Jujutsu Kaisen – Prokleté války 1: Rjómen Sukuna

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Júdži Itadori je obyčajný bezstarostný stredoškolák. Záleží mu na jeho chorom dedovi a na kamarátoch, s ktorými navštevuje Klub pre výskum okultných javov. K (ne)šťastiu všetkých sa mu do rúk dostane prastarý artefakt, ktorý bol schovaný na pozemku školy. V dobrej viere ho dá do rúk členom klubu, ale to ešte netuší, ako nebezpečný je. Keď jeho kamaráti prelomia pečať artefaktu držiaci jeho silu, celú školu zaplavia príšery. Júdži tak musí konať rýchlo, spolužiakom ide o život. On ale nie je tak obyčajný, ako to vyzerá. Oplýva neuveriteľnou silou a fyzickou zdatnosťou.

Čo Júdži nevedel, je fakt, že vo svete prebieha nekonečný boj medzi ľuďmi a Kliatbami – nadprirodzenými monštrami škodiacim ľuďom. Proti kliatbam bojujú zaklínači, ku ktorým sa Júdži onedlho pridá. Na konci tejto cesty ho čaká smrť. Možno príde skôr, ale určite je istá.

Fyzicky zdatný, hlavný hrdina sa javí ako bežný typ hlúpeho siláka. Taký bežný šónen hrdina ako sú Jusuke z Ju Ju Hakušo či Naruto alebo Ičigo z Bleach. Na rozdiel od väčšiny postáv z iných manga titulov, Júdži preferuje ostať pri zemi a svoje prednosti nevyťahovať stále na oči ostatným. Jeho prvým zaklínačským parťákom bude Megumi Fušiguro, podstatne skúsenejší mladý zaklínač tichého charakteru. Trojicu uzavrie excentrická Nobara Kugisaki. Trojica tak pripomenie známy Tím 7 z Naruta.

Keby som mala 16, myslím že by sa mi Jujutsu Kaisen veľmi páčil. Má všetko, čo sa od šónen mangy očakáva a premisa plná japonsky inšpirovaných monštier bola vždy mojou šálkou kávy. Nie nadarmo som vyrastala s anime, ako sú Inujaša, s ktorým zdieľa aj dejovú podobnosť v honbe za artefaktom a Ju Ju Hakušo. Pre mladšie ročníky spomeniem podobnosť s Kimecu no Jaiba, ktorý taktiež zanecháva po prečítaní podobný pocit.

Ako starší čitateľ už mám svoje výhrady. Viac-menej vieme čo od mangy očakávať. Tak, ako sme tušili, že sa Naruto stane Hokage, tušíme, ako Júdži dopadne. Jeho osud je spečatený prakticky v prvých dvadsiatich piatich stránkach a následne utvrdený ani nie v polovici knižky. Predvídateľný osud nemusí byť prekážkou. Inujaša bol taktiež od začiatku jasný a i tak sa radí k tomu najlepšiemu z danej doby. Veľmi záleží od samotného spracovania a podania príbehu a od postáv. To sa z prvého zväzku nedá vôbec posúdiť, manga sa stále v tejto knihe hľadá. Avšak, základ je lákavý a nie nadarmo sa táto séria stala jednou z najpredávanejších v Japonsku.

Obálka prvého zväzku mierne klame, ukazuje Júdžiho s rukou hore, na ktorej má ozubenú pusu s vyplazeným jazykom a prameňom krvi. Vyzerá tak, ako keby bol hrdinom v mange Parasyte. Skutočnosť ale je taká, že interakcie v tejto forme je v prvom diele minimálne. Počítam, že to sa zmení v neskorších knihách a vďaka tejto forme si užijeme aj množstvo skvelých súbojov.

Prvý zväzok Jujutsu Kaisen je šónen nevybočujúci z bežných koľají. Obsahuje bežné klišé, klasickú trojicu hrdinov, učiteľov s dobrým srdcom… Dej sa posúva z časti vďaka náhodám, ľudskej naivite a impulzívnosti. Rozbeh je tak mierne kľukatý. Pre fanúšikov šónenu je to presne to, čo sa očakáva. Pre staršie publikum je to zatiaľ skôr priemer. Kvalita tejto série sa utvrdí až v ďalších zväzkoch. Aj napriek tomu som sa pri čítaní nenudila, a to som videla cez 50 rôznych šónen anime a vekovo už nie som cieľová skupina. Príbeh Júdžiho ma však zaujal viac ako Tandžiróv, takže som na ďalšie zväzky úprimne zvedavá.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Jujutsu Kaisen – Prokleté války (vychádzajúca séria)
  • Autor: Gege Akutami
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076791169

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.