Takoví jsme byli 1

0 komentárov

Vydavateľstvo Egmont prináša ďalšiu mangu v českom jazyku. Tentokrát siahlo na mangu pre pamätníkov, kedysi známu a ospevovanú, dnes relatívne zabudnutú mangu Bokura ga Ita (2002 – 2012, 16 zväzkov), v našich končinách odteraz známu ako Takoví jsme byli.

Pätnásťročná Nanami Takahaši, prezývkou Nana, má jednoduchý plán. Spraviť si čo najviac kamarátov počas nástupu na strednú školu. Vyzerá to sľubne, pokým si nepopletie mená spolužiakov a ešte k tomu nestíha vnímať okolité klebety, ktoré by jej mohli dopomôcť nadviazať ďalšie kontakty.

Žiarivá budúcnosť sa pomalinky stráca v hmle, a aby toho nebolo málo,  spozná populárneho chlapca s ľahkovážnou povahou. Jano Motoharu rád podpichuje, nič ho poriadne nezaujíma a jeho úsmev je prakticky výsmech všetkým okolo. Nana prehlási, že ho nemá rada. Ale ako klebety rýchlo cestujú, dozvie sa nepeknú pravdu za jeho úsmevom: Jeho priateľka zomrela posledné leto a Jano sa ešte stále nezmieril s realitou. Nehoda si nezobrala len jej život, ale aj Janovu dôveru v ľudí.

Nanina nenávisť postupne opadá a možno sa aj mení v niečo krajšie. Rozhodne sa Janovi pomôcť. Bude jej pomoc akceptovať, alebo je to nemožná úloha?

Cukríková romantika

Takoví jsme byli je skrz na skrz šódžo manga. Prakticky ani nevybočuje z koľají tohto romantického žánru. Možno práve preto vyhrala päťdesiaty ročník súťaže Šógakukan Mangašó (Shogakukan Manga Award) v roku 2005 v šódžo kategórii. Keď sa začítate do prvej kapitoly, jasne započujete to klasické „doki doki“ – zvuk búšiaceho zamilovaného srdca. Romantika pôsobí naivne, lásky skoro na prvý pohľad, neskúsení tínedžeri, je to presný opak atmosféry Solanin. Všeobecne z českej produkcie je v súčasnosti asi najviac podobná séria Orange. Ružová atmosféra plná pozlátka prekvapivo ukrýva aj vážnejšiu notu, ktorá sa ukáže už na konci prvého zväzku.

 

Pre staršie ročníky je toto dielo nostalgiou minimálne štýlom kresby. Pre mladšiu generáciu sa jedná o podmanivý príbeh, do ktorého sa môžu vcítiť aj keď prostredie japonských škôl je od nášho školstva o niečo iné.

Komplexné postavy

Na začiatku si poviete, že sú to bežné decká na škole, životná skúsenosť zatiaľ žiadna. Plánov hodne, predstavivosť veľká, stabilné prostredie rodiny a školy neponúka veľa možností na komplikovaný život. Chlapci chcú byť „cool“, dievčatá krásne, chcú chodiť na rande a vytvárať pekné spomienky s kamarátmi. Ale život vie hodiť poleno pod nohy komukoľvek a kdekoľvek. Čo sa zdá jednotvárne a okamžite jasné také vôbec nemí byť.

Podtrhnuté a podčiarknuté, na našom trhu takáto séria chýbala. A síce u nás romantiky vychádzajú, klasický šódžo žáner s kresbou plnou žiarivých očiek a jemných vláskov sme tu ešte nemali. Zatiaľ sa nedá súdiť celá séria len na základe prvej knihy, ale vyzerá to, že táto manga obráni svoju reputáciu kvalitného čítania.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Egmont
  • Séria: Takoví jsme byli (16 zväzkov)
  • Autor: Júki Obata
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 192
  • Rozmer: 112 x 176 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788025251638

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.