Black Paradox

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Majster hororu Džundži Itó nás zásobí hororovou mangou už od roku 1987, kedy vydal dielo o strašidelnej kráske Tomie. Odvtedy je pán Itó ako rozbehnutý vlak, produkujúci jednu mangu za druhou. V roku 2009 mu vyšla manga s ďalším strašidelným príbehom z ktorého vám na konci zostane nepríjemný pocit v žalúdku ešte veľmi dlho. Prekvapivo, Black Paradox sa dočkal anglického prekladu od vydavateľstva Viz Media až v októbri 2022.

Štyri osoby sa rozhodnú skoncovať so životom. K uskutočneniu plánov im dopomohla samovražedná stránka Black Paradox. Maruso, sestrička so strachom z budúcnosti, Taburo, ktorého straší doppelganger, Piitan, inžinier s robotickým dvojníkom a Barači so znamienkom cez polovicu tváre, majú v pláne spáchať skupinovú samovraždu v lese. Ale, namiesto večného odpočinku si osud pre tieto stratené duše nachystal iné plány…

Štyria ľudia, šesť kapitol, nepríjemný pocit neistoty, telesný horor. Znie to ako klasický Džundži Itó? Jednoznačne. Príbeh začína ako klišé, vydrží v tomto podaní len pár stránok a potom vás prekvapí. Keď mangu začnete čítať, nemáte vôbec potuchy, kam príbeh smeruje alebo nebodaj, kde skončí. Na radu príde záhada spojená so zvláštnym kameňom, duchovia, technický priemysel a dokonca aj náznak apokalypsy.  Čím dlhšie čítate, tým je manga strašidelnejšia.

Postavy sú veľmi reálne, nikto nie je svätec ani vyslovené vtelenie zla. Interakcia medzi protagonistami je veľmi napätá ale zároveň dokáže byť aj mierne komická. Má príjemnú dynamiku. Každá postava dostane niekoľko stránok slávy. Akurát, knihe by svedčalo pár stránok navyše. Je už dané, že Itó ponecháva mnoho aspektov predstavivosti čitateľov, ale v tomto prípade mange proste niečo chýbalo. Zaslúžila by si ešte pár náznakov, ktoré by predstavivosti pomohli. Nedostatočné rozvitie niektorých častí príbehu preto môžu zážitok z čítania skaziť.

Black Paradox je dobrý príbeh ako pre fanúšikov Itóovej tvorby, tak aj úplných začiatočníkov. Pokiaľ ste od majstra hororu ešte nič nečítali, táto manga nie je vôbec zlý začiatok. Obsahuje všetko, čím je autor známy a jej kratší obsah z knihy robí dobrú chuťovku. Na konci sa nachádza ešte krátky bonusový príbeh v plných farbách pre potešenie. Navyše, anglické vydanie je nádherné, čierny matný finiš kombinovaný s trblietavým nápisom robia z tejto mangy nádherný zberateľský kúsok.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Autor: Džunži Itó
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 208
  • Rozmer: 146 x 210 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 13 978-1-9747-2863-3

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.