Chainsaw Man 1: Pes a motorová pila

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Dendži je sirota bez rodiny, kamarátov a peňazí. Má iba diabolského psa Počitu a sen o živote, v ktorom nebude musieť prežívať zo dňa na deň a bude obklopený peknými dievčatami. Miesto toho s Počitom pracuje ako nájomný lovec diablov u mafie, aby splatil otcove dlhy. Jeho užitočnosť sa ale blíži ku koncu a tak ho brutálne zradia! Čo však nikto neočakával je, že sa Počita spojí s Dendžiho mŕtvym telom a dá mu schopnosti diabla motorovej píly. Tým sa dostane do hľadáčika oficiálnych lovcov diablov a dostane príležitosť oficiálne pracovať. Denždiho sny sa začali plniť!

Divoká jazda!

Sú dni, kedy si chcete sadnúť, naliať si obľúbený nápoj do pohára a čítať o tak strelených veciach, ako napríklad chlapcovi, ktorý má časť svojho tela premenenú na motorové píly. Nie som jediná, kto rozmýšľa podobne, koniec koncov manga má v obehu už 16 miliónov kópií vo svete. V roku 2021 Chainsaw Man vyhral 66. ročník súťaže Šógakukan Mangašó (Shogakukan Manga Award) v kategórii šónen. Nie je to jediná výhra, zaskóroval tiež na Harvey Awards dva roky za sebou (2021, 2022) v kategórii najlepšia manga. Mimo zaujímavého podania príbehu a postáv je séria vysoko ospevovaná pre jej násilné scény. Od roku 2018, kedy vyšla prvá kapitola má Chainsaw Man už 12 zväzkov a dokončenú prvú dejovú líniu.

Dendži je nadržaný magor

Nie je zvláštne, že postavy young adult literatúry, či v tomto prípade šónen a šodžo mangy majú navodiť pocit, že sú ako my. „Hej, on je presne ako ja!“ si u Dendžiho povie určite nemalé percento násťročných chlapcov. Mimo jeho životné podmienky, ktoré teda máme určite všetci lepšie, Dendži je oportunista, ktorého hybnou silou sú základné potreby a samozrejme, ženské prsia. Je to perverzák do špiku kostí, podobne ako tisíce, možno milióny, chlapcov v jeho veku, ktorým sa búria hormóny.

V mojich násťročných rokoch mi všetko perverzné tiež prišlo do istej miery vtipné, a doba sa zase toľko nemení… Je mi jasné, že nad Chainsaw Manom sa uškŕňa slušné percento čitateľov. Ak sa vám hormóny už nebúria, Dendži vám nepríde tak srandovný. Publikum 20+, či proste tým, ktorí vedia svoje chúťky regulovať, prídu Dendžiho výkriky o prsiach fádne a otravné. Jeho charakter je na trpiacu sirotu veľmi povrchný. Vlastne, keď si to preberiem spätne, manga začala smutno a temne podobne ako Berserk, ale veľmi rýchlo sa mení na nadržanú verziu Jujutsu Kaisen – Prokleté války. Nehádžem tým flintu do žita, postáv je tu viacero a zatiaľ sa neukázali.

Svet a gafické spracovanie

Toto univerzum sa od nášho líši len málo. Ale tá jedna podstatná zmena zamáva celým svetom – diabli existujú. Sú to stvorenia živiaci sa strachom ľudí. Ich podoba je nejednotná, od rastlín, zvierat až po veci stvorené človekom, vaša nočná mora sa môže manifestovať do čohokoľvek. Ostáva na súkromných a oficiálnych lovcoch, aby svet od diablov očistili, pokiaľ niečo také vôbec možné je. Premisou nebezpečnej rasy loviacej ľudí sa séria podobá na Tokijského Ghúla, akciou, absurditou a násilím zase nemá ďaleko od Dorohedoro.

Chainsaw Man je vychválený pre svoju kresbu. Vykreslenie akcie je až orgazmické, hra tieňov, striekajúca krv, lietajúce končatiny hovoria o skutočných jatkách. Akcia je proste 10/10. V pokojnejších častiach deja sa občasne mihne pohľad na detailné budovy a príbytky. Pri samotných konverzáciách však zívajú panely prázdnotou. Záber na postavu a v pozadí biele nič, bežný problém mnohých sérií. O to smutnejšie to je, keď ani tak vysoko vyhlásená manga sa niečomu takému nevyhla. Kvôli fádnemu vyobrazeniu tak strácate záujem o konverzácie, pretože ani netušíte, kde sa odohrávajú, sú proste bezcharakterné. Žiadna symbolika, skryté odkazy či proste ukážka života sa nedejú. Je to veľká škoda, pre niečo takéto ja proste nemôžem dať plné skóre za grafické vyobrazenie. Pôsobí lacno, zbytočne urýchlene a hlavne, prehliadaním takéhoto nedostatku je tento nešvár ešte ďalej podporovaný. Keď mám v ruke komiks, či západný alebo východný, chcem, aby sa moje oči kochali. Nepotrebujem vidieť nadmerné množstvo bielej…

Prvé knihy v dlhších šónen sériách sú málokedy úžasné, preto neodsudzujem žiadnu sériu po prečítaní jedného zväzku. Svojho obľúbenca si určite nájdem v ďalších knihách, aj tak sa mi hlavné postavy zvyčajne nepáčia a radšej volím niekoho z bočných postáv, už to mám nejak vo zvyku. Príbeh Dendžiho zaujme násťročné publikum určite bez problémov. Akcia odtrhnutá z reťaze, fanservis, troška tej perverzie, to je ideálny recept pre dočasné rozrajcovanie hormónov ktoréhokoľvek pubertiaka. Staršie generácie nemusia byť Chainsaw Manom dosť očarení, trópy  šónen žánru sa znovu raz opakujú. Svet je ale dosť strelený, aby mu dal každý šancu.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Chainsaw Man (vychádzajúca séria)
  • Autor: Tacuki Fudžimoto
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792517

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.