Cowboy Bebop

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Bola otázka času, kedy sa ľudstvo vydá do vesmíru a kolonizuje Mars. Neostalo to ale u jednej planéty, postupne sa ako otravný sliz roztiahlo do viacerých systémov. A spolu s nimi sa rozmohla aj kriminalita. Polícia už na to nestačí, tak prečo neregrutovať aj (ne)obyčajných ľudí? Lovci odmien sa predbiehajú vďaka rôznym finančným odmenám, ktoré im môžu zabezpečiť živobytie a tým navyše robia službu širšej spoločnosti. Čo že sa z času na čas zdemoluje aj nejaký ten majetok? Hlavne, že po svete nebehá vrah. Medzi lovcov patrí aj posádka lode Bebop. Pôvodne len dvaja členovia akosi priberú ešte troch a celá tá tragikomédia môže začať. Veď čo zlého sa môže stať, keď sa na jednej lodi zhlukne skupinka ľudí s temnou minulosťou a jeden super inteligentný pes?

Bebop má jedinečnú atmosféru z doby, kedy sa anime ešte neprodukovalo v takom obrovskom množstve ako teraz. Ak máte pocit, že je teraz väčšina sérií na jedno kopyto, prečo nezaloviť po starších kúskoch?

Rok 2071, vesmírny cestovný ruch prekvitá. K tomu ale patrí aj pašeráctvo a všeobecný rozmach kriminality. Spike Spiegel a Jet z lode Bebop pracujú ako lovci odmien. Pacifikujú nebezpečných zločincov a pri tom chcene-nechcene naberú ešte Faye Valentine, krásku s nevyspytateľnou povahou, Radikálneho Edwarda, asi najlepšieho hackera súčasného sveta a korgiho Eina. Nesúrodá skupinka sa spolu snaží spolupracovať, aj keď často (alebo skôr stále) nič nevychádza podľa ich plánov.

Epizodický dej sa postupne zlieva do jedného hlavného príbehu. Dokonca aj vo vesmíre je svet stále malý a ľudia na seba skôr či neskôr narazia. A to platí aj o temnej minulosti našich postáv. Tá ovíňa svoje chápadlá stále tesnejšie a nakoniec jej budú musieť čeliť. Celá táto nesúrodá skladačka nakoniec vytvorí nádhernú vitráž a vám neostane nič iné, ako zo seba dostať: „Och, to je úžasné.“

Anime je staršieho dátumu, čo sa pochopiteľne odrazí na animácii. Väčšina je nádherná ručná kresba, na ktorej si animátori zo štúdia Sunrise dali záležať. Podporu im robí aj CGI, jedná sa pochopiteľne o pohyby vesmírnych lodí. Farieb je tu dosť, ale sú tlmené, nič do očí bijúce. Cieľovka je pochopiteľne dospelé publikum a to je na kresbe poznať. Nie sú tu žiadne prehnané záležitosti, všetko sa snaží držať v hraniciach reálnosti. Očiam ulahodia aj nádherné ručne kreslené prostredia pozadí, či už interiérov alebo exteriérov. Dizajnéri sa museli hlavne popasovať s myšlienkou reálneho sci-fi sveta s nádychom westernu. Podarilo sa im to na výbornú a stvorili naozaj originálne prostredie.

K tomu už treba spomenúť rovno hudbu, ktorá toto veľdielo zavŕši. Mix Jazzu a Bluez stvorila legenda medzi legendami, skvelá Joko Kanno. Kto jej tvorbu nepozná by teraz okamžite mal otvoriť ďalšiu záložku v prehliadači a vyhľadať si ju.

Tento seriál nie je pre každého. Má neopísateľné kvality, ale svojím spôsobom musí divák dozrieť než si ho bude môcť naplno užiť. Preto nosí síce nálepku 15+, ale to je naozaj individuálne. Mnohokrát som počula, že Cowboy Bebop má suchársky humor, ktorý je nudný. Osobne som anime videla 2x, v dobe, kedy som mala nejakých 13 rokov a teraz, keď mám 25. Rozdiel? Obrovský. Ako násťročnú nevyspelú ma anime bavilo, ale nie natoľko, aby som o ňom prehlasovala, že je skvelé. Teraz keď som ho pozrela znovu a ešte k tomu v HD kvalite, môžem prehlásiť, že Bebop skvelý naozaj je. A koho nedostane ten koniec u finálnej epizódy, tak… neviem, nech sa proste ide niekam schovať.

See You Space Cowboy…

Japonský názov: カウボーイビバップ
Anglický názov: Cowboy Bebop
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1998 – 1999

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.