Kidó Senši Gundam 00

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Keď sa povie mecha, väčšina ľudí si spomenie na Evangelion, Macross, Gurren Lagann a v neposlednom rade samozrejme Gundam. Kedysi som si myslela, že žáner mecha je len o veľkých bojujúcich plechovkách. Kopa akcie, slabý záber na dej, epická hudba… Proste taká tá scéna plná veľkých ľudsky vyzerajúcich robotov bojujúcich vo vesmíre so strelnými zbraňami aj svetelnými mečmi, lietajú trosky, vybuchujú porazené mecha jednotky… Áno, aj toto k tomu patrí. Ale nie je to len o tom. Keď som videla svoje prvé mecha anime v roku 2008, veľmi rýchlo som pochopila, ako veľmi som sa vtedy mýlila. A tým prvým bol presne Gundam 00, bola to osudová láska na dlhé roky.

Gundamov je celá hromada, ale netreba sa tejto série báť. Mimo tzv. Universal Century (tej pôvodnej ságy s Amurom, ktorá už bez Amura pokračuje s prestávkami doteraz) sa séria delí na vlastné svety nezávislé na sebe. Preto si môžete pozrieť Gundam 00, Wing, SEED, Iron-blooded Orphans, AGE atď. bez predošlých sérií. Ale asi najviac prívetivá Gundam séria pre začiatočníkov bude jednoznačne Gundam 00.

Dej

Rok 2307 nášho letopočtu. Ani v takejto ďalekej budúcnosti sa ľudstvo nedokázalo zbaviť vojenských konfliktov. Svet je rozdelený na tri obrovské veľmoci neustále bojujúce o prírodné zdroje. Do Zemských konfliktov vstúpi nová vojenská organizácia Celestial Beings (Nebešťania) za účelom kompletnej eradikácie všetkých vojnových konfliktov. To plánujú Nebešťania docieliť pomocou štyroch vysoko pokročilých mecha jednotiek s názvom Gundam a ich pilotmi. Svetom otrasie poznanie, že existuje niekto podstatne silnejší a vyvolaný strach z nepoznaného je tak hutný, že by sa dal krájať.

Spôsoby Nebešťanov samozrejme skoro nikomu nevyhovujú. Narušený status quo provokuje veľmoci aj mnohých individuálov. Niektorí na vojnách profitovali, iní zase odsudzujú ozbrojené zásahy a hľadajú mierumilovnejšiu cestu. Pre jedného terorista, pre iného bojovník za slobodu. Aj takto by sa dali definovať ozbrojené zásahy. Tak ako každá Gundam séria, aj Gundam 00 sa bude zaoberať samotnou otázkou vojny, ale svet nie je len o dvoch súperiacich stranách. Doba pokročila a s ňou aj spôsob vedenia konfliktov. Asymetrická vojna a terorizmus sa stali dominantnými, a samozrejme k niečomu takému bohužiaľ patria aj partizáni, detskí vojaci, vojnové zločiny a ľudské práva.

Gundam 00 je prvá Gundam séria rozdelená na dve časti o 25 epizódach namiesto bežných 50. Druhá séria pokračuje rokom 2312, kedy sú prvé následky vojnových zásahov už dostatočne viditeľné. Čo si navaríš, to si aj zješ, úspechy aj prehry Nebešťanov sa dajú s odstupom času ľahko definovať a ostáva len na nich, či sú so svetovým stavom spokojní, prípadne aké ďalšie kroky naplánujú.

Príbeh má štyri hlavné postavy, Gundam Majstrov, ktorých počas ich misie spoznáte. Postupne všetci dostanú dosť priestoru na vývoj aj odhalenie zaujímavej minulosti. Veď pokiaľ chcete zmeniť svet, tak k tomu už musíte mať riadny dôvod. Z pilotov je dominantný hlavne Secuna F Seiei, ktorého budeme sledovať najčastejšie. Secuna je veľmi zaujímavý šestnásťročný mĺkvy chlapec, najmladší v tíme. Má svoje komplexy a v Gundamoch vidí oslobodenie.

Jediným problémom však je, že Secuna je autormi braný ako deus ex machina. To znamená, že je riešením vlastne na všetko. Je ako paralen na bolesť hlavy, keď je treba, vždy sa so všetkým nejako vysporiada. Z jednej strany je to (veľmi) uspokojivý pocit, keď hlavná postava epicky všetko dokáže, ale je to tiež veľmi prediktívne a menej originálne. Tento neduh sa veľmi ukazoval hlavne v druhej sérii.

Spracovanie

Jedným slovom KVALITA. Gundam 00 bol prvý Gundam, ktorý sa vysielal v HD a dal si naozaj záležať. Štýl kresby je veľmi sympatický, nie sú tu žiadne super prsaté ženy s veľkými okáľmi a zvláštnym vkusom v oblečení. Väčšina účesov sa tiež drží v zemitých farbách bez prehnanosti. Anime je veľmi farebné, nebojí sa používať celú paletu farieb ako u oblečenia tak u mecha, ale nepôsobí to zlým dojmom. Dizajn jednotiek je úžasný, zrejme jeden z najlepších z Gundamov.

Hudba mala kvalitné zastúpenie, openingy boli naspievané kapelami ako L’arc~en~Ciel, the brilliant green, UVERworld alebo Stereopony. Hudbu v pozadí mal na starosti Kendži Kawai, ktorý rád využíva aj detské spevácke zbory, čo sa odrazí aj tu. Jeho prácu môžete počuť v množstve anime ako Barakamon, Devilman, Fate/stay night, Higuraši no Naku Koro ni, Ghost in the Shell, Mob Psycho 100 a v mnohých iných. Ďalej po zvukovej stránke môžem spomenúť hlasy postáv. Zbehlo sa tu mnoho známych mien. Secunu daboval Mijano Mamoru (Ignis Scientia z Final Fantasy XV, Light Jagami z Death Note, Zero z Vampire Knight…). Za túto rolu vyhral aj cenu Best Voice Actor. Tieria Erde mal hlas Hirošiho Kamiyu (Araragi z Bakemonogatari, Izaja z Durarara, Nacume z Nacume Júdžinčó…), Allelujaha nadaboval Hirojuki Jošino (Heisuke z Hakuoki, Júsuke zo SKET Dance…) a Lockonovi dal hlas Šiničiro Miki (Urahara z Bleach, Kurz Weber z Full Metal Panic!, Roy Mustang z Fullmetal Alchemist, Takumi z Initial D…)

Záver

Táto séria určite stojí za to, prináša pár nových myšlienok do samotnej Gundam série. Je to zároveň značka ideál, pokiaľ ste skúsenosti s Gundamom samotným ešte nikdy nemali. Séria má ešte finálny film, ktorý uzatvára príbeh Nebešťanov a ich boj za svetový mier. Tu to však nekončí, v roku 2019 bol ohlásený nový projekt, pokračovanie po filme, ale momentálne vonku nie je veľa informácií. Podľa vyjadrení režiséra si pravdepodobne si ešte pár rokov počkáme a nie je zatiaľ ani jasné, v akej forme sa pokračovanie ukáže.

Japonský názov: 機動戦士ガンダム00
Anglický prepis: Kidou Senshi Gundam 00
Anglický názov: Mobile Suit Gundam 00
Počet epizód: 2 x 25
Rok vydania v Japonsku: 2007 (1. TV séria), 2008 (2. TV séria)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.