Neon Genesis Evangelion

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Legenda všetkých anime legiend. Dá sa Evangelion vôbec špecifikovať nejak inak? Fenomén Neon Genesis Evangelion začal ako 26 dielna TV séria v roku 1995. Dej začal veľmi podobne ako mnoho iných anime: násťročný chlapec je nútený ovládať obrovského mecha robota aby zachránil Zem. Svet sa snaží zotaviť po apokalypse, keď sa zrazu objavia Anjeli, mimozemské obry snažiace sa zničiť ľudstvo. Štrnásťročný Šindži je na príkaz jeho otca poverený pilotovať kolosálnu, takmer ľudsky vyzerajúcu zbraň Evangelion proti týmto nepriateľom. Šindži ale nie je nadšený, že musí bojovať. Hrdinské skutky sa nekonajú, práve naopak. Keby mohol od povinností ujsť čo najďalej, hneď by tak spravil. Plný komplexov, fóbií a pocitu menejcennosti, Šindži nenávidí svet a dúfa, že ako pilot sa aspoň dostane o niečo bližšie k otcovi, ktorý sa mu odcudzil.

Evangelion je zmes kresťanskej mytológie, symbolizmov, filozofie a psychológie. Dodnes sa o ňom vedú debaty aj na akademickej úrovni. Hideaki Anno, autor Evangelionu toho počas produkcie zažil mnoho. Jeho vzťah k Šindžimu vyústil k depresii, ktorá je viditeľná v posledných epizódach série. Nakoniec prišiel až k vyhoreniu, z ktorého sa dostával pol roka. Až sa z toho dostal, spravil pre Evangelion nový koniec v podobe filmu, lepší, akčnejší a proste wow.

Manga vychádzala úctyhodných 20 rokov a svoje vydávanie započala ešte rok pred anime, a to aj napriek tomu, že na anime sa začalo pracovať skôr. Príbeh aj kresbu mangy si zobral pod ochranné krídla Jošijuki Sadamoto. Sadamoto sa podieľal na viacerých projektoch štúdia Gainax, najznámejším sa ale určite stal Evangelion. Tam mal na starosti dizajn postáv. Jeho meno sa ale spája napríklad aj s filmami Toki wo Kakeru Šódžo a Ókami Kodomo Ame to Juki. Vydávanie mangy bolo nepravidelné a s relatívne dlhými prestávkami medzi zväzkami, pretože Sadamoto popri tom pracoval na iných projektoch.

Manga je ideálna skôr pre fanúšikov série. Dá sa samozrejme čítať, aj keď ste anime nevideli, neodporúčala by som to ale. TV séria je braná ako jeden z klenotov celej anime scény aj preto, že odráža zmýšľanie a mentálny stav Hideakiho, zatiaľ čo manga je vlastne už len adaptovaný príbeh. Či už to beriete tak či onak, sú tu niektoré aspekty, ktoré má manga lepšie, prípadne samozrejme aj horšie.

Pokiaľ ste anime videli, ale neláka vás čítať o tom istom znovu, je dobré vedieť, že anime a manga majú aj dostatok odlišností, aby sa mohli považovať za dva odlišné príbehy. Začínajú takmer zhodne, ale už v približne polovici sa kurz o niečo mení. Incident s treťou jednotkou EVA-03 je iný ako v anime, už spomínané sekvencie z minulosti tiež navodia trochu iný pocit. Veľmi odlišný je hlavne koniec, ktorý je v mange prepracovanejší.

Tou naozaj silnou stránkou mangy je viac pozadia a vysvetlení, takže o všetkom dostanete lepší obraz. Hodnotenie prudko zdvíhajú aj postavy. Šindži je o trochu menej pasívny, Rei dostane viac priestoru k osobnému rastu, čo je vskutku skvelé. Kaworuho správanie je úplne iné ako v anime. Všeobecne sú postavy viac doladené oproti anime, kde sa ako keby vyvíjali za pochodu. Dozvieme sa viacej aj o minulosti niektorých postáv, napr. Kadžiho. Práve postavy mi prišli ako najlepším aspektom mangy.

Problematické sú naopak neprehľadné bojové scény. Boje nie sú stredobodom pozornosti série, ale ako mecha anime sú stále veľmi podstatné. Štáb si dal záležať aj na nich. Taký súboj Asuky z The End of Evangelion je skutočne slávnou scénou. V mange sa však v paneloch skôr stratíte. Deje sa v nich príliš veľa naraz a detailov je až tak mnoho, že panel prezeráte skutočne dlho, kým rozoznáte čo sa deje. Figúry bojujúcich obrovských jednotiek sa strácajú v mase explózií, zvukových citosloviec, svištiacom vzduchu, rozčerenej vode a podobne.

Séria 3 v 1 od vydavateľstva Viz Media nevynechala ani pekné bonusy pôvodne sa nachádzajúce na konci každej knihy. Na konci každého zväzku sa nachádza interview s niektorým z ľudí z produkčného štábu anime. Tieto dodatočné informácie sú príjemným okorenením už tak pekne spracovaných kníh. Nevynechali sa ani plnofarebné ilustrácie na lesklom papieri. Akurát malým problémom môže byť, ak po mange siahate ako prvej. Odporúčam stránky s textovými bonusmi počas čítania vynechať, inak môžete prečítať spoilery.

Ikonický dizajn jednotiek a plug suitov, ako sa nazývajú špeciálne kombinézy pilotov, pozná každý, kto o japonskú animovanú produkciu prejavil aspoň trochu záujmu. Tak skvelý Evangelion proste je, stal sa ikonou mecha anime podobne ako Gundam či Macross, proste všeobecne známou značkou. Knižná adaptácia má čo ponúknuť, jej anglická verzia, predovšetkým recenzované vydanie 3-in-1, je navyše krásne spracovaná. Adaptovať takéto zložité dielo nie je jednoduché, Sadamotovi sa to však podarilo na výbornú. Skutočná škoda je len tých bojových scén a faktu, že pre stopercentný zážitok si proste musíte pozrieť aj anime.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Séria: Neon Genesis Evangelion 3-in-1 Edition (5 zväzkov)
  • Autor: Sadamoto Jošijuki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 524, 576, 576, 576, 384
  • Rozmer: 146 x 210 mm
  • Rok vydania: 2012 – 2016

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.