V roku 1979 začalo v Nagoya TV vysielanie novej série Kidó Senši Gundam od štúdia Sunrise. Vtedy sa Gundam ale popularity veľmi nedočkal. Séria nedostala veľa pozitívnych ohlasov a nakoniec bola zrušená. Záchrana ale prišla nečakane s výrobou hračiek, dnes známych ako Gunpla modely od Bandai. Spolu s novým vysielaním Gundam vystrelil ku hviezdam a dnes je jednou z najväčších značiek anime priemyslu.
Dej a postavy
Zem bola preplnená a ľudia našli spôsob, ako sa dostať do blízkeho vesmíru natrvalo. V roku UC 0079 vyhlásila kolónia Side 3, vtedy už známa pod názvom Zeon, vojnu Zemskej federácii. Vojna prišla do mŕtveho bodu, ale tiahla sa ďalej. Vtedy Zeon zistil, že Federácia vytvorila prototyp novej mecha jednotky v kolónii Side 7. Pilotné eso Char Aznable je poslaný novú jednotku zaistiť, ale do cesty sa mu úplnou náhodou dostane Ray Amuro – syn vedca, ktorý mecha jednotku GUNDAM vyvinul. Kolónia je stratená a jediná možnosť je nalodiť sa na federačnú vesmírnu loď White Base. Amuro sa stáva pilotom a jeho priatelia súčasťou posádky bojového krížnika.
Chvíľku trvá, kým sa človek dostane do príbehu, v mojom prípade to bola prvá kniha, ktorá ma nedokázala vtiahnuť hneď. Druhá kniha to ale nakopla a skončila tak skvelo, že som musela hneď pokračovať v čítaní. Tretia ma len utvrdila, že séria má čo ponúknuť aj po všetkých tých rokoch. Mecha súboje –nie je problém. Vojnová dráma – samozrejme. Polonahý Char Aznable aspoň na jednom paneli – tiež nechýba! Trocha tej občasnej romantiky medzi postavami tu je tiež a pozadie konfliktu je skvelo vysvetlené vďaka viacerým knihám venujúcim sa hlavne minulosti.
Asi by to nikto neznalý nečakal, ale hlavnou témou Gundamu je výmena generácie a porozumenie. Presne tak, nie je to vojna. Všetko je to samozrejme súčasťou konfliktu medzi Zeonom a Federáciou, ale hlavne tu autori ukazujú na to, že svet patrí všetkým a tí „skúsení starší“ by im nemali v rozhodovaní prekážať. Pretože nie všetko, čo fungovalo roky bude fungovať aj v budúcnosti. Správa, ktorú by si malo mnoho ľudí zobrať k srdcu. Keby si všetci rozumeli, svet by bol krajší. Všetci sme odlišní ale mali by sme sa snažiť vžiť sa do kože ostatných.
Kresba a spracovanie
Na začiatku každého zväzku je niekoľko stránok vyfarbených vodovými farbami. Tie sú tak krásne, že mi bolo až ľúto zvyšok mangy je čiernobielej. Vodovky pripomínajú z akého veku vlastne Gundam je. Retro farby, ak to tak môžem nazvať, sú delikátne a štetcom majstrovsky položené na stránky. Dnes je doba už iná, väčšina mangy je farbenej digitálne, ale niekedy mi staré dobré vodovky a tuš chýbajú. Nádherné scenérie krvilačného stretu dvoch strán odeté prevažne do červenej majú unikátne kúzlo. Pre mňa osobne boli však najkrajšie stránky stret Amura a Lalah v jedenástej knihe. Netuším ako to Jasuhiko mohol tak namaľovať, ale tieto stránky by som najradšej vo formáte A3 vyvesila na stenu v kvalitnom ráme.
Na konci každej knihy sú bonusové ilustrácie s komentárom tvorcu a niekoľkostránkové príspevky vo forme rozhovorov, esejov či krátkych komiksov od rôznych tvorcov mangy. Za všetkých spomeniem mená ako CLAMP, Kodži Kumeta (Sajonara zecubó-sensei), Makoto Šinkai…
Všetky tie skvelé stránky boli vydané u vydavateľstva Vertical v krásnej tvrdej väzbe. Fajnšmekrov pohladí na duši fakt, že väzba je naozaj kvalitná a knihy sú 3v1 vo väčšom formáte. Dokopy tak vytvárajú masívnu kolekciu dvanástich kníh. Jediná škoda je nevyužitého potenciálu pre chrbát kníh – tu mohla byť jedna veľká ilustrácia a toho je naozaj škoda.
Verdikt
Gundam: The Origin môžem len odporučiť. Bez Gundamov by mecha nebolo to čím je dnes a táto manga aj naďalej ostáva nadčasovým (nielen) sci-fi príbehom. Oproti TV sérii je manga podstatne podarenejšia. Nielen, že netrpela rýchlym ukončením z nedostatku financií, ale aj postavy sú o niečo sympatickejšie. Veľká časť príbehu je venovaná minulosti, hlavne vývoju konfliktu medzi Zeonom a Federáciou. Nie je to len nejaké blábolenie, ale naozaj pochopíte zmýšľanie a motivácie ľudí, predovšetkým Chara a Zabi rodiny, ktorá Zeon ovláda. Manga rozšírila aj príbehy vedľajších postáv, takže nie sú len do počtu. Správanie postáv sa zmenilo k lepšiemu a svet je živší, detailnejší. Táto manga by proste fanúšikom mecha a klasík nemala na policiach chýbať.
Recenzovaná verzia:
- Vydavateľstvo: Vertical Inc.
- Séria: Mobile Suit Gundam: The Origin (12 kníh)
- Väzba: brožovaná
- Jazyk: anglický
- Počet strán: 456, 432, 480, 504, 440, 440, 420, 460, 420, 480, 372, 400
- Rozmer: 160 x 210 mm
- Rok vydania: 2013 – 2016