Wotaku ni Koi wa Muzukašii

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Niekedy človek potrebuje siahnuť mimo zabehané žánre a pozrieť si niečo iné. Romantickým komédiám som sa posledných osem rokov vyhýbala ako čert krížu, ale keď raz človek dostane chuť tak sa nedá nič robiť. Potom nastala tá ťažká otázka: Akú tému vybrať? Nemala som chuť na žiadne školské romantiky, predsa len som už zo školy pár rokov… Takže niečo z pracovného prostredia dospelých ľudí… a keby tí pracujúci zamestnanci boli napríklad otaku? To znie fajn, nie?

Narumi Momose zaspí hneď v prvý deň nástupu do novej práce. Keď uteká na vlak, dá si predsavzatie, že tentokrát sa o jej temnom tajomstve už nikto nedozvie. Narumi je totiž otaku a ešte k tomu fudžóši! Jej plán o skrývaní pravej identity“ padne ešte v prvý deň keď zistí, že jej kolegom je kamarát zo strednej školy, Nifudži Hirotaka. Keď si hovoríte, že to je ešte v pohode, veď Hirotaka ju nemusí hneď vyzradiť, to ešte Narumi nečakala otvorene položenú otázku: „Pôjdeš na letný Komiket?“

Na šťastie pre Narumi to ešte nie je koniec sveta. Jedinými svedkami tohto incidentu sú Hanako Kojanagi a Taró Kabakura, ktorí sú tiež otaku. Situácia zachránená, prečo nezájsť večer na pár pív? Pivko k pivku a sťažnosti na svet prichádzajú. Keď sa príde na tému rozchodu bývalého priateľa Narumi kvôli jej hobby, Hirotaka jej navrhne že by mohli vytvoriť pár spolu. Ako otaku tu bude vždy pre ňu, bude ju vždy podporovať, a pomôže jej farmiť vzácne dropy v Monster Hunterovi. Prekvapená jeho návrhom, Narumi súhlasí a ich podivný vzťah môže začať.

Romantiky zo života sa väčšinou nesú v pomalom duchu a dajú sa rozdeliť na dva základné typy. Prvým je životná dráma plná melanchólie a často nemajú šťastný koniec. Tým druhým je oddychovka s komediálnymi prvkami v ktorej sa toho veľa neudeje. A presne to Wotakoi (skrátený názov pre toto anime) je: život štyroch otakov ktorí majú svoju stabilnú prácu, snažia sa zapadnúť do kolektívu a vo voľnom čase sa venujú svojím hobby. K tomu patrí práve aj nadviazanie vzťahov, pretože skôr či neskôr každý túži po blízkej osobe. Tých pravých asociálov a asexuálov je skutočne málo. Osoby v tomto anime nie sú žiadnou výnimkou. Dostávajú sa do stresových situácií v práci, vedia sa rozčúliť, doma vo svojom pyžame sú pre druhú polovičku roztomilé…

Práve tá roztomilosť a občasná vtipnosť dáva tejto sérii svoje kúzlo. Postavy sú sympatické, každý nájde svojho favorita. Narumi je expresívna pozitívna osôbka, ktorá je zároveň tvrdohlavá, hlavne pokiaľ ide o jej otaku záujmy. Nifudži je totálny flegmatik a veľký introvert, ale keď ide o Narumi, veľmi rýchlo mení výrazy tváre. Tieto chvíľkové zmeny v mimike rozosmejú nejedného, pretože nie vždy si to ostatné postavy všimnú. Ale keď už áno, tak to stojí za to 🙂 Je príjemné vidieť dvoch otaku v denných situáciách, kedy sa správajú (až na pár výnimiek) ako bežní ľudia. Ruku na srdce, nie je nič horšie ako keď sa postavy chovajú totálne nelogicky pretože autor je len ďalší hikikomori, ktorý chce ukázať nohavičky a vlastne nemá tušenia ako vzťahy fungujú. Týchto ľudí by bolo dobré z ich delúzie prefackať späť do reality.

Základným problémom Wotakoi je, že dejovo za celú dobu skoro vôbec nepokročí. Keď to začalo vyzerať nádejne a vzťah Narumi s Nifudžim mohol niekam pokročiť, anime sa pretransformovalo z romantiky na scény z herných sedení štyroch známych. S tými sa síce viem asociovať tiež, ale proste to v  tej dobe nebolo to, čo som hľadala. Viac ako scény z pobehovania v hre ma zaujímal vývoj vzťahu postáv a toho sa tam veľa nezjavilo. V druhej polovici týchto herných pasáží ešte pribudlo a dej sa naoko zastavil. Pomalosť spôsobuje zvýšený faktor nudy u diváka, čo nie je pochopiteľne nič extra. Viac romantiky, menej MMORPG hier a bolo by to omnoho lepšie. 

Web mangu s rovnakým názvom, podľa ktorej bolo anime vytvorené, vytvorila autorka s internetovou prezývkou Fujita (Fudžita). Zaujímavosťou je, že posledná kapitola mangy vyšla 16. júla 2021, štyri roky po anime. Anime séria bola vysielaná od 13. apríla 2018 do 22. júna 2018 na Fuji TV. Režisérsku stoličku obsadil Jošimasa Hiraie (Amagami SS, Kaleido Star, Momokuri, Working!!). Jošimasa pre toto anime robil aj scenár. Hudbu mal na starosti Akimicu Honma (Ai no Kusabi, Kjókai no Rinne). Narumi dabovala Arisa Date, menej známa seijú s veľkým potenciálom. Nifudžimu dal hlas Itó Kento, taktiež menej známy seijú, ktorého hlas ste možno zaregistrovali v sérii o sexy hasičoch Jubisaki kara Honki no Necudžo: Osananadžimi wa Šóbóši, kde daboval Sómu. Kolegu Kabakuru daboval podstatne známejší SugitaTomokazu (Hideki z Chobits, Sakata Gintoki z Gintama, Kjon z Haruhi Suzumija no Júucu. Kolegyňa Hanako mala hlas od skúsenej Mijuki Sawashiro (Kanbaru z Monogatari série, Slan a Luca z Berserka, Celty z Durarara!, Bishamon z Noragami, Aruru z Utawarerumono, Asana Šino z Sword Art Online série…) Je zaujímavé, že hlavné roly dostali menej skúsení, myslím že to je ale dobre. Nové hviezdy nikdy nevzniknú, ak nedostanú šancu.

Všeobecne hodnotím Wotakoi ako decentnú oddychovku. Ako romantické anime mierne pokrivkáva, niekedy trošku znudí ale na vypnutie mozgu pri trošku komédii, romantiky a situácií, s ktorými sa dokážete stotožniť to je skvelé anime. Nič nové tu nehľadajte, anime neprináša nič revolučné, z rady nevyčnieva. Ale keď je máte podobne ako ja chuť na niečo jednoduché, milé a príjemné bez akcie a ťažkého príbehu, je Wotakoi fajn voľba.

Japonský názov: ヲタクに恋は難しい
Anglický prepis: Wotaku ni Koi wa Muzukashii
Anglický názov: Wotakoi: Love is Hard for Otaku
Počet epizód: 11 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.