Predstavte si, že smrť v MMO hre nezapríčiní len koniec hry, ale aj smrť v reálnom živote. Bizarné? Anime dáva dobrý návod, ako to môže v budúcnosti fungovať.
Sword Art Online (alebo aj SAO) je veľmi populárny titul. O to ťažšie sa vytvára recenzia, ktorá obsahuje malú dávku kritiky. Problém je v tom, že príbeh prvej série sa delí na dva väčšie celky, z ktorých jedna je lepšia. Preto objektívne hodnotiť celú sériu je problematické. Navyše výhrady mám voči konkrétnym scénam, ktoré ale nemôžem rozoberať do detailov, pretože by to tu bolo posiate spoilermi.
Príbeh
Kameň úrazu tkvie v nekonzistentnom príbehu. Tempo sa pravidelne mení a najviac je to cítiť po prvej polovici. Dostaví sa dojem, že niečo tomu chýba. Aj správanie hlavných postáv sa mení. Ale poďme pekne po poriadku:
1. celok
Výborný začiatok, ktorý vtiahne do deja. Tempo je v niektorých momentoch až vražedne rýchle. Postavy si vytvárajú určite postoje a špecifické správanie. Veľa z nich sa v príbehu len mihne, čo je na škodu. Stále je tam množstvo priestoru na rozvetvenie deja u každého z nich. Najviac mi učarovala postava, ktorú som pracovne nazval „roztomilá chyba matrixu“. (V druhej polovici príbehu sa dostala viac do popredia, čo ma osobne potešilo.) Celkovo je to vydarený celok, ktorý si zaslúži obdiv.
2. celok
Veľmi výrazne spomalenie tempa. Dej sa vlečie a zbytočne naťahuje vzhľadom k úlohe hlavného hrdinu. Nepomáha tomu ani ľúbostný trojuholník, ktorý sa prekvapivo prenesie aj do hry. Pribudne fanservis. Tieto prvky do kvalitného príbehu určite nepatria. Navyše postavy čiastočne zmenia svoje postoje a správanie.
Skúsim to teda zhrnúť. Malo to skončiť prvým celkom a ďalej nepokračovať. Vtedy by som to označil za dokonalý koniec. S určitými výhradami akceptujem aj druhú časť. Boli zodpovedané ďalšie (i keď nepodstatné) otázky. Navyše aj záver je zbytočne rozťahaný. O to väčšie obavy mám s príchodu pokračovania, ktoré je už ohlásené.
Animácia a hudba
Drobné chybičky v dizajne postáv a prostredí mierne kazia inak dokonalé grafické spracovanie. Väčšie nedostatky som nezaznamenal.
Hudobné podklady v anime bývajú zvyčajne veľmi podarené. Výnimku netvorí ani SAO. Miestami som skladby prepočul, inokedy až bili do uší. Zvukové efekty sa niesli v podobnom duchu, i keď niektoré robili príliš veľký rámus. Tento problém je bežný všade, čiže to neberiem ako chybu.
Celkový dojem
Popularita titulu pravdepodobne ťaží z faktu, že príbehov odohrávajúcich sa v MMO svete je ako šafranu. Vlastne okrem SAO a .hack žiadne iné nepoznám. Preto mi nebráni konštatovať, že SAO je top titul v rámci svojej témy. Odporúčam pozrieť.
Japonský názov: ソードアート・オンライン
Anglický prepis: Sword Art Online
Anglický názov: Sword Art Online
Počet epizód: 25 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2012