Makoto Šinkai: Suzume mala byť lesbická romantika

Otaku Nest
0 komentárov

Ďalší hit od režiséra Makoto Šinkaia „Suzume no Todžimari“ je ďalšou romantikou dospievajúceho páru. Dievča Suzume cestuje po Japonsku postihnutého prírodnými katastrofami. Cieľom je zavrieť dvere, ktoré túto skazu spôsobujú. Pritom sa stretne s mladým mužom, ktorý jej povie:  „Hľadám dvere.“ Ani sa nenazdá a zistí, že ju dvere priťahujú a pritom spôsobujú ešte väčší chaos. Musí tak napraviť svoju chybu a všetky dvere zavrieť.

Autor sa priznal v nedávnom rozhovore, že jeho najnovší film mal pôvodne byť o romantike medzi dvomi ženami. Sám majster romantiky priznal, že klasické trópy ho už nudia a rád by priniesol nový svieži pohľad na vzťahy, ktorý bežné „chlapec stretne dievča“ nedokážu. Bohužiaľ producenti trvali na mužskom protagonistovi aby zaujali širšie publikum. Preto Šinkai našiel spôsob, ako pozmeniť pohľad na centrum romantického záujmu, keď sa rozhodol z neho spraviť stoličku.

Úprimne, už som takéto príbehy spravil toľkokrát, že som sa musel zastaviť. Chcel som otočiť a spraviť skôr príbeh pripomínajúci sesterskú lásku, ale musel som to zmeniť, pretože môj producent povedal: „Možno ťa to už unavuje, ale tvoje publikum to miluje.“  Takže, aby som romantiku trochu zarazil, spravil som z jej milostného záujmu stoličku.

 

Čo sa týka pohľadu LGBTQ+, nie je to niečo, k čomu sa aktívne upínam, nebolo to úmyselné rozhodnutie. V tomto filme to proste funguje. Myslím, že Suzume by fungovala aj ako chlapec alebo keby boli nebinárni. Nie je to o kontexte muž/žena, je to o človeku niečo prekonávajúcom. V budúcich filmoch by som sa chcel zamerať viac na príbeh o človeku a nie o komentároch na pohlavie či sexualitu.

Na Slovensku sa Suzume premieta v kinách od 13. 04. 2023. V Česku príde do kín o niečo neskôr, 13. 07. 2023

 

Zdroj:
Exkluzívny anglický rozhovor s portálom Looper

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.