Otóto no Otto

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Homosexuáli v 21. storočí majú určite lepší život ako v minulosti, teda aspoň v západnom svete. Nebudeme si však hovoriť, že sa majú skvelo a majú rovnaké práva ako bežné hetero páry, stačí sa pozrieť na slovenský ústavný zákaz z roku 2014 o manželstvách rovnakých pohlaví. Síce už nikto príslušníkov LGBTQ+ komunity nelynčuje a neupaľuje, mnoho ľudí sa na nich naďalej pozerá cez prsty.

Svoje o tom vie aj jedna z hlavných postáv mangy My Brother’s Husband (Manžel môjho brata), Mike, Kanaďan, ktorý prišiel na prvú návštevu za bratom svojho zosnulého japonského manžela Rjódžiho. Jaiči a jeho dcéra Kana sa s gejom ešte nikdy nestretli. Kým sa Mike učí zapadnúť v japonskej kultúre, Jaiči s Kanou sa naučia čo v skutočnosti znamená rodina.

Rozprávanie o zložitej téme je podané majstrovsky.

Autor Gengoró Tagame stvoril perfektný príbeh o homofóbii, rodine a kultúrnych rozdieloch. Manga vyhrala Eisnerovu cenu dokazujúc svoje kvality. Gengoró dokázal podať príbeh o ťažkých témach bez akejkoľvek zbytočnej dramatizácie.

Dej sa nesie v jemnom melancholickom tóne, od ktorého autor takmer vôbec neodbáča. Šťastné scény nie sú príliš cukríkové a naopak tie smutnejšie nie sú prehnané.

Iným slovom, tento príbeh je neuveriteľne realistický. Snaží sa poukázať na život a prekážky, s ktorými sa homosexuálni ľudia môžu stretnúť, a to od samotného odhalenia orientácie svetu, cez prekážky v práci či stretnutie sa s nepochopením u susedov či rodiny.

Nádherne je tu vyobrazená Kana, v očkách má klasickú nevinnosť a nedá sa nezamilovať si ju. V Mikeovi nevidí nič viac, než svojho milého uja pripomínajúceho veľkého medveďa.

Vizuálna stránka

Kresba tohto diela nebude sedieť každému. Pokiaľ je bežná anime kresba čiastočne definovateľná ako viac hranatá, tak v tomto prípade ide o presný opak – postavy pôsobia viac zaoblene. Nemyslím tým, že by mali nadváhu. Z obrázkov je jasné, že Mike aj Rjódži sú riadne vymakaní. Gengoró Tagame jednoducho uprednostňuje guľatejšie tvary a svojich chlapov so svalmi kulturistov. Hora svalstva však neznamená, že muž nemá emócie. Obe hlavné postavy prejdú viacerými dilemami a ukážu svoju citlivú stránku.

Veľmi pekne je vyobrazené samotné Japonsko, vďaka čomu manga plní aj úlohu kultúrneho okienka. Krásne sú aj pokrmy, občasne potečie nejaká tá slinka.

Pravdepodobne vás prekvapí pár panelov s polonahými chlapmi, autor bol pred touto mangou známy skôr gay pornografiou než citlivým príbehom o homofóbii a neodpustil si zakomponovanie do príbehu. Nejedná sa o nič búrlivého ani priamo odhaľujúceho, dokonca vás to ani nevytrhne z príbehu.

Záver

Manga prináša posolstvo, že s predsudkami sa nerodíme, ale učíme sa ich od druhých, ako dokazuje Jaiči s Kanou. Vďaka príbehu sa zamyslíte, možno si aj uvedomíte niečo viac. Otótto no Otto skvelo vystihuje problémy, s ktorými sa homosexuálni ľudia stretávajú a podáva vám ich tou najprirodzenejšou nenásilnou formou.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Pantheon Books (Knopf Doubleday Publishing Group)
  • Séria: My Brother’s Husband (2 knihy)
  • Autor: Gengoró Tagame
  • Verzia: ebook
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 352, 352
  • Rok vydania: 2020
  • ISBN: 9780375715198

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.