Je ťažké byť objektívny recenzent, keď dielo, na ktoré idete písať recenziu, ovplyvnilo celé vaše detstvo. Inujaša bola moja prvá anime obsesia ešte okolo rokov 2004-2005. Mnohé, naozaj mnohé roky som túžila vlastniť mangu od Rumiko Takahaši, len aby som si tento detský sen konečne splnila tento rok. Roky som prakticky odolávala len preto, že anglická manga bola zrkadlovo otočená na západný štýl a to mi išlo proti srsti. Nové vydania VIZBIG, ktoré vyšli o niečo neskôr sú však chvalabohu už klasicky sprava doľava. Navyše majú väčší formát a sú vo vydaní 3 v 1, takže dokopy len 18 kníh. A to sa už nedá odmietnuť.
Dej
Kagome Higuraši je obyčajné dievča v modernej dobe. Nikdy neverila na legendy, démonov, bohov a mágiu. Až do momentu, kedy ju neschmatne odporný démon podobný stonožke s ľudským torzom, ktorý sa z ničoho vynorí zo starej zavretej studne. Ako zázrakom sa Kagome podarí tvora zahnať, ale keď vylezie zo studne, čaká ju prekvapenie. Modernú dobu vystrieda Japonsko 500 rokov v minulosti, doby samurajov a zároveň aj démonov. Jej cestu skríži polovičný démon Inujaša, ktorý sa túži stať plným démonom vďaka drahokamu Šinkon. Ten ale Kagome omylom roztriešti na drobné úlomky a tie sa rozletia po Japonsku. Dvojica tak musí všetky nájsť a to ideálne skôr ako démoni, ktorí tiež túžia po moci, predovšetkým záhadný a zlovestný démon Naraku.
Príbeh je priamočiary, ideálny skôr pre mladšie násťročné publikum. Pre dospelých je Inujaša skôr nostalgickou záležitosťou, prípadne príjemnou oddychovkou. Centrom všetkého je neustále naháňanie hlavného nepriateľa, počas ktorého postavy narazia na množstvo zaujímavých ľudí, démonov aj bôžikov. Dej je balansovaný zložitými vzťahmi, ktoré vznikajú medzi hlavnými aj vedľajšími postavami, čo je dôvod, prečo ani starší čitateľ nemusí Inujašu hneď zahadzovať.
Spracovanie
Rumiko je známa tušovou kresbou, ktorá je pre jej diela naozaj špecifická. Kto autorku veľmi nepozná, je dôležité dodať, že Rumiko Takahaši je najlepšie predávajúca mangaka ženského pohlavia. Vďaka tomu patrí k najbohatším Japonkám a nebyť nej, anime by bolo na západe možno o trochu menej populárnejšie. Všetky jej veľké série dostali anime adaptáciu a to už o niečom hovorí. Takahaši vyštudovala Gekiga Sondžuku, vysokoškolský program vedený mangakom veľkého mena: Kazuo Koike.
Postavy tejto autorky zvyknú mať jemné tušové linky, často guľatejšie tvary (štýl kresby, nie myslené kilá!) a u Inujaša mangy to nie je inak. Zamotané vzťahy medzi postavami, dráma, ale aj komédia, trošku narážok a napätia (myslíme tých sexuálnych) pre odľahčenie situácie. Tento mix zaručil autorke mnoho úspechov a baví ľudí po celom svete.
Anime vs. Manga
V našom kraji je Inujaša známejší u mileniálov vďaka anime sérii vysielanej na televíznej stanici A+ (2004 – 2007) a neskôr Animax (2007 – 2014). Smolou vtedy bolo, že Inujašu nikdy neodvysielali celého, ale len do epizódy 116 z 167, pokiaľ ma pamäť neklame. Manga navyše nebola v danej dobe dokončená a tak sa v polovici dej usekol. Až v roku 2008 dostal Inujaša dokončenie druhou sériou. Tá mala len 26 epizód a dej veľmi urýchlila. Tento rok sa Inujaša vracia znova, dostane HD kabát a navyše aj anime pokračovanie Hanjó no Jašahime: Segoku Otogizóši, ktoré nevychádza z mangy ale je priamym originálom. Ale teda, aký je rozdiel medzi anime a mangou?
1. Povahy hlavných postáv
Inujaša je podlejší, drzejší a ostrejší, zatiaľ čo Kagome je o niečo citlivejšia, viac sa má k skutkom a menej ukričaná (v anime je to stále len samý Inujaša! Inujaša! bez skutkov). Má aj viac porozumenia pre druhých.
2. Manga je dospelejšia
O poznanie brutálnejšia a krvavejšia než anime, to je bez pochýb. Je tu aj viac fanservisu pre chlapcov (časté kúpacie scény) a trochu viac nahoty.
3. Inujaša a Kagome dostanú viac priestoru
Toto je asi bez komentára. Kým anime má svoje romantické scény s úžasnou hudbou, dynamika medzi Inujašom a Kagome je trochu opomenutá. Manga má o niečo viac scén, ktoré sú podstatné pre vývoj ich vzťahu.
4. Fillery
Anime je niekedy zbytočne roztiahnuté a z času na čas sa objavia epizódy, ktoré s pôvodným dielom nič nemajú. Manga tento problém prirodzene nemá. Príbeh dávkuje v pravidelných intervaloch, takže žiadne príliš pomalé alebo naopak urýchlené scény.
Záver
Pre mnohých bol vstup do sveta anime a mangy vytvorený práve touto skvelou autorkou. Hlavne dnes už staršia generácia otaku bude s nostalgiou spomínať na Ranma 1/2, Maison Ikkoku alebo práve Inujašu. Anime vyhralo moju priazeň v minulosti, a to hlavne kvôli úžasnej hudbe, ale s odstupom času musím konštatovať, že TV séria bola nedotiahnutá, animácia pozadí bola horšia a epizódy boli niekedy príliš rozťahané. Manga je na druhú stranu príbehovo lepšie stavaná, Kagome je sympatickejšia a aj kresba očiam lahodí. Chýba tam naozaj len tá hudba, ale pre to predsa existuje YouTube. Pre young adult publikum je táto manga ako stvorená.
Recenzovaná verzia:
- Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
- Séria: Inuyasha VIZBIG Edition (18 zväzkov)
- Väzba: brožovaná
- Jazyk: anglický
- Počet strán: 568 – 776
- Rozmer: 146 x 219 mm
- Rok vydania: 2014 – 2015