Kidó Senši Gundam Seed

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Rok 71 Kozmickej Éry, prebieha vojna medzi ľuďmi zo Zeme (OMNI) a geneticky upravenými koondinátormi (ZAFT) z vesmírnych kolónií. Ľudí je síce viac, ale koordinátori majú lepšiu technológiu a vyššie bojové schopnosti. Medzitým v jednej neutrálnej kolónii vyvíjajú zbrane, ktoré by mohli zaručiť výhru OMNI, avšak koordinátori sa štyroch z piatich zbraní zmocnia. Neskúsený Kira Jamato sa zmocní poslednej, piatej jednotky a je nútený ju riadiť, inak on a jeho priatelia budú ohrození.

Gundam Seed svojou prvou polovicou kopíruje originálny Gundam zo 70. rokov. Pokiaľ ste teda náhodou pôvodný Gundam videli, séria na začiatku neprinesie nič nové. Pokiaľ ste staré anime nevideli, je to pre vás len dobre. Seed prináša (podľa môjho osobného názoru) zaujímavejšie postavy v podobnom deji, ktorý sa s ničím nepára a ide na plnú paru hneď od začiatku. Dej s množstvom zvratov sa sústreďuje na dvoch znepriatelených kamarátov z detstva teraz bojujúcich na opačných stranách konfliktu. Ich názory na vojnu sú zaujímavé a donútia vás zamyslieť sa.

Originálne anime má slabšiu choreografiu čo sa súbojov týka v porovnaní s inými prírastkami v Gundam franšíze. Často sa tu opakovali rovnaké klipy výbuchov a striel, ako jedno veľké déjà vu aj napriek väčšiemu rozpočtu ako u bežných TV sérií. To našťastie dokázal ako tak napraviť remaster. Remaster okrem kvalitnejšej animácie prináša aj pár pridaných scén, nový dabing a vypúšťa opakovacie epizódy, ktoré boli maximálne zbytočné. V recenzii sú hlavné zábery z remastru, ale pod týmto odstavcom som pridala aj porovnanie z internetu:

Anime je plné klišé, ale ako celok tak vôbec nepôsobí. Finálny produkt pôsobí naozaj ľudsky s prepracovanými postavami s poriadnymi motívmi. Dokonca sa postavy aj vyvíjajú ako sa patrí a ich vzťahy sú skvelo zvládnuté. Osobne som videla pomerne pekné množstvo Gundamov a Seed je asi najmenej mecha orientovaný, práve hybnou silou sú skôr vzťahy a emócie. A nech už je príbeh akokoľvek dobrý, bez skvelej hudby v pozadí by tak epicky nepôsobil. Hudba je neskutočne chytľavá a jej sprievod pomáha docieliť správnu atmosféru u kľúčových scén.

Klikni na spoiler
Kira Jamato je jedna z najviac nenávidených postáv zo všetkých Gundam sérií. Na začiatku veľký plačko a introvert nakoniec dostane toľko odvahy že sa z neho stane namyslenec, ktorý sa vyspí s priateľkou svojho kamaráta, prevezme druhú priateľku ďalšiemu kamarátovi a ešte k tomu úplne bez problémov prežije výbuch, ktorý by z vás nechal maximálne pár kusov mäsa. Autori sa s tým skutočne veľmi nehrali a takmer z neho urobili Boha. 

A jedna rada na záver: Ak sa vám Gundam Seed zapáči, vyhnite sa jemu pokračovaniu, Seed Destiny. Toto anime má síce pár skvelých scén, inak je to ale hotový mišmaš plný nesúrodého deja. Seed Destiny má novú hlavnú postavu, ale autori si to niekde v polovici rozmysleli a narvali tam naspäť Kiru. Anime tak preskakuje medzi troma hlavnými postavami, recykluje predošlú sériu a k tomu pridáva niečo ďalšie… Proste, varovala som vás!

Japonský názov: 機動戦士ガンダムSEED
Anglický prepis: Kidou Senshi Gundam SEED
Anglický názov: Mobile Suit Gundam SEED
Počet epizód: 50 (pôvodná TV séria), 48 (remaster TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002 – 2003 (originál), 2012 (remaster)

Zdroj: porovnania starej a novej verzie prevzaté z Canadian Otaku

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.