Makki Gan demo Genki desu

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Hilnama bola mangaka špecializujúca sa na mangu pre dospelých. V roku 2019, keď mala 38 jej diagnostikovali zhubnú rakovinu hrubého čreva. Od tejto zdrvujúcej správy sa rozhodla svoj život zdokumentovať online v podobe mangy. V novembri 2022 vyšlo dielo Makki Gan demo Genki desu: 38-sai Eromangaka, Daičó Gan ni Naru  v papierovej podobe pod anglickým názvom I’m a Terminal Cancer Patient, But I’m Fine: Thirty-Eight-Year-Old Author of Erotic Manga Has Colon Cancer. Bohužiaľ, Hilnama svoj boj prehrala 12. decembra 2022. Po sebe zanechala mangu, ktorá môže zmeniť život iným.

Manga dokumentuje prvý rok jej boja. Začína vysvetlením ako prišla doktorovi pre zmeny bolesti pri jej dňoch, nasledovné vyšetrenia, diagnostiku choroby až po liečenie chemoterapiou. Hilnama si celú dobu držala pozitívneho ducha, manga sa venuje ťažkej téme, ale celú dobu z nej je cítiť nádej. Autorka prosí, aby si ľudia pomáhali, dáva rady ako s chorobou bojovať, čomu sa vyvarovať, ako byť milý k ostatným. O to trpkejšie manga pôsobí po jej odchode.

Aké je zdravotníctvo v Japonsku?

Dielo výborne ukazuje tiež japonskú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa od našej značne líši. Podobá sa o niečo viac na tú americkú s pár úpravami. Ani v zahraničí však nie je nič ružové. Poznáte to, keď sa niečo deje, a doktori vás pošlú domov len s ibalginom, pretože ten lieči všetko a vaša krv nevykazuje žiadne zmeny? Ani v Japonsku to nemusí byť nutne odlišné. Hilnama trpela celý život ťažkými kŕčami pri jej menštruácii a keď sa jej bolesť zrazu zvláštne zmenila a zhoršila, prvý doktor v nemocnici, za ktorým prišla ju po vyšetrení poslal domov, pretože ani CT sken nič neukázal. Pomohol jej až druhý doktor, ktorý si všimol na jej bruchu isté abnormality, čím dostal iné podozrenia a nakázal viac vyšetrení.

Dramatický príbeh sa prepletá s množstvom rád, od toho čo treba vybaviť pred nástupom do nemocnice, čo si so sebou zobrať, ako zmierniť vedľajšie účinky popri liečbe. Mnoho z toho je aktuálne aj u nás, alebo vám to minimálne povie, čo je treba riešiť nastane raz takáto situácia. Nezanedbala ani otázku sociálnych médií, kde zhrnula, čo by ľudia nemali písať takto chorým osobám, a čo jej osobne naopak pomohlo. Pamätajte si, choroby si nevyberajú. nešťastie môže postihnúť kohokoľvek z nás.

Zvieratkami pre lepšiu náladu

Aby vás manga nezdeptala hneď na začiatku, vybrala si autorka antopomorfné zobrazenie seba a jej rodiny. Miesto ľudí tak čítate o roztomilých bielych zajačikoch. Zaujímavé je, že doktori sú bežní ľudia, s výnimkou toho prvého, ktorý jej nepomohol. Z toho spravila žabu… Zvyšných doktorov glorifikovala, každý jeden vyzerá ako z magazínu, prípadne im priamo dala svätožiaru. Jej manžel je vyobrazený ako maskovaný zápasník s horou svalov a nežnou starostlivou povahou. Jej manžel bojuje s klinickou depresiou, ale pre Hilnamu sa snažil byť neustále k ruke, pre ňu jednoznačne hrdina. Hilnama sa snažila v každom vidieť to najlepšie.

I’m a Terminal Cancer Patient, But I’m Fine patrí k tým knihám, ktoré si zaslúžia byť povinným čítaním v školách. Autorka do mangy dala časť seba. K tomu sa uistila, že manga je dostatočne presná. Pri oprave informácií jej pomáhali doktori, aby priniesla do sveta čo najpresnejšie dielo bez žiadneho dezinformačného klamu. Manga je bolestné čítanie, ktoré dáva nádej iným. Jej smrť samozrejme vnímanie tohto diela o niečo mení, ale na hodnotení by sa aj tak nič nezmenilo.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Seven Seas Entertainment
  • Autor: Hilnama
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 160
  • Rozmer: 149 x 210 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 978-1-63858-525-1

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.