Sbohem, Eri

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Chcem, aby si ma natáčal až do poslednej chvíle.

Posledným želaním Jútovej chorej matky bolo, aby ju Júta natáčal. Vznikol z toho študentský film, v ktorom namiesto posledného výdychu vybuchne nemocnica. Bol to spôsob, ako sa Júta rozhodol vyrovnať so smrťou. Za koniec ho všetci kritizujú, až sa rozhodne spáchať samovraždu. Vtedy stretne Eri, záhadné dievča milujúce filmy. Spolu začnú pracovať na novom filme. Aké tajomstvo Eri skrýva?

Tacuki Fudžimoto prerazil dielom Chainsaw Man, príbehom o chlapcovi schopného premeniť sa na diabla motorovej píly bojujúcemu proti iným diablom živiacich sa na ľudskom strachu. V jednozväzkovej jednohubke Sbohem, Eri z roku 2022 úplne mení žánre a dokazuje, že jeho predstavivosť siaha za hranice akcie a krviprelievania.

Eri je manga, kde sa prelína realita a fantázia. Je to príbeh o živote, spomienkach. Režisérom aj rozprávačom tohto počinu je Júta. Z panelov nie je na prvý pohľad jasné, či sa jedná o nahrávku z mobilu alebo realitu. Je nahrávka autentická, alebo dokreslená podľa autorovej predstavy? Kde je vlastne pravda?

Študentské filmové projekty môžu mať rôzne témy. Často sa stretávame s krátkym dokumentom alebo paródiou.  V tomto prípade je jasné, že nepôjde o nič ľahké. Námet smrti, pamiatky blízkych, ublíženia a samovraždy vám zavíria myšlienky. Aký človek bol a ako si ho pamätajú ostatní môžu byť dve diametrálne odlišné veci.

Manga je kreslená z pohľadu natáčania telefónom. Väčšina panelov je na šírku, pár dôležitých okamihov zaberá na výšku celé stránky. Aby autor posilnil efekt natáčaného videa, niektoré panely sú rozmazané podobne ako nezaostrený snímok. Dej je naschvál vyobrazený tak, aby nebolo jasné, kde končí režírovaný snímok a kde sa jedná o skutočnosť. Je len na čitateľovi, ako si dotvorí celok. Eri vás bude hypnotizovať ešte nejakú tú chvíľku po dočítaní.

Ak neviete, či chcete ísť do českej alebo do anglickej verzie mangy, vedzte, že česká verzia nad anglickou od VIZ Media vyhráva. Kým anglická verzia je o niečo väčšia, používa lacnejší recyklovaný žltý papier. K prekladu nemám žiadne výhrady. České vydanie sedí skvelo na poličku k ostatným mangám, využíva klasické rozmery manga sérií 12,8 x 18,2 cm.  Prekladu sa nedá nič vytknúť a čítanie z kvalitného nepriesvitného bieleho papiera je vždy lepšie.

Aby som to zhrnula, Sbohem, Eri je unikátne podaný príbeh o ťažkých témach okorenený štipkou filmového umu. Pre český trh je to ďalšia strela do čierneho, pretože tento kúsok by vám nemal chýbať na poličke.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Tacuki Fudžimoto
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 204
  • Rozmer: 128 x 182 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 978-80-7679-382-8

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.