Promare

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Je to už tridsať rokov čo sa začali po svete objavovať prípady samovznietenia u mnohých jedincov. „Burnish“ ako týmto mutantom začali ľudia hovoriť, ohrozujú väčšinu populácie svojimi ohnivými schopnosťami, nechávajúc za sebou paniku aj smrť. V autonómnom štáte Promepolis je ale tento neduh takmer eliminovaný vďaka špeciálnej jednotke hasičov. Galo Thymos je jeden z nich, hrdina bojujúci pomocou najnovšej technológie proti Burnish. Keď Galo stretne a porazí lídra teroristickej organizácie Mad Burnish, Galo si uvedomí, že minca má dve strany a on doteraz žil v sladkej nevedomosti.

Tento film má dva tábory divákov. Jedna strana ho vychvaľuje ako super zábavu na večer, tá druhá tvrdí, že film je blbosť bez deja. Pravda je niekde medzi. Je čistá pravda, že keď ste od Triggeru už niečo videli, budete vedieť odhadnúť smer príbehu v Promare. Štúdio samotné si je vedomé čím sú známi a nerobí im problém sparodovať samých seba. Film prakticky vyzerá ako mix ich ďalších diel. Tím, ktorý na filme pracoval od roku 2013 mal na starosti Kill la Kill a Tengen Toppa Gurren Lagann, takže sa nie je čomu čudovať.

Film hýri farbami, paleta je obrovská, pretože, prečo vlastne nie? Jedná sa o animáciu a autori sa môžu odviazať koľko len chcú. Dizajn postáv imituje postavy iných diel od Triggeru, inšpirácia je očividná. Je to dobrý nápad alebo je to lenivosť? Zrejme trochu od oboch. Pretože postavy v Gurren Laganne aj v Kill la Kill mi prišli zaujímavé a originálne, v Promare je to preto trochu nuda. Sú to rovnaké stereotypy ako v spomínaných anime a to sa po čase obohrá. Na druhú stranu je Promare vizuálne rodeo plné akčných súbojov a úžasnej hudby, vďaka ktorej budete mať prebytok energie v žilách. Pri pozeraní budete sedieť na hrane a nebudete chcieť ani žmurknúť. Pokiaľ chcete vypnúť mozog a nič neriešiť, je to proste ideálny film. Každú chvíľku sa deje niečo super zaujímavé, nehovoriac o množstve súbojov. Je to proste zábava. Dej je klasický chaos vs. poriadok, načrtne sa diskriminácia a podobne.

Hudbu mal pod palcom Hirojuki Sawano, takže asi nie je treba dodávať, že je to akčná jazda plná beatu. Sawanove piesne majú skvelé vokály a plus tu je za to, že niektoré sú v anglickom jazyku a netrhajú uši! Žiadna  „Engriš“ sa nekoná 😀

Keď som tento film zapla, nebola som si istá čo ma čaká. Prvé minúty sú vedené v šedých tónoch, ale po unikátnom úvode scéna prepne na triggerovskú klasiku všetkých farieb dúhy s prehnaným úplne všetkým. Pokiaľ chcete akciu, je to pre vás, pokiaľ riadny príbeh, asi nebudete najšťastnejší. Ja som hľadala oddych a akciu, takže za mňa spokojnosť, ale vaše hodnotenie môže vyzerať úplne inak. Môže byť vyššie a môže byť aj výrazne nižšie. Všetko záleží od toho, čo od filmu a štúdia Trigger očakávate. Príbeh nie je to, čo tento film preslávilo. Popravde, príbeh je až príliš obyčajný a postavy nie sú nič špeciálne. Dej má diery, je obohraný a všetko by sa dalo riešiť inak než súbojmi. Ale to by nebol Trigger, nie? Fakt že vizuál je dychberúci a do toho vás sprevádza perfektne ladená hudba má proste svoje čaro.

Japonský názov: PROMARE(プロメア)
Anglický názov: Promare
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2019

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.