Naruto

Michauka
0 komentárov

Fanúšikom mangy a anime je až trápne predstavovať notoricky známu oranžovú guľu energie s menom Naruto. Milovaný aj nenávidený, no určite jedinečný Naruto sa zrodil v mysli Masašiho Kišimota, ktorý nepredvídateľnému nindžovi dal život aj na papieri, v pilotnej kapitole mangy z roku 1997. Naruto je teda skutočný mileniál a možno práve preto si nenechá do ničoho príliš kecať.

Blonďatý wannabe nindža si okamžite získal srdcia mnohých fanúšikov a tak o 2 roky od pilotnej kapitoly začala manga vychádzať pravidelne. Slovenskému a českému divákovi sa mohol do povedomia dostať vďaka (príšernému a oklieštenému) vydaniu anime na Jetixe, prípadne aj na Animaxe. Šikovnejší si cestu k Narutovi našli online s anglickými, neskôr aj českými titulkami. Priekopníci českých tituliek boli prekladatelia z Konoha.cz, webu fungujúceho do dnešných dní.

Tiež som bola jednou z tých, ktorým sa cesta nindžu, ktorú Naruto hlásal, dostala pod kožu a nevzdala som sa napriek v 14-tich rokoch chabej angličtine. Diely som hltala, zároveň sa učila anglicky a predo mnou sa otvárala skvelá kariéra profesionálneho weeaboo. Netrvalo dlho a potajomky som trénovala pečate na tvorbu najúžasnejších džucu, vyskúšala som si tréning ala Rock Lee, po dvore som behala super rýchlym nindža behom s rukami pozdĺž tela. Keď som sa takmer po dvanástich rokoch vrátila k úplne prvému dielu, teraz už aj s mojím manželom, ktorý Naruta nikdy nevidel, zachvátila ma vlna nostalgie, no zistila som, že z tínedžerského náhľadu na svet šinobi som sa už oprostila.

Netvrdím však, že toto anime nemá čo povedať ani starším a skúsenejším divákom. Príbeh Naruta a všetkých úžasných, zábavných, ale aj nenávidenia hodných postáv je natoľko originálny, že občasné situácie postrádajúce logiku je možné ospravedlniť. Paleta postáv je tak pestrá, že si svojho obľúbenca vyberie aj najzarytejší odporca nindža svetu, či už to je samotný Naruto, alebo jeho večne negatívne naladený člen tímu Sasuke, či dokonca šialene zamilovaná ružovovlasá Sakura.

Príbeh sa už podľa názvu točí okolo chlapca s menom Naruto Uzumaki. Jeho pôvod sa nám odkrýva postupne, avšak od začiatku je jasné, že to v živote nemá ľahké. Boj o uznanie svojimi rovesníkmi a vlastne celou Dedinou skrytou v lístí si vydobýja len pomaly a my s dojatím, pobavením i hnevom sledujeme jeho strastiplnú cestu. A čo by to bolo za šónen anime, aby hlavný hrdina nerobil obdivuhodný progres? Narutovi, ktorý zisťuje, že má v sebe zapečateného líščieho démona Kuramu, sa podarí získať prvého spojenca, Iruku. Uznanie od učiteľa posúva nášho protagonistu na vyšší level, pretože s novonadobudnutým sebavedomím získava aj nových priateľov. O nepriateľov však tiež nie je núdza, ale Naruto sa riadi heslom čo ťa nezabije, to ťa posilní a tak po 220 dieloch nabitých akciou, smiechom, smútkom (a kopou fillerov) sa s Narutom lúčime pred ďalšou výzvou za získaním väčšej sily v podobe cesty, ktorú sa chystá podstúpiť so svojím úchylným učiteľom Džirajom.

Anime Naruto podľa mňa je, alebo pre mnohých bolo, odrazovým mostíkom do samoštúdia japonskej popkultúry. Začne to pospevovaním si počas openingu, následne budete googliť čo znamená znak na Gaarovom čele a skončíte pri nakupovaní nepreberného množstva merchu, nových máng, sledovaniu rôznych anime až po (pre tých šťastnejších) nákupu leteniek do Japonska. Určite má aj svoje chyby krásy, napríklad čo sa týka zbytočnej stereotypizácie na základe pohlavia, ale aj slabšej animácie, no myslím si, že pozitíva jednoznačne prevyšujú negatívne prvky. Naruto je rozhodne beh na dlhú trať, pretože v tesnom závese za ním vás bude čakať Naruto Šippúden, no oplatí sa vytrvať.

Japonský názov: ナルト
Anglický prepis: Naruto
Anglický názov: Naruto
Počet epizód: 220 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002 – 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.