Zpráva pro Adolfa 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Osamu Tezuka, meno, ktoré by mal poznať každý, kto o anime a mangu javí záujem. Podobne ako je synonymom západnej animácie meno Walt Disney, tak je Tezuka ekvivalentom tej japonskej. Obaja títo veľkí páni žili v rovnakom období; Tezuka v rokoch 1928-1989 a Disney 1901-1966. Kým sa však Disney tešil veľkej sláve, Tezuka sa svojím spôsobom pretĺkal životom, i keď o jeho dielo bol stále obrovský záujem. Vyštudovaný doktor však fonendoskop v ruke nikdy pracovne nedržal. Miesto toho sa už od útleho veku venoval kresleniu a tvoreniu príbehov. Boh mangy, ako ho teraz prezývajú, zaviedol mnoho inovácií do manga priemyslu a v u nás ho do podvedomia divákov dostalo jeho dielo Astro Boy.

Príbeh

Jeden z jeho menej známych príbehov je aj ten o troch Adolfoch, z ktorých sa jeden z nich preslávil ako monštrum novodobej histórie. Rok 1936, na olympijských hrách v Nemecku dochádza k vražde japonského študenta. Jeho brat je presvedčený, že je za tým niečo viac. Nikto vraj jeho brata nevidel, aj keď sa táto ohavnosť stala priamo za bieleho dňa! Dočinenia s tým majú akési záhadné dokumenty, ktoré nebožtík poslal do Japonska. Táto udalosť nechcene prepojí životy viacerých ľudí, medzi nimi sú aj dvaja chlapci z Japonska, syn židovského pekára a syna nemeckého konzula. Obaja zdieľajú jedno meno: Adolf.

Z prostredia je jasné, že nepôjde o mangu pre mladšie publikum. Cieľovou skupinou sú tentokrát tí dospelí, pretože to, čo sa chystáte čítať je vlastne historická dráma a triler. Nebola to doba jednoduchá, takže sa nevyhneme ani vraždeniu, výsluchom SS, brutalite páchanej na Židoch či špionáži a samozrejme, gumovaniu mozgov mládeže. Príbeh sa sústreďuje na tri hlavné postavy, staršieho brata spomenutého japonského študenta, Sóheia Tógeho, ktorý je rozhodnutý zistiť pravdu o vražde svojho brata a dvoch kamarátov z detstva, Adolfa Kaufmanna a Adolfa Kamila, ktorým osud pripravil neľahké skúšky.

Za niektorými kapitolami je prehľad udalostí z Japonska a sveta v daných rokoch. Dozvieme sa teda rôzne politické, ekonomické a sociálne fakty ovplyvňujúce vtedy už dosť komplikovanú situáciu. Dej je naozaj napínavý. Na začiatku sa trochu ťahá, kým sa zabehne. Bez dlhšieho úvodu by sa však čitateľ mohol medzi postavami a samotným dejiskom strácať.

Kresba

Kresba je klasicky Tezukovská. Čo to vlastne znamená? Znamená to, že je tu priama inšpirácia od Disneyho, ale zároveň je veľmi realistická. Tezuka sa v neskorších rokoch inšpiroval štýlom gekiga, ktorého prednosť je práve realistickosť. Predtým boli jeho diela detskejšie a využívali hojne grimasy a karikatúru. Nejaké tie grimasy sa v Zpráve pro Adolfa stále z času na čas mihnú, hlavne relatívne komické sú bitky. Akcia je ale nakreslená dobre a dynamicky, výrazy protivníkov a poletujúce hviezdičky okolo pri zásahu sú akousi spomienkou na časy minulé.

Jednou z veľkých predností knihy sú postavy. Dizajnovo vzaté, sú naozaj výborné. Každá postava je ľahko rozpoznateľná aj napriek čierno-bielej farbe a faktu, že sú to obyčajní ľudia, ktorí nevyčnievajú z davu. Navyše, ako postupne postavy rastú a starnú, mení sa aj ich vzhľad, napr. chlapci menia školské uniformy, výšku aj účesy. A hlavne, mení sa aj ich správanie a pohľad na svet.

České spracovanie mangy

Čo vás zaujme na prvý pohľad u tejto mangy je jej robustnosť. Skutočný obor vo svojej kategórii upúta váš pohľad. Cez 600 strán v tvrdých doskách s kvalitným viazaním sa u mangy často nevída. Keď sa nemýlim tak Zpráva pre Adolfa je momentálne jediná manga na českom/slovenskom trhu s pevnou obálkou, pokiaľ nerátam americkú mangu Amulet vydávanú Pasekou. Kniha sa nenechá zahabiť ani v porovnaní so zahraničným trhom, pretože ani 3 v 1 publikácie známych klasík nedosahujú takej veľkosti. Pre porovnanie pripájam fotky z osobnej kolekcie. Neon Genesis Evangelion i Gundam: The Origin sú obe verzie tzv. omnibusov (3 zväzky v jednej publikácii), z toho Gundam je taktiež v tvrdých doskách. Ako môžete vidieť, stále sú objemovo obe menšie. Pridávam tiež pre porovnanie aj dve české mangy od Crwe, Alitu vo väčšom formáte a Čarodejovu nevestu v klasickom menšom formáte.

U obálky ešte zostaneme, pretože aj jej samotné spracovanie je unikátne. Zvolená dominantná biela obálka automaticky priťahuje oči a hlavne nepôsobí, ako by niektorí povedali, tak gýčovo. Anime a manga sú známe často svojou prílišnou farebnosťou, ktoré evokujú v neznalých detinskosť či nevkus. Stačí sa pozrieť na fotky nad týmto odstavcom, ostatné mangy sa farbami len hýria. Zvolenie jednej primárnej farby je výborný marketingový ťah. Navyše je proste skvelo navrhnutá. Na zahraničnom trhu je viacero obálok, ale žiadna z nich nie je tak vydarená. V jednoduchosti je krása a vzhľadom na cieľové publikum bolo určite dobrým ťahom vynechať z tejto obálky farby.

Záver

Táto manga určite patrí k tomu najlepšiemu, čo som tento rok čítala a určite sa zaradí k mojim najobľúbenejším dielam. Spôsob autorovho rozprávania deja, neuveriteľný vývoj postáv, skutočná atmosféra druhej svetovej vojny, problematiky rasizmu či sexizmu, to všetko a mnoho viac v obrovitánskej knihe. Aj napriek svojmu veku, táto manga má neuveriteľný potenciál strhnúť čitateľa do deja. Odporúčam ju určite aj tým, ktorí po komiksoch či mange siahajú veľmi ojedinele alebo vôbec. Zpráva pro Adolfa je skvelá aj pre nadšencov samotného obdobia druhej svetovej vojny. Ostáva mi už len tešiť sa na pokračovanie budúci mesiac ako aj nádej, že sa dočkáme viacero Tezukových diel, nepohrdla by som Budhom (1979-1983, 14 zväzkov).

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Zpráva pro Adolfa (2 zväzky)
  • Autor: Osamu Tezuka
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 656
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788074497605

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.