, splní im jedno želanie, nech už je akékoľvek výmenou za to, že sa stanú magickými dievčatami. S tým prichádza aj prísľub zaujímavej moci a nových schopností. Je to však samotná Homura, ktorá ich zastaví, tvrdiac že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Takto začína príbeh plný priateľstva, nádeje aj beznádeje. Spolu s mocou prichádza zodpovednosť a aj následky prianí.

Spracovanie

Nenechajte sa oklamať roztomilou animáciou, toto anime je plné drámy a depresie. A pokiaľ vás prvé dve či možno tri epizódy nechytia, nezúfajte, rozbeh môže byť pomalší, ale tie zvyšné epizódy za to stoja. Zaručiť sa za to môžem aj tým, že Madoka bola  v roku 2011 ako cunami. Videl ju každý, ospevoval ju každý, niektorí o nej hovorili ako o nástupcovi Neon Genesis Evangelion. Séria vyhrala niekoľko ocenení, ako Television Award na šestnástom ročníku Animation Kobe Awards, cenu Newtype Anime Awards a Grand Prize za animáciu na Japan Media Awards (2011).

Séria zvládne za tých 12 epizód vtesnať nielen solídny príbeh, ale aj vedľajšie príbehy postáv, ktoré sa krásne prepletú a vytvoria skutočné dielo. Zároveň príbeh nie je prekomplikovaný a príbehové linky príliš neodbočovali. Príbeh je poháňaný emóciami dievčat. Psychológia je hlavný aspekt, bez ktorého by Mahó šódžo Madoka magica nefungovalo. Budú diskutované aj ťažké filozofické témy ako sú smrť a etickosť rôznych hrozných činov.  Napätie sa stupňuje, dráma rastie a atmosféra hutnie.Keď si človek zvykne na roztomilý vzhľad postáv, začne plno oceňovať krásy dizajnu a kresby, ktoré toto anime ponúka. Šaty magických dievčat sú detailné, ale hlavným ťahúňom sú úžasné prostredia. Autori sa veľmi vyhrali s celou farebnou paletou a využívajú rôzne štýly. Brlohy čarodejníc sú vykreslené ceruzkami, vodovými farbami, kolážami… Autori sa snažili zachytiť rôzne emócie a myslím, že sa im to naozaj podarilo.

Čo patrí k najzapamätanejším kúskom je jednoznačne hudba. Či už vás okúzli ClariS so skladbou Connect u openingu alebo engingová pesnička Magia od skupiny Kalafina, obe sú kvalitné. Sprievodnú hudbu inšpirovanú klasickými kúskami mala na starosti Juki Kaidžura a je v skutku dokonalá. Yuki je známa jej prácami na anime ako sú Boku dake ga inai mači (Erased), Fate/Zero, Kimecu no Jaiba, Sword Art Online či Cubasa Chronicle.

Záver

Puella Magi Madoka Magica je skvelá séria plná ťažkých tém, psychologického deja, peknej animácie a skvelej hudby. Séria pokračuje filmom, ktorý je ešte lepší, a po rokoch sme sa dočkali aj ohlásenia ďalšieho filmu, ktorý Madokin príbeh uzavrie.

Japonský názov: 魔法少女まどか★マギカ
Anglický prepis: Mahou Shoujo Madoka★Magica
Anglický názov: Puella Magi Madoka Magica
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2011

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.