Mahócukai no Jome

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Magická Kráska a zviera v japonskom podaní sa okamžite stala populárnou po vydaní mangy v roku 2013 až sa dočkala trojdielneho OVA a nakoniec plnohodnotnej adaptácie o dĺžke dvadsiatich štyroch dielov. O popularite sa naozaj nemusíme dohadovať, manga sa dostala dokonca až do češtiny vďaka vydavateľstvu CREW a anime bude prehrávané aj na Animefeste 2018 v spolupráci s portálom Crunchyroll. Čo teda toto dielo prinieslo do sveta anime?

Dej

Čise Hatori nemá už dôvod žiť a tak sa po presvedčení záhadného muža rozhodne dobrovoľne stať otrokyňou za vidinou aspoň ako-takého domova, kam by sa mohla vždy vrátiť. S čím ale neráta je, že si ju kúpi Elias Ainsworth, jeden z posledných prastarých mágov na svete. Elias neotáľa a Čise vyhlási za svoju žiačku. Čo však ale spomenie až neskôr je, že okrem učenia mágie ju chce aj ako snúbenicu. To by možno ešte možno bolo akceptovateľné, keby Elias nebol viac príšerou ako človekom. Namiesto hlavy má zvieraciu lebku s rohami a ako jej nový majiteľ má plné slovo nad tým, čo sa s Čise vlastne stane.


Predtým, než sa pustím do analýzy, chcem ešte spomenúť, že toto dielko má zvláštne okolnosti, okolo ktorých sa točí dej a nie každému to zavonia:

  1. Dielo je romantického rázu, ale Čise má len pätnásť, kým Elias je storočia starý.
  2. Čise je aj napriek väčšej voľnosti stále otrokyňou a vlastne nemá na výber.
  3. Po zakúpení Elias volá Čise v prvých epizódach párkrát „šteňa“ aj napriek jeho zámeru z nej spraviť snúbenicu a ponúknuť jej domov ako rodine.
  4. Elias chcene-nechcene prekračuje bežné morálne hranice, ale Čise je vlastne stále dieťaťom.

Toto sú postrehy, ktoré mierne kazia dojem, alebo nechávajú diváka zmäteného. Našťastie okrem týchto záležitostí na začiatku anime, zvyšné veci sa utrasú veľmi rýchlo a ponúknu solídny príbeh. Zo začiatku anime pôsobí nejednotne až urýchlene, dej začína epizodicky a divák nadobudne pocit, že nejaká hlavná príbehová línia bude chýbať. Anime sa ale, vďakabohu, rýchlo utrasie a vy si rýchlo zvyknete na jeho atmosféru, ktorá, ako to môj spolubývajúci nazval, vám bude do ucha šeptať jemným hláskom: „Ghibli, Ghibli, Ghibli…“A je to naozaj tak. Slávne Mijazakiho štúdio síce s touto sériou nič nemá, Mahócukai no Jome sa ale podarilo vykúzliť čarovnú atmosféru typickú pre Ghibli produkciu.

Postavy

Často tak v recenziách nerobím, ale postavy sú natoľko zaujímavé, že som sa rozhodla tým najhlavnejším povenovať zvlášť. Postavy sú totiž jedným z aspektov, ktoré toto anime robia dobrým.

Čise Hatori
Kráskou v tejto rozprávke, ktorá nemala jednoduchý život kvôli jej magickým schopnostiam je pätnásťročné dievča z Japonska. Patrí k vzácnym „Sleight Beggy,“ ktorí priťahujú magické bytosti. To jej priviedlo v živote mnoho strastí a vždy bola považovaná za divné dieťa, podávaná medzi príbuznými ako nechcená.

Mytológia:
Sleight Beggy je inšpirovaný keltskou mytológiou a je to druh víly podľa samotnej autorky mangy Jamazaki Koré. Táto víla pochádza z Ostrova Man (Isle of Man), meno v preklade by mohlo znamenať „malý človek“ a tento názov je skôr prezývkou, pretože vyslovenie pravého mena tejto kreatúry mohlo priniesť nešťastie. Okrem toho Čise často iné víly volajú Robin, teda červienka. To odkazuje nielen na jej červené vlasy, ale aj na dôležitosť tohto spevavca v anglickom folklóre.

Elias Ainsworth
Zviera je v tomto prípade mág, ktorý má od človeka pochopiteľne ďaleko. Má namiesto hlavy lebku s rohmi a nepozná ľudské pocity. Aké má s Čise plány nie je od začiatku úplne jasné, síce má byť jeho žiačka, mnoho ju ale najskôr neučí. Skôr ho zaujímajú ľudské city, ktorým sa snaží porozumieť.

Mytológia:
Iní magickí užívatelia volajú Eliasa Pilum Muralis, čo je druh starej rímskej kopije, ktorej úlohou bolo posilniť obranu vojenských táborov a boli efektívne aj pri boji proti nepriateľom so štítom.

Ruth
Veľký čierny pes, ktorý sa môže meniť na človeka je „vílí“ služobník Čise. S Čise má duševné spojenie, vďaka ktorému spolu môžu komunikovať a zdieľať pocity. Ruth berie Čise skoro ako sestru, ktorú musí chrániť.

Mytológia:
Church Grim, Kirk Grim alebo Kirkegrim, podľa toho kde v Británii tohto tvora spomeniete. Je to ochranca kostolov a cintorínov, ochraňujúci duše odpočívajúce pod zemou pred lupičmi hrobov.

Silky
Pani domu, v ktorom Elias s Čise bývajú. Je veľmi tichá a zo začiatku možno až chladná, vyvinie si ale silné puto k Čise.

Mytológia:
K Silky sa viažu rovno dve magické stvorenia: írska Ban-Sidhe a Brownie. Ban-Sidhe je zvestovateľ smrti, v tomto prípade sa nebavíme o jednom človeku ale o celej rodine. Máva podobu mladého dievčaťa, ktoré kedysi v rodine umrelo a teraz plní úlohu zvestovateľky, aby upozornila rodinu pred ďalšou smrťou. Brownie je na druhú stranu často vyobrazované ako malé vrásčité stvorenie pokryté hnedými chlpmi po celom tele. Sú to duchovia domácností. Zabezpečujú plynulý chod domu, upratujú, pomáhajú…

Spracovanie

Hlas Čise prepožičala Acumi Tanezaki, ktorá je známa skôr vďaka vizuálnym novelám pre dospelých ako seijú pre anime. Jej jemný hlas sa k Čise naozaj hodí. Acumi nemá mnoho hlavných rolí v iných anime, tou najsignifikantnejšou je zrejme Lisa Mišima zo Zankjó no Terror. Ani Eliasov seijú Takeuči Rjóta nie je príliš známy a do podvedomia fanúšikov sa zrejme dostane až vďaka jeho stvárneniu mága so zvieracou lebkou. Podstatne známejší je hlas od Kókiho Učijamy (Ruth), ktorého hlas ste mohli počuť v hernej sérii Kingdom Hearts a anime ako Charlotte (Jú Otosaka), Devilman: Crybaby (Akira Fudó), Hotarubi no Mori e (Gin), Šiki (Júki Nacuno)… U ďalších postáv môžete započuť hlas osobností ako sú Kappei Jamaguči, ktorý je u nás najznámejší hlavne psím polo-démonom Inujašom, Ajumu Murase (Šójo Hinata z Haikjú!!) či Aja Endó (Sheryl Nome z Macross Frontier).

Čo sa týka zvukovej stránky, nesmieme opomenúť ani hudbu. Pod tou je podpísaná ďalšia kopa mien, ale najhlavnejším človekom je zvukový režisér Šódži Hata (Darling in the FranXX, Fairy Tail, One Punch Man…) Prvý opening „Here“ sa stal jedným z mojich súčasných obľúbencov a úpenlivo čakám na vydanie oficiálnych nahrávok, aby som sa dostala ku piesňam priamo z anime v plnej kvalite.

Režisérom je Norihiro Naganuma, ďalší menej známy človek. Norihiro sa má ešte čo učiť ale Mahócukai no Jome ukazuje, že Norihiro je ako diamant – stačí ho len obrúsiť aby získal krásny lesk. Animačne sa snáď nedá nič vytknúť, anime je veľmi scénické a často dej plynie práve popri obraze na prírodu či mesto. Animácia je veľmi plynulá a široká paleta žiarivých farieb dodáva sérii rozprávkový nádych.

Záver

Je až zvláštne, že pri toľkých neznámych menách títo ľudia dokázali vyprodukovať tak dobré anime. Mahócukai no Jome určite odporúčam fanúšikom fantasy a romantiky a všetkým, ktorí milujú Ghibli filmy. Anime je síce slice-of-life (zo života), ale nádych magickosti a mytológie zaujme aj nie príliš veľkých fanúšikov tohto žánru. I keď má pár chybičiek krásy, toto anime určite patrí k odporúčaným kúskom, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Japonský názov: 魔法使いの嫁
Anglický prepis: Mahoutsukai no Yome
Anglický názov: The Ancient Magus‘ Bride
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2017 – 2018

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.