Layton’s Mystery Journey: Katrielle and the Milionaires’ Conspiracy

Joey
0 komentárov

Som veľkým fanúšikom Ace Attorney série, kde sa hráte na právnika a riešite rôzne prípady vrážd. Aj keď sa hra navonok javí len ako viac interaktívnejšia vizuálna novela, ponúka veľmi dobrý príbeh cez rôzne policajné prípady, ktoré musíte rozlúsknuť. O Layton sérii viem už dlhšiu dobu, pretože veľa ľudí sa snaží porovnávať tieto dve série. Dokonca vyšiel aj oficiálny crossover týchto dvoch značiek. Mne však grafický štýl vždy pripadal trochu detský a riešenie prípadov cez hlavolamy tiež nebolo pre mňa to pravé orechové. Preto som predošle hry nikdy neskúšal. Pred nedávnom som si ale povedal, že dám tejto sérii šancu a kúpil som najnovšiu hru série, ktorá ale potvrdila moje obavy. Pokiaľ sú predošlé hry zrkadlom tejto, tak to bola bohužiaľ prvá aj posledná hra, ktorú si v rámci série zahrám.

Dúfal som, že aj na vzdory relatívne detského, i keď unikátneho grafického štýlu, bude dostupných množstvo zaujímavých detektívnych prípadov, kde budú vrahovia  za sebou nechávať zaujímavé hlavolamy, ktoré bude potrebné rozlúsknuť. Alebo bude potrebné zneškodniť pasce či prísť na rôzne kódy napríklad do trezoru a pod. Bohužiaľ už po druhom prípade som pochopil, že sa hra týmto smerom asi nevydá.

Na začiatok si treba položiť otázku pre koho je táto hra vlastne určená. Pretože mám pocit, že v tom nemajú jasno ani samotní autori. Pokiaľ sa autori snažili osloviť hlavne detské publikum, tak tam nemali dávať stovky hlavolamov, ktoré sa aktivujú doslova každých 5 minút. Deti stratia záujem veľmi rýchlo, hlavne keď už od začiatku sa tam objavuje relatívne vysoká náročnosť. Pokiaľ to malo byť určené pre dospelejšie publikum, tak príbeh mal byť spracovaný úplne inak. Je to odprezentované ako nejaká rozprávka pre deti a je tak len veľmi ťažké sa zosobniť s akoukoľvek postavou v hre. Vďaka tomu som sa väčšinu herného času nudil a modlil som sa, aby to už skončilo. Autori zjavne chceli osloviť čo najširšie publikum a skombinovali tak viaceré prvky pre rôzne vekové kategórie, ale v konečnom dôsledku vyvolali skôr opačný efekt.

Čo sa týka samotného príbehu, tak ten sa vydal trochu odlišnou cestou. V tejto hre nehráte za profesora Laytona, ale za jeho dcéru Katrielle. Ubehlo už niekoľko rokov čo profesor zmizol. Katrielle si vo svojich 21 rokoch otvorí vlastnú detektívnu agentúru v Londýne. Okrem prípadov, ktoré jej predhadzuje polícia sa zároveň snaží nájsť aj svojho strateného otca. V tom jej pomáha mladý asistent a strašne ukecaný pes. Takto by sa dal zhrnúť celkom zaujímavý úvod príbehu. Škoda len, že prvých 75 % ponúknutého príbehu vôbec nerieši predhodený úvod. 9 z 12 prípadov sú len nudné omáčky a až posledné 3 prípady začnú konečne odokrývať niektoré veci z minulosti protagonistov.

Hlavolamy sú jednou z lepších vecí v hre, ale je ich až príliš mnoho a po čase to extrémne zunuje. Najhoršie ale na tom je, že väčšina z nich nijako nesúvisí s aktuálnym prípadom, ktorý riešite. Sú len náhodne poschovávané na pozadí scény alebo ich predhodia ľudia v rámci scény či príbehu. Až v poslednom prípade je niekoľko hlavolamov, ktoré priamo súvisia s aktuálnym dejom. To čo malo fungovať v rámci celej hry, nakoniec autori zakomponovali iba na koniec, čo je veľká škoda a nevyužitý potenciál.

Celkovo posledné 3 prípady mali serióznejší podtón a boli spracované omnoho lepšie ako tie omáčky predtým. Z toho mi evokuje, že autori mali zjavne najprv spracovaný koniec a potom sa pokúsili pridať zvyšok príbehu, ktorý by k danému koncu smeroval, ale to im veľmi nevyšlo. Tiež ma iritovalo, že vás hra vedie za ručičky takmer vo všetkom. Ukáže, ktoré sú kľúčové fakty a po pozbieraní všetkých hlavná postava automaticky uzavrie prípad. Hra sa vôbec nesnaží o to, aby samotný hráč prišiel na to, čo sa v skutočnosti stalo. A to u väčšiny prípadov už v polovici budete tušiť, kam to smeruje.

Jedinou vecou, ktorú si na hre naozaj cením je množstvo bonusového obsahu. Ako príbehom postupujete, otvorí sa vám niekoľko minihier, ktoré potrápia vaše mozgové závity. Zároveň ako riešite jednotlivé hlavolamy, získavate body, ktoré vám na konci hry otvoria ďalšie bonusy, akými sú napríklad animované scény z príbehu alebo celý soundtrack. Taktiež je dostupných pár kostýmov pre hlavnú protagonistku a ďalšie je možné stiahnuť online, avšak všetko sú to len farebné variácie predošlých. Hra ponúka možnosť aj upravovať interiér vašej kancelárie, ale to je niečo, čo mňa osobne nijako neoslovilo.

Bolo relatívne ťažké sa rozhodnúť, aké finálne hodnotenie dať tejto hre. Dlhšiu dobu bola pre mňa mierne pod priemerom, avšak vďaka posledným trom prípadom, kde autori konečne trochu využili potenciál hry, si ten bod navyše zaslúži. Bohužiaľ príbeh je vo väčšine času nudný a nezáživný a hlavolamy tiež časom zunujú. Autori v snahe osloviť čo najväčšiu vekovú skupinu hráčov priniesli niečo, čo len ťažko osloví, resp. osloví do takej miery, že ho hra bude baviť od začiatku až do konca.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.