Bohové lžou

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Jedenásťročný Nacuru Nanao exceluje vo futbale, ale zaostáva v komunikácii s dievčatami. Nepomáha ani fakt, že je v škole nový. Žije s mamou a aspiruje, že sa jedného dňa stane futbalovou hviezdou. Jeho jednoduchý pohľad na svet sa značne skomplikuje, keď stretne spolužiačku Rio Suzumuru. Nacuruho okamžite zaujme, keď zachráni mačiatko a Rio sa ho ujme, stane sa súčasťou jej tajomstva.

Kamisama ga Uso wo Cuku, česky Bohové lžou od Kaori Ozaki vychádzalo od marca do júna v roku 2013 v časopise Kodansha. V septembri 2013 boli kapitoly zozbierané v jednozväzkovom formáte. Anglický preklad The gods lie od vydavateľstva Vertical Inc. vyšiel o tri roky neskôr v 2016. Rok 2023 oslávil české vydanie od nakladateľstva CREW.

Keď rodičia zlyhajú

Deti v hlavnej úlohe prinášajú dospelý príbeh plný zodpovednosti a emócií. Príbeh sa odohráva počas letných prázdnin pred nástupom do šiestej triedy. Nanao zistí, že jeho spolužiačka Rio s jej mladším bratom žijú sami. Súhlasí s udržaním tajomstva, aj keď má celú dobu nepríjemný pocit. Čitateľ si začína klásť otázku, čo sa stalo s rodičmi, ako sa Rio darí chodiť do školy a zároveň sa starať o brata, možno aj rozmýšľa nad východiskom z neveselej situácie. Krásnu, pozitívne naladenú kresbu tak začína dopĺňať jemne depresívny podtón. Obe deti sú donútené dospieť rýchlejšie než ich rovesníci.

Asi najviac podobné diela, ku ktorým by sa Bohové lžou mohli prirovnať sú Koe no Katači (Němý hlas) a Ókami Kodomo Ame to Juki. Vlčie deti Ame a Juki je film a manga o rodičovskej láske pokrývajúca trinásť rokov osamelej matky Hany s dvomi deťmi. Chce im darovať všetku lásku na svete, ale výchovu nemá jednoduchú. Koe no Katači je krátka séria o dvoch spolužiakoch, o nepočujúcom dievčati a jej šikanovačovi. Na začiatku príbehu majú dvanásť rokov, manga sa upiera na následky minulosti v ich osemnástich. V oboch prípadoch sa jedná o náročnejšiu tému, kde sú centrom pozornosti deti, ktoré si musia prejsť cez nepríjemné skúsenosti než dospejú. Bohové lžou sa v centrálnej téme detí ako hlavných postáv nelíši.

Pre deti aj dospelých

Krátka jednorazovka dokázala schovať premyslený dej do dvestodvadsať strán. Deti preberú dospelú zodpovednosť, ale zároveň nie sú dostatočne vyspelé ani skúsené. Tam, kde zlyhali iní, oni skúsia Pokúsia sa vytvoriť rodinu, ktorú nedokázali vytvoriť ich rodičia. Rozprávanie je veľmi reálne a presvedčivé. Vyobrazenie situácie vôbec nepôsobí umelo. Preto dokáže kniha imponovať ako čitateľom zhodného veku s postavami, tak aj starším.

Zážitku samozrejme dopomáha nádherne podrobná kresba. Dizajn postáv je relatívne jednoduchý, ale zapamätateľný a hlavne sympatický. Každý panel je malé detailné majstrovské dielo. Budovy, ulica, tráva, dopravné prostriedky, všetko je detailné a zároveň krásne čisté bez dojmu prezdobenosti.

Bohové lžou je jedna z tých kníh, ktorú by ste mali mať doma v zbierke. Nie je to nutne romantika, aj keď má pár takých prvkov – jedná sa o prvú letmú lásku – ale hlavne je to skvelý slice-of-life s kvapkou drámy. Autorka perfektne zachytila letnú atmosféru a dodala čitateľom zapamätateľný a podmanivý príbeh.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Kaori Ozaki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 220
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076793552

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.