Dorohedoro

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kajman si nepamätá vlastnú minulosť. Amnézia samotná je ale len jeden z problémov. Keď ho v uličke nájdu, namiesto ľudskej hlavy má jašteričiu. Ktorý čarodej to spôsobil? Jeho cieľom je prehľadať celú Dieru a tohoto hajzla nájsť. Vitajte v Diere, tajomnom, odpornom a nebezpečnom svete, kde silní lovia slabých. Miesto, ktoré využívajú čarodeji pre svoje experimenty a po sebe zanechávajú len spúšť a kopu deformovaných ľudí. Kajman čarodejov loví bez jedinej výčitky, oproti iným má výhodu imunity proti mágii. Jeho jediná kamarátka je Nikaido, majiteľka rýchleho občerstvenia, ktorú Kajman stále vyžiera zadarmo.

Temný svet plný najväčších podivností mieša post-apokalyptický kyberpunk s fantastičnom. Mix komédie, hororu a brutality sa môže pýšiť mnohými unikátnymi myšlienkami, vďaka čomu sa anime aj manga stali populárnymi.  Anomálie a absurdity vás čakajú na každom rohu, a nie sú to len postavy, ktoré sú naozaj prestrelené, zvláštne a divoké. Anime z nevšedného denného života „lovca čarodejníc“ a jeho kamarátky zaručí zábavu a smiech aj nejaký ten adrenalín u akcie.

Divný mix sci-fi a fantasy vám učaruje z viacerých dôvodov:
1. originálnosť – ťažko budete hľadať niečo zaujímavejšie zo súčasnej produkcie. Hra žánrov, slov, ideí a dejových zvratov bude vašu zvedavosť držať až do konca.
2. unikátnosť – od začiatku až do konca, Dorohedoro sa vymyká bežným konceptom, ktoré sú zabehnuté v  mainstreame.
3. postavy – či už hrdina alebo nepriateľ, zapamätáte si každého. Postavy sú zaujímavé, každá má niečo do seba a mnohé sú sympatické. Dokonca aj keď ich plánom je vražda hlavného hrdinu, budete im držať palce, už len preto, že si to zaslúžia.
4. spôsob rozprávania a podania – kombinácia žánrov vytvára divný, ale svieži kokteil. Animácia plná tmavých a zároveň mnohých žiarivých farieb dotvorená CGI je pohlcujúca a k tomuto kúsku skvelo sadne.

Bohužiaľ, ani toto dielo nie je perfektné. Dokazujú to nasledujúce body:
1. klišé – ani klasickému neduhu sa nedá vyhnúť. Potenciál skvelého anime sa tak stráca a klasická predikcia je veľmi jednoduchá.
2. podivnosti – niektoré zvláštnosti sú v anime len preto, aby bolo divné ešte divnejším. Niekedy je to naozaj prehnané a zbytočné.
3. koniec – bohužiaľ anime je useknuté a nedokončené, končí navyše vo veľmi zvláštnom zlome. Snáď nebudeme na ďalšiu sériu čakať dlho.

Nebyť tých negatív, bolo by to skutočne zaujímavé dielo hodné nálepky kvality. Brutalita, nahotina, akcia, komédia, to všetko v prostredí sci-fi rozpadnutého sveta a fantastického sveta čarodejov, ktoré akosi koexistujú. Kajman si ale na odpoveď, prečo a ako skončil s hlavou plaza bude musieť počkať na ďalšiu sériu, alebo nebude ostávať nič iné ako začať čítať mangu.

Japonský názov: ドロヘドロ
Anglický názov: Dorohedoro
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2020

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.