Higuraši no Naku Koro ni

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Keiiči Maebara sa pred mesiacom presťahoval do malej dediny menom Hinamizawa. Nedá sa však povedať, že by sa mu tam nepáčilo. Pokojné prostredie, príjemní ľudia a noví priatelia zo školy mu rýchlo pomohli sa prispôsobiť novému životu. Jeho rovesníčka Rena, o rok staršia Mion a mladšie Rika a Satoko chodia všetky do tej istej 15-člennej triedy, ktorá predstavuje celú školu v malej dedine a prijali Keiičiho za svojho kamaráta a do svojho školského klubu, zahŕňajúceho hranie rôznych hier. Život je pokojný a zdá sa, že všetko je v úplnom poriadku.

Avšak jedného dňa, keď pôjde Keiiči s Renou na jej obľúbené miesto, skládku odpadu, tak sa tam stretne s fotografom, ktorý mu naznačí, že minulosť Hinamizawy nemusí byť tak pokojná, ako sa javí. Zdá sa, že pred piatimi rokmi chcela japonská  vláda vybudovať v údolí priehradu, proti čomu vypukli v dedine veľké nepokoje a ostré protesty. Priehrada by totiž kompletne zaplavila údolie a s ňou aj Hinamizawu a jej obyvatelia by boli nútení sa odsťahovať preč. To, čo nakoniec zastavilo budovanie vládneho projektu, bola brutálna vražda, ktorej páchateľ sa stále nenašiel. Práve tak, ako jedna z rúk zavraždeného robotníka. Keiičimu sa to však nezdá a spýta sa na to Reny a Mion, ktoré by o tom mali niečo vedieť. Obe ho však upokoja, že nič podobné sa nikdy nestalo. Všetko je teda pokojné až do chvíle, keď náhodou na skládke odpadu nezazrie staré noviny o vražde spáchanej pred piatimi rokmi. A že od tej vraždy spred piatich rokov sa každý rok na sviatok Watanagaši stratia dvaja  ľudia, z ktorých sa jeden nájde zakaždým mŕtvy a druhý záhadne zmizne, o čom všetci jeho priatelia vedeli, aj keď to pred ním zo záhadného dôvodu skrývali.

Ojaširo-sama chráni svoju dedinu a jeho kliatba postihuje každého, kto sa stavia proti záujmom Hinamizawy a jej troch hlavných rodín. A sviatok Watanagaši sa rýchlo blíži…

Tvorcovia a štáb

26-dielne anime Higuraši no Naku Koro ni bolo založené na mimoriadne populárnej sérii vizuálnych noviel na PC, vytvorených 07th Expansion, pričom prvotný nápad a koncepcia týchto hier pochádza od Ryukiši07, čo je prezývka najznámejšieho člena tejto amatérskej japonskej spoločnosti. Samotné hry, ktorých je osem a sú rozdelené na štyri kapitoly question arcs a štyri kapitoly answer arcs, vychádzali od roku 2002 do roku 2006, preniesli sa na PS2 konzolu a okrem anime bola podľa nich vytvorená aj rada drama CDs a komiksov. Konkrétne hry/kapitoly od prvej po poslednú sú Onikakuši-hen, Watanagaši-hen, Tatarigoroši-hen a Himatsubuši-hen za question arcs a Meakaši-hen, Tsumihoroboši-hen, Minagoroši-hen a Matsuribayaši-hen za answer arcs. Mangy, ktoré majú každá po dvoch volumes, boli nakreslené Karin SUZURAGI za Onikakuši-hen a Tsumihoroboši-hen, Yutori HÓJÓ za Watanagaši-hen a Meakaši-hen, Džiró SUZUKI za Tatarigoroši-hen a Yošiki TONOGAI za Himatsubuši-hen. Okrem toho ešte existujú dve side-story mangy, a to Onisaraši-hen kreslená En KITOU a Yoigoši-hen kreslená Mimori.

Čo sa anime týka, to začalo vychádzať v apríli 2006 a bolo vyprodukované pod záštitou Studio DEEN. Z konkrétneho personálu, podieľajúceho sa na jeho tvorbe, sú to predovšetkým Čikai Kon (réžia), Tošifumi Kawase (kompozícia a scenár, tiež režíroval anime ako Dragon Drive, Eat-Man’98, Tendžó Tenge, napísal skript pre Jakitate!! a pracoval na rôznych ďalších anime seriáloch), Rika Nakase (scenár – Bleach, Fruits Basket,…), známy a populárny skladateľ Kendži Kawai.

Z veľmi skúsených a známych seijú veteránov, ktorí sa podieľali na dabovaní jednotlivých postáv Higuraši no Naku Koro ni, sú to najmä Sóičiro Hoši za Keiičiho (Ai Jori Aoši, Eniši, Gundam SEED…), Mai Nakahara za Renu (Kaleido Star, Mai Otome, My HiME, Utawarerumono…) a Sacuki Jukino za Mion a Šion (obe Ai Jori Aoši, Angelic Layer, Bleach, Full Metal Panic séria, Inujaša séria, Trigun…).

Gundamov kútik

Existuje veľa rôznych druhov anime od komédií cez detektívky či seriály zo školského prostredia až po sci-fi a fantasy v každom možnom zmysle tohto slova. Na samotné popísanie jednotlivých seriálov to však nie vždy musí stačiť. Veľmi dôležitá je ešte jedna charakteristika: originalita. Novota, ktorú anime prináša. Netradičnosť, ktorá okúzli. Idea, ktorá vyrazí dych… A práve to je to, čo vám jedno z najoriginálnejších anime, aké som mal kedy tú česť vidieť, Higuraši no Naku Koro ni, prináša.

Pred tým, než však začnem s konkrétnym hodnotením tohto jedinečného kúsku, treba spomenúť jednu vec. Higuraši no Naku Koro ni bolo spravené podľa série ôsmych veľmi populárnych detektívno-hororových počítačových hier, od ktorých prebralo aj celkovú štruktúru a stavbu deja. Konkrétne, rovnako ako jeho predloha, je celé anime rozdelené na tri takzvané „question arcs“ a na rovnaký počet „answer arcs“.

Question arcs sa točia okolo troch príbehov; alternatívnych príbehov, dalo by sa povedať; odohrávajúcich sa v tom istom čase, v tej istej dedine a s tými istými protagonistami, ale inými výsledkami, trochu inými námetmi… a zakaždým inou smrťou. Ako napovedá samotný názov „question arcs“, jediné, čoho sa dočkáte, sú otázky. Čo je to kliatba Ojaširo-sama? Kto sú tri veľké vládnuce rodiny v Hinamizawa? Kto spáchal nevyjasnenú brutálnu vraždu pred piatimi rokmi, ktorou všetko začalo? Kto je páchateľom, kto obeťou? Tri príbehy; alternatívne a predsa pevne pospájané, rozdielne a predsa také isté; pred vami pomaly stavajú pozadie scény, odhaľujú v hustnúcom ovzduší podozrenia, vrážd, krvi a pradávnej kliatby kúsky informácií, tvoriace skladačku, ktorej obrysy je iba nejasno tušiť v temnote nedôvery a násilia…  A to všetko z pohľadu najmä mladého hlavného predstaviteľa question arcs.

V druhej polovici anime, v „answer arcs“, sa dočkáte odpovedí. V zase troch príbehoch, každý odzrkadľujúci iba jeden náprotivok v question arcs a zároveň všetky naraz, sa dočkáte vysvetlení. Z pohľadu Keiičiho priateľov Mion a jej dvojčaťa Šion, Reny či Riky a Satoko, sa opätovne vydáte do času už navštíveného, príbehu už známeho, avšak tentokrát na stranu páchateľov. Na stranu, ktorá manipulovala, ťahala nitkami v pozadí a predsa nebola zdrojom, príčinou, dôvodom… Nájdete odpovede a predsa zostanete tápať v temnote… Dočkáte sa konca a predsa vám budú v hlave víriť myšlienky…

Práve na tomto je celé anime vystavané. Tajomnosť, podivnosť, gradácia napätia pomaly dopĺňanej skladačky, ktorej kúsky do seba začínajú pomaly zapadať… Dávať zmysel… A atmosféra. Hutná atmosféra temnoty, podozrenia, strachu a vrážd, keď baseballová pálka láme kosti priateľov, keď sa ihla s jedom norí do žíl kamaráta… Tri epizódy úvodu do deja a poskytovania drobných kúskov informácií a jedna či dve násilia a krvi… A samozrejme neuveriteľná štruktúra jednotlivých arcov, ktoré spolu nesúvisia a predsa súvisia, súvisia a predsa nesúvisia, sú alternatívne a predsa nie… Skutočná lahôdka pre milovníkov psycho.

Čo sa grafického prevedenia týka, tvorcovia sa rozhodli pre jednoduchšiu a „detskejšiu“ kresbu. Drvivá väčšina atmosféry, najmä ku koncu každého arcu je vytváraná práve prostredníctvom nej. Náhle diabolské úškrny, zmena vykreslenia postáv z nevinných detí na psychotických maniakov, striekajúca krv… Nevyrovná sa to síce spôsobu, akým sú zobrazené také skvosty ako Hundred Stories, ale tvorcovia rozhodne ukazujú, že dokážu využívať kresbu na to, aby vyvolali vo svojich divákoch tie správne a želané pocity, za čo si zaslúžia jedine chválu. Aj napriek tomu však treba poznamenať, že, podľa môjho názoru, by sa tam modernejšia, viac detailnejšia kresba hodila lepšie. Zase ale tiež asi nechceme, aby nám menšie vekové publikum skončilo zbláznené od strachu v kazajkách v ústavoch pre ťažko duševne chorých, však?

Pokiaľ by som chcel hovoriť o prevedení hudobnom, tak treba v prvom rade spomenúť to, čo pri tomto jedinečnom kúsku ihneď zaujme a utkvie v pamäti. Teda otvárací  song „Higuraši no Naku Koro ni“, ktorý sa tak vyslovene do tohto anime hodí a je tak vynikajúci, že sa pri ňom zdržíte zakaždým minimálne desať minúť, než sa pustíte do samotného príbehu. Inak je hudobné pozadie vcelku priemerné, aj keď určite nie zlé a pracuje skôr z úzadia, takže ho vedome registrovať nebudete. Čo si však zaslúži samostatnú zmienku, je výkon niektorých seijú, všetko bez výnimky veľmi skúsených dablérov, ktorých šialený smiech by priviedol každého psychopata do extázy a prežitia prvej lásky.

Na záver mi už nezostáva nič iné ako povedať, že Higuraši no Naku Koro ni je anime skutočne netradičné a výborné, aj keď určite nie pre každého. Pokiaľ teda tiahnete ku kúskom ako Paranoia Agent, Hundred Stories či Narutaru, určite si zožeňte aj tento seriál. Neoľutujete.

Japonský názov: ひぐらしのなく頃に
Anglický prepis: Higurashi no Naku Koro ni
Anglický názov: When They Cry
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.