Inujaša

0 komentárov

Táto séria je pre mnohých prvým anime seriálom, ak nerátame klasiky ako Pokémon. Ani ja som nebola výnimkou. Môj prvý dojem bol veľmi pozitívny. Mala som deväť rokov a len tak som zapla v televízii Minimax od nudy, lenže po 20.00 vysielala namiesto Minimaxu stanica A+. Zo začiatku som nevedela či je Inujaša dievča alebo chlapec, na druhej epizóde som ale dievča vylúčila z možností. Začala som seriál pozerať stále a naši začínali mať problém, keď sme mali niekam ísť. Epizódy som si nahrávala vždy keď som bola mimo dosah TV. Tak nejak vyzeralo moje detstvo 🙂

Rovnako ako mnoho iných dlhých sérií, aj Inujaša začína úplne obyčajne, miestami až nudne. Ale po pár epizódach rýchlo zmení názor snáď každý divák. Anime plné démonov, šintoizmu a komických scén. Autorka mangy, ktorá dala anime predlohu, Rumiko Takahaši má moju poklonu.

Celý dej začína na šestnáste narodeniny Kagome Higuraši. Zo starej studne sa z ničoho nič objaví démon a strhne Kagome so sebou. Našťastie mu nejakým záhadným spôsobom ujde. Cestou objaví v strome zakliesneného chlapca so psími ušami. Ako na potvoru na ňu tunajší ľudia namieria šípy a myslia si, že Kagome je démon. Bodaj by nie, Kagomina školská uniforma pre nich bola niečo nevídané. Po vysvetlení niektorých okolností sa zbaví obvinenia démonského pôvodu. V noci sa ale démon zo studne vráti po Kagome. Keď uteká po lese, prebudí spiaceho psieho polodémona zakliateho v strome. Inujaša sľúbi Kagome pomoc ak ho oslobodí. A ako by to bolo, keby zúfalé dievča nespravilo všetko, ak to môže znamenať záchranu života?

Dej je síce trochu dlhý, miestami by sa dalo povedať že dĺžkou až prestrelený, na druhú stranu stále nie je tak zbytočne natiahnutý ako u iných sérií. Zo všetkých 167 epizód som sa nudila len u piatich, čo je stále slušný pomer ku všetkým epizódam. Rumiko odviedla dobrú prácu u vývoja postáv, ktorých je mimochodom úctyhodných 86 podľa vlastného rátania.

Veľkou nevýhodou v tej dobe bol fakt, že anime nebolo ukončené. Manga bola ukončená s 56 knihami až 18. júna 2008, zatiaľ čo anime skončilo už v roku 2004. Koniec koncov, pokračovanie anime bez mangy by malo za dôsledky fillery, ktoré medzi fanúšikmi nie sú vítané. Našťastie v roku 2009 vyšlo pokračovanie.

Animácia prešla počas štyroch rokov vysielania k istým zmenám. Dá sa to ľahko spozorovať ak si pustíte prvú časť a poslednú časť. Vtedy uvidíte jasné rozdiely. Našťastie bola táto zmena k lepšiemu. A prečo sa čudujem, že novšia animácia pridala na kvalite? V známom anime Naruto totiž v druhej sérii začali na efekty používať počítačovú animáciu. Väčšinou sa tým vlastne oživí scéna a zdá sa nám viac reálna. V Narutovi však príliš kričí, takže to bolo len na škodu, CGI nebolo v tej dobe príliš dobre vyvinuté.

Hudbu zložil Kaoru Wada. Tá sa mu veľmi podarila a pre mňa je jednou z najkrajších zo všetkých anime čo som videla. Skladby sú samozrejme hlavne tradičné s výnimkou openingov a endingov. Takou ikonou sa tu stala kapela Do As Infinity, ktorá mala na svedomí opening aj v druhej sérii z roku 2009.

Inujašu odporúčam každému, kto má rád príbeh plný akcie, komédie ale aj romantiky. Trúfam si povedať, že je to taktiež výborný kúsok pre začínajúcich otaku, pretože napriek dĺžke nie je dejovo príliš komplikované a vďaka množstvu postáv si každý nájde obľúbenca. Inujašov meč Tessaiga je doteraz jedným z najpopulárnejších zbraní anime priemyslu. Tejto dnes už klasike sa určite oplatí dať aspoň šanca, k zahodeniu určite nie je.

Japonský názov: 犬夜叉
Anglický prepis: Inuyasha
Anglický názov: InuYasha
Počet epizód: 167 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2000 – 2004

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.