Fumecu no anata e

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Anime To you eternity spôsobilo v roku 2021, kedy uzrelo svetlo sveta, riadny rozruch. Medzi fanúšikmi koloval obrázok prvého zväzku mangy, kde stojí v zime smejúci sa osamelý chlapec s bielym vlkom. Atmosféra pôsobila osamelým, nostalgickým dojmom, čím nalákala nemalé množstvo divákov. Pri záplave akčných háremoviek z isekai prostredia sú akékoľvek odlišné diela vítané. Fumecu no anata e je príbeh o nesmrteľnej bytosti, ktorá postupne zisťuje, čo je to ľudskosť.

Stredobodom je neznáma guľka. Táto vec je nesmrteľná a dokáže meniť tvary. Keď sa prvýkrát ocitne na zemi, zmení sa na kameň. Ako sa mení počasie, zmení podobu na mech. Nie je si vedomá vlastnej existencie až do momentu, kedy okolo nej prejde vlk na pokraji smrti. Ako prevezme jeho podobu, získa vlastné vedomie. Netrvá dlho a narazí na pána pôvodného vlka. Mladý chlapec ostal sám, po tom, čo sa väčšina ľudí z usadlosti rozhodla hľadať miesto podobné raju – plné rýb a ovocia na juhu. Jeho viera ho drží pri živote, ale ani on už nemôže viac vyčkávať na opustenom mieste. Jeho rozhodnutie nasledovať ostatných vedie k ťažkému zraneniu. V okolí nie je žiadna pomoc, len jeho vlk, o ktorom nevie, že je to úplne iný tvor než si myslí…

Nadprirodzená dráma

Fumecu no anata e vsádza na dramatické osudy ľudí, ktorých hlavná postava stretne. Bude hrať na city kde sa len dá. Bytosť na seba postupne preberá podoby rôznych tvorov, ktoré zomrú v jeho prítomnosti, čím sa postupne stáva človekom. Ľudská schránka ale neznamená, že ste človek. Fuši, ako ho neskôr pomenujú, sa postupne učí, čo je ľudskosť.

Prvá epizóda vykoľají nemalú časť publika. Je plná falošnej nádeje a smútku. Okrem chlapca a vlka v nej nie je nikto iný. Zároveň je ale aj veľmi odlišná od zvyšku príbehu. Atmosféra v ďalších epizódach sa o niečo zmení. Nesmrteľný chlapec postupne navštevuje cudzí svet plný odlišných kultúr a stretáva rôznych ľudí. Behom prvej série sa presunie zo zamrznutej tundry do kraja Ninanna s náboženskými tradíciami, nasledovne sa pozrie do vyspelej krajiny Janone, odkiaľ prejde do Takunahy, ktorá s Janone vedie dlhý vojenský konflikt. Ešte nekončíme, finálna zástavka je väzenský ostrov Džananda, kde sa bude bojovať o život. 

Exotický svet plný emócií

Ako je jasné vidieť, Fuši precestuje nemalý kus sveta. Preto dej slušne uteká, čo je dobré pre udržanie pozornosti, ale je to tiež dôvod, prečo sú s vami ostatné postavy veľmi málo. Je to trochu ako Pokémon, každý región má svoje postavy. To hlási problém: dejovú formulku, ktorá sa opakuje. Postavy sú veľmi rôznorodé a zaujímavé, ale prakticky sú všetky odsúdené k rovnakému osudu. Pretože protagonista je nesmrteľný, je jasné, že ostatné postavy skôr či neskôr umrú. Lenže v týchto prípadoch si väčšinu z nich si tá smrť nájde veľmi rýchlo. Emócie sprevádzajúce smutné scény sú silné, anime vie navodiť správnu atmosféru. Je to jednoznačne najsilnejšia stránka série. Vystupňovanie citov dielo zvláda aj pri krátkych časových intervaloch, ktoré vám na každú postavu dá.

Kameňom úrazu je nereálnosť univerza. Ľudia napríklad prežívajú nevysvetliteľné deformácie tela. Jedna postava skončí s tvárou na kašu po tom, čo na ňu padne kmeň stromu, ale nezabije ju to, miesto toho je „len“ zohyzdená. Celú dobu mi vŕtalo v hlave, ako to mohla prežiť a nemať problém napr. s dýchaním, zrakom alebo iné trvalé následky. Preto sa mi nedarilo sústrediť na drámu. Svet sa snaží byť do určitej miery realistický, nadprirodzeno sa týka naozaj len pár vyvolených.

Grafické spracovanie

Jošitoki Óima je talentovaná mangaka s citom pre detail. Jej kresba je prekrásna. Fumecu no anata e je v súčasnosti jej posledné dielo. Začalo vychádzať v roku 2016, v roku 2022 vyšla osemnásta kniha. Prvá séria anime pokrýva 54 kapitol mangy, čo je len prvých šesť kníh. Autorka sa rozhodla mangu vytvoriť po tom, čo zistila, že jej chorá babička umiera. Sériu pojala ako výhľad do budúcnosti s neobmedzenými možnosťami. To je presne opačný pohľad oproti jej najznámejšej sérii Koe no Katači, česky Němý hlas, kde je hlavnou témou minulosť.

Prvá TV séria je prakticky len úvod do deja, kde predstaví všetky dôležité postavy a predstaví zápletku. Adaptácia dodržala unikátne dizajny postáv a dala si záležať na animácii. Teda, aspoň po väčšinu času. Interiéry aj exteriéry sú veľmi pekné, lahodia oku, až pokým neprídeme na ostrov Džananda. Tu sa autori rozhodli využiť CGI animáciu. Ostrov je z holého kameň, preto scény vizuálne nezáživné, a do toho CGI nepriatelia pôsobia ako päsť na oko.

To your eternity je pre mnohých jednou z najlepších sérií roku 2021. Ja si dovolím nesúhlasiť, okrem dobrej premisy a niektorých postáv to je lepší priemer. Séria je vhodná pre ľudí, ktorí majú radi anime ako sú Wolf’s Rain a Kino no Tabi, s ktorými zdieľa niekoľko podobností. Akcie je pomenej, ale je dosť dobrá aby zaujala aj divákov bežného hrdinského šónenu. Niečo mi hovorí, že manga je určite lepšia… Keby sa nevytvoril nešvar adaptovať len malé kúsky príbehu, ideálne začiatky, ktoré vám nič nedajú, pretože anime priemysel v dnešnej dobe už neriskuje dlhé série, dopadlo by to určite inak. Koniec koncov, manga je dosť ďaleko, nič nebránilo štúdiu v tom, aby vydalo prvú a sériu naraz v jednom, čo by pôsobilo konzistnejšie. Miesto toho tu máme prvú časť ako úvod a druhú sériu od iného štúdia, na ktorú museli diváci čakať viac než rok.

Japonský názov: 不滅のあなたへ
Anglický prepis: Fumetsu no Anata e
Anglický názov: To Your Eternity
Počet epizód: 20
Rok vydania v Japonsku: 2021

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.