Kaleido Star

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Sny dávajú krídla a vďaka nim vzlietnem ku hviezdam!

Neuveriteľné akrobatické kúsky, sympatické postavy, mnoho skvelej komédie a dávka citov. Klasický a pritom nevšedný príbeh plný denných radostí aj prekážok dievčaťa so snami. Je to síce skôr dievčenská záležitosť, poznala som však mnoho fanúšikov Kaleido star mužského pohlavia, to už o nejakej tej kvalite predsa hovorí. Miestami detinské, inokedy veľmi dospelé, hlavne však  príjemné anime o neobyčajnom povolaní cirkusových akrobatov.

Talentovaná Sora Naegino priletí do USA splniť si sen. Dúfa, že raz bude vystupovať v celosvetovo známom Kaleido Stage. Kaleido Stage je vlastne niečo ako cirkus, sú to predstavenia kĺbiace prvky ako akrobaciu, hudbu, kostýmy a iné, vytvárajúc pri tom nový druh umenia. Sora ešte ako malá videla predstavenie Alica v krajine zázrakov. Práve vďaka nemu sa rozhodla pre dráhu akrobatky. A síce žiadna takáto škola sa v Japonsku nevyskytuje, Soru to neodradí a vo svojich sedemnástich už sedí v lietadle. Po príchode do Ameriky sa Sore pokúsi neznámy muž ukradnúť kufor. Kvôli tomuto incidentu sa nedostane na konkurz včas, ale to netuší, že jej naháňačku so zlodejom videl aj šéf Kaleido Stage. Pre Soru začína tvrdá skúška. Dokáže zapadnúť do nového kolektívu a predviesť na javisku nedokázateľné?

Príbeh je hlavne o Sorinej kariére. Jej cestu ku hviezdam sprevádzalo mnoho emócií, rivali aj noví kamaráti, nechýbali ani existenčné otázky a osobné krízy. Aj tie pasívnejšie epizódy majú stále čo ponúknuť, takže nudiť sa nebudete. Dej je rozdelený na dva veľké úseky. V tom prvom bude musieť Sora všetkým dokázať že na to má. A v tom druhom, tam si to bude zase musieť dokázať sama sebe. Aby to nebolo len tak o ničom, oba úseky majú svoj cieľ. Prvý vyvrcholí legendárnym akrobatickým číslom, ku ktorému sa dopracujú len skutočne najlepší z najlepších. Ostať ale len pri jednom kúsku nie je ono, musíme sa posúvať ďalej! Anjelské číslo so sebou prinesie nové výzvy, ktoré posúva ľudské hranice zase o niečo ďalej a spolu s ním sa odhaľujú aj temné charaktery postáv ako aj ich minulosť. Ako sa s tým všetkým ambiciózne mladé dievča vysporiada si musíte pozrieť.

Animácia hýri farbami, objavia sa všetky možné odtiene dúhy u cirkusových predstavení aj o niečo menej krikľavé bežné dni v mestách. Nejde však o žiadny nezmyselný výbuch farieb ale o príjemne zladené schémy. Akrobatické kúsky sú spravené výborne aj bez CGI animácie. Aby bolo anime v tomto smere čo najviac dôveryhodné, pri tvorbe pomáhal japonský cirkusový akrobat Dio Kobajaši. Dôraz sa samozrejme kládol hlavne na rôzne javiskové kostýmy. Skvelé sú aj výrazy tvárí, od tých klasických komických situácií až po vážnu drámu. Akurát pozadie nedostalo toľko pozornosti od animátorov, ale to príliš nevadí.

Odpočinkové anime s bežným príbehom o priateľstve a živote prepletené jednoduchou komédiou a množstvom klišé. Nedá sa označiť ani za bežné, pretože anime o vystupovaní na javisku, ešte k tomu tom cirkusovom, nie je známy jav. Pokiaľ z toho neočakávate vaše anime roka tak vás možno aj príjemne prekvapí. Kedysi v dobe TV stanice A+ malo svoju pevnú fanúšikovskú základňu, takže minimálne na zváženie, či si toto anime pozriete to stojí.

Japonský názov: カレイドスター
Anglický názov: Kaleido Star
Počet epizód: 51 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2003 – 2004

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.