BNA

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Zdá sa, že fandom furry sa začína dostávať do podvedomia ostatných ľudí. Po Beastars sa k anime s dvojnohými zvieracími hrdinami pridáva Brand New Animal, originál od Netflixu. A vyzerá to tak, že Zootopia sa môže podpísať pod inšpiráciu aj u tohto anime.

Na začiatku sledujeme útek neznámej dievčiny z mesta. Očividne je v nebezpečí a pod stresom, snaží sa byť nenápadná, tichá a rýchla. Netrvá to dlho a je očividné, že Mičiru nie je obyčajným dievčaťom, prezradia ju zvieracie rysy – huňatý chvost, krátke uši, packy s pazúrmi a zvierací nosík. Je z časti tanuki. Cieľ je Anima City, mesto, kde žijú takí ako sú ona, miesto, kde by sa nemusela skrývať a báť sa o život.

Toto anime produkovalo štúdio Trigger, ktoré nás v minulosti potešilo napr. Kill la Kill alebo populárnym Darling in the Franxx. Momentálne dokonca pracuje na lahôdke Cyberpunk: Edgerunners (2022), uvidíme ako to dopadne. Trigger je štúdio známe jeho uleteným štýlom ako v rozprávaní príbehu, dizajnom tak aj animáciou. Brand New Animal používa prvky zo západnej animácie. Tie sú viditeľné hlavne u komedických scén, kde dominujú klasické deformácie a mimika tváre postáv ako u západných animákov. Akcia je zase tá klasická šónenovka. Dokopy to je veľmi zaujímavý a unikátny animačný štýl.

Dej sa sústreďuje na duo Mičiru a záhadného zvieracieho muža Ógamiho. Širó Ógami na seba berie úlohu toho vážneho a v meste plní úlohu bojovníka za spravodlivosť. Ógami je dobre postavaný charakter so zaujímavou minulosťou. Na začiatku pôsobí ako klasický stereotyp, ale to ospravedlňuje jeho dobre spracovaný vývoj postavy, všeobecne dobrý dizajn a zvolený hlas od Jošimasy Hosoji (Reiner zo Šingeki no Kjódžin, Džunpei z Kuroko no Basket, Šin z Dorohedoro). Svet je veľmi dobre vymyslený a zasadenie fantastiky do moderného mesta pôsobí sviežo. Inak, finálna epizóda mi pripomenula Kill la Kill a 1. film Macross Frontier: Icuwari no Utahime, bez spoilerov môžem napísať len toľko, že sa to týka mikrofónov 🙂

Problémom je fakt, že dej je na začiatku epizodický a zabíja tak potenciál. Za prvé je príbeh predvídateľný a neoriginálny. A za druhé, Mičiru sa vždy nejak jednoducho dostane do centra diania bez námahy – proste sa to stane, lebo to autori chceli. Nebyť toho, bolo by to naozaj úžasné anime.

Podtrhnuté a podčiarknuté, BNA má síce svoje muchy, ale plno som si ho užila. Epizodický dej to trošku pokazil, ale zdarené finále to celé napravilo. Hudba bola skvelá a trochu utrhnutý animačný štýl ulahodil očiam. Kameňom úrazu je naozaj len slabší príbeh, ktorý nakoniec nič prelomové neprináša.

Japonský názov: BNA ビー・エヌ・エー
Anglický názov: BNA – Brand New Animal
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2020

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.