Orange

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Keby ste mohli napísať list svojmu o desať rokov mladšiemu ja, čo by v ňom bolo? Daj si pozor pri výbere školy, neupínaj sa na svoju prvú lásku, šetri si peniaze?

Naho Takamija z mestečka Macumoto je obyčajné šestnásťročné dievča. Má kamarátov, chodí do školy a premýšľa nad svetlou budúcnosťou po škole. Budúcnosť ale nie je tak ružová, ako si ju predstavuje. Jej predstavy vyvráti záhadný dopis, ktorý vie presne čo sa v ktorý deň stane. Dopis od samej seba o desať rokov staršej! Jej staršie ja má očividne mnoho výčitiek a Naho má možnosť všetko napraviť. Každý deň má svoj vlastný list a takmer všetky sa točia okolo nového študenta Kakerua Naruseho.

Hlavný dej sa odohráva v piatich knihách. CREW preložilo aj šiesty diel, ktorý ukazuje budúcnosť z pohľadu ďalšieho spolužiaka, Hirotoa, a dá sa vlastne považovať za začiatok celého deja. O popularite mangy svedčí aj trinásťdielna anime séria z roku 2016 a film Orange-Mirai, ktorý adaptuje šiesty zväzok mangy.

Orange je na prvý pohľad jasný šódžo žáner, a teda je orientovaný hlavne na mladé násťročné slečny. Poznám však mnoho pánov aj dám staršieho veku, ktorí si mangu užili bez ohľadu na pôvodnú orientáciu mangy na mladšie ročníky. Romantika je trošku cukríková ale príjemná, dej má hlbokú myšlienku vhodnú na zamyslenie, aj keď na začiatku manga pôsobí skôr ako bežná školská blbosť. Zdanie však klame, už po pár stránkach je jasné, že téma je o niečo ťažšia než čitateľ na začiatku očakával.

Orange si vás získa hlavne vďaka skvelým postavám. Naho je citlivé jemné dievča a okolo nej sa pohybujú jej kamaráti: energetický Hiroto Suwa, introvertný Saku Hagita, priateľská Azusa Murasaka a mierne chlapčenská Takako Čino. Vďaka ich odlišnostiam majú každý iný pohľad na situáciu ale aj napriek tomu sa dokážu podporovať. Nový spolužiak Kakeru Naruse si medzi nimi nájde miesto, a títo starí kamaráti sa snažia, aby sa necítil vylúčený zo skupiny.

Mimo dopisu z budúcnosti tak Orange nemá žiadny iný fantasy či sci-fi prvok. Čo sa tých listov týka, neskôr v mange je vysvetlený ich samotný princíp, teda vlastne odhad, ako časová linka vlastne funguje. Stále tu ale ostáva určitý časový paradox – Naho neposlúcha všetky dopisy a otázka je, čo to robí s budúcnosťou. Alebo sa linka oddelila presne v okamžiku, kedy dopisy dorazili? To už nechám na zhodnotenie u vás až si mangu prečítate. Manga sa občasne tiež dostane do budúcnosti k dospelej Naho, čo pôsobí na začiatku veľmi mätúco. Manga vás na to nepripraví a vizuálne si nemusíte uvedomiť, že sa pozeráte na 10 rokov staršiu postavu.

Kresba je ale veľmi pekná, typická pre šódžo a slice-of-life (zo života) žánre. Skutočne očiam lahodiaca. Mimo hlavného príbehu autorka priložila na koniec každej knihy aj krátku mangu Astronaut vo farbe jari, čo je jej prvý manga počin. Je to cukríková dievčenská manga, ktorá dojem skôr kazí, pretože pôsobí hlúpučko. Od tohto príbehu autorka skutočne zašla ďaleko, keď porovnám Astronauta s Orange, je to ako deň a noc.

Orange vo mne zanechalo silnú odozvu. Prvých päť zväzkov som zhltla behom chvíle. Šiesta kniha podľa mňa nebola úplne nutná. Rozširuje svet Orange, ale veľmi som sa nechytala. Autorka má podľa všetkého v pláne ešte siedmy zväzok, ktorý má byť finálny a celú ságu uzavrieť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Orange (6 zväzkov)
  • Autor: Ičigo Takano
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 228, 212, 192, 200, 244, 192
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2020 – 2021
  • ISBN: 9788074498541, 9788074498817, 9788074499258, 9788074499753, 9788076790216, 9788076790568

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.