Overlord

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

S isekai anime sa roztrhlo vrece. Svojím spôsobom tu boli ešte pred vzrastom ich popularity. Za všetky spomeniem napr. takých Digimonov, Log Horizon a Cestu do fantázie. Veľká vlna isekai fandomu bola spustená anime adaptáciou Sword Art Online v roku 2012. Anime, kde hráči ostanú nedobrovoľne v MMORPG hre valcovalo rebríčky a na každom podujatí ste mohli vidieť zástupy Kirita a Asuny. A ako by to vyzeralo, keby Kirito nebol na strane dobra ale rozhodol sa Aincrad terorizovať jeho neskutočnou silou, to nám môže napovedať anime Overlord.

Nastala finálna hodina kedysi populárnej virtuálnej reality s názvom Yggdrasil. Momonga, silný čarodej a vládca temného cechu Ainz Ooal Gown sa rozhodol stráviť posledné minúty na takmer mŕtvom serveri s jeho NPC postavami, ktoré vytvorili jeho spoluhráči. Hodiny odbijú polnoc a server sa uzavrie. Až na to, že Momonga je stále pri vedomí a zdá sa, že NPC ožili vlastnou vôľou! Cudzí svet, ktorý čaká za pevnosťou čaká na objav. Čo sa stalo, prečo je Momonga stále v hre a mohlo sa niečo také stať ďalším? A vlastne, je tu celý nový svet, prečo ho neovládnuť?

Takže, vezmeme Kirita zo SAO, zoberieme mu meče (vlastne nezoberieme, len ich spravíme vedľajšími), pridáme mu mágiu a zmeníme ho na zlého kostlivca. Koncept ostáva stále rovnaký, máme tu hráča, ktorý zrazu ostane trčať v hre bez nejakého vysvetleného dôvodu (teda v SAO to aspoň ako tak vysvetlené bolo). Nič iné za tým nehľadajte, rozdiely sú len v pár drobnostiach. Super silná postava, ale tentokrát záporák, ktorý kuje plány a intrigy, vďaka ktorým si podrobí (ne)známy svet.

Overlord dokáže zaujať, pokiaľ hľadáte oddychovku a niečo, na čo sa dobre pozerá. Dizajny postáv sú zaujímavé, animácia je pekná a farebná. Dej je veľmi priamočiary a hudba je fajn. Tu ale pozitíva technicky končia.

Prvá vec, ktorú musím samozrejme spomenúť je dej. Momonga, ktorý si začne hovoriť Ainz Ooal Gown má síce ciele, ale jeho plány sa tiahnu ako slimák a za jednu sériu takmer nikam nepokročil. Prekazil plány inému záporákovi ale skôr sa potuluje hore dole pod zámienkou“ spoznávania sveta a plánov mocností. Polovica jeho rozhodnutí pôsobí zbytočne, aj keď možno zapadajú do väčšieho obrázka, ktorý zatiaľ nepoznáme.

Druhým dôležitým bodom je humor. Overlord je hlavne akčno-humoristická záležitosť, ale tej akcie tam zas tak veľa nie je. Z časti to tiahne humor, a ten je pomerne slabý. Jedná sa o klasickú situačnú komédiu, uveličenosť a stereotyp, a veľmi zvláštne, až prehnané postavy. Časť humoru je založená aj na vzťahoch kostlivca a jeho podriadených. Tam najviac vyčnieva kráska Albedo. Okrídlená krásavica je kostlivcovým nedopatrením do neho fanaticky zamilovaná. Len samotný dotyk ju dokáže vyburcovať do nepríčetnosti. Že je to neuveriteľne otravné a menej zábavné keď sa to deje stále asi nemusím veľmi zdôrazňovať.

Animácia je pekná, len to CGI je o niečo slabšie. U TV anime to však nie je novinka, rozpočet predsa len nie je veľký. Overlord je pre mňa veľkým priemerom, ktorý neprináša nič nové a navyše ani veľmi nezabaví. Musela som naozaj veľmi vypnúť, aby som anime aspoň dopozerala. Zo zážitku ma vytrhla aj lámavá angličtina, pretože postavy kričia názvy kúziel pri súboji a tie sú samozrejme anglické. Že je to nereálne hovoriť nemusím, rušivé to je jasné a aj trápne je samozrejmosť. Chápem, že tu bol zámer zdôrazniť MMORPG prvky, ale preboha, prečo?

Japonský názov: オーバーロード
Anglický názov: Overlord
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.