Berserk

Ey3l3ss
0 komentárov

Toto je jedno z mála čisto akčných anime, ktoré ma natoľko zaujali, že odtrhnúť sa od neho, bolo veľmi ťažké. Nie je to v pravom slova zmysle fantasy, lebo démoni a podobní domáci miláčikovia sa v ňom objavia iba na jeho začiatku a konci… V Berserkovi ide hlavne o stredoveké boje a dobíjanie, preto má všetko nesmierne  tajomný nádych. Aj keď ide o starší seriál, vrelo ho odporúčam.

Dej

Celý dej sa točí okolo chlapíka menom Guts, i keď veľkú rolu tam zohráva Griffith (ktorý podľa mňa vyzerá ako žena 😉 ), ale k tomu sa hádam dopracujem neskôr. Jediná hlavná ženská postava nesie meno Casca a Berserk je jedno z mála anime, ktoré sa neodohráva v Japonsku. Podľa mien by som povedal, že to bude niekde v starej dobrej Európe, ale presné miesto nie je známe. Pobehuje tu aj zopár iných postáv, ktoré stojí za to spomenúť, ale veľkú úlohu v príbehu nezohrávajú: sú to Judou (vrhač dýk, inak sympatický chlapík), Rickert (podľa vzhľadu, mladý chlapec – najviac 15 rokov. Schopný lukostrelec), Pippin (taký milý sumo – obor) a nakoniec Corkus (ktorý už hneď od začiatku nemá rád Gutsa – dôvod zatiaľ neznámy). Títo menovaní sú členovia žoldnierskej skupiny „The Hawks“ (Jastraby), ktorej velí mnou vyššie spomínaný Griffith.

Prvá časť je dosť záhadná a podľa mňa mala byť skôr poslednou, pretože neskôr sa všetko odohráva retrospektívne.

Radšej vám o nej nič bližšie neprezradím, inak by som musel spomenúť i tú poslednú, a to by už asi nikoho nebavilo pozerať. Všetko sa to začína niekoľko rokov dozadu od úvodnej časti. Vtedy má Guts ešte len 17 rokov, ale už v tom období  je silný bojovník a na chrbte nosí poriadne veľký meč. Je dosť možné, že je taký veľký ako sám Guts. Vtedy sa podieľal na dobytí pevnosti, ktorú stráži obrnený, masívny chlap s obrovskou sekerou. Nikto zo žoldnierov nemá odvahu sa mu postaviť. Okrem nášho hrdinu Gutsa, ktorý na úžas všetkých ho za chvíľku zloží: Použije na to svoj veľký meč, o ktorom si každý zúčastnený myslel, že ho Guts ani nezdvihne. Z bezpečného miesta všetko sleduje Griffith a jeho družina. Guts si vezme odmenu a bez zbytočného slova odíde (apropo Guts, počas samotného deja toho moc nenahovorí, ale je to stále viac ako Pippin). Po ceste ho prepadnú traja členovia Griffithovej skupiny, aby mu zobrali žold. Náš hlavný hrdina nelení a dvoch z nich behom okamžiku zlikviduje. Nakoniec na pomoc pribehne Caska, ale i tá si po chvíli uvedomí, že nemá proti nemu najmenšiu šancu. Tesne pred tým, ako by jej Guts dopomohol do truhly, zachráni ju Griffith, ktorý ho premôže s neskrývanou ľahkosťou a jediný úder stačí na to, aby Gutsa poranil. Griffith v ňom vidí potenciál, preto ho vezme so sebou a vylieči. Keď sa hlavný hrdina preberie, ponúkne mu Griffith miesto v jeho skupine, Guts odmieta. Napokon sa však dohodnú. Ak Guts prehrá s ním v súboji, tak mu bude patriť. Samozrejme, Guts prehrá, avšak narobí Griffithovi dosť veľké problémy.

Ako plynie čas, preukáže sa Guts ako užitočný člen a každého prekvapuje svojimi schopnosťami. Dokonca sa z neho stáva veliteľ, žezlo však pevne drží v rukách Griffith.

Spracovanie

Keďže je toto anime trošku staršieho dátumu výroby, tak nemôžte čakať animáciu ako v novších kúskoch. Po chvíli si zvyknete a bude sa vám páčiť, aspoň mne osobne zaimponovala. V anime sa vôbec nešetrilo červenou farbou, ale prežiť sa dá všetko:) Postavy sú vykreslené kvalitne, hlavne Guts (má asi o 100 svalov viac ako normálny človek). Čo sa týka ozvučenia – je kvalitné samo o sebe, postavy majú presne taký hlas, ako si zaslúžia. Hudba je príjemná – stredoveká. Počas pozerania super zapadne. Zato úvodná pieseň je od PENPALS, ale na počudovanie, nekazí celkový dojem. Záverečná vsadila na inštrumentálny sprievod s celkom príjemným hlasom v pozadí a práve to ju činí zaujímavou. Jednoducho treba si to pozrieť, vypočuť a spraviť si názor.

Postavy

Guts: Náš hlavný hrdina – teraz sa ani nečudujem, prečo sa anime volá Berserk. Guts by sa dal prirovnať k stroju na zabíjanie. Už od mala ho vychovával žoldnier Gambino, ktorý sa ho neskôr pokúsil zabiť. Gutsa totiž odjakživa nenávidel. Guts sa však nedal a Gambino sa napichol na jeho meč 🙂 Odvtedy bol Guts samotár a nikomu neveril… až sa dostal k jastrabom. Postupne sa menil k lepšiemu, aj keď iba po kúskoch. Griffitha spočiatku považuje za kamaráta, neskôr sa dozvedá pravé zmýšľanie svojho údajného “priateľa“. V srdci je dobrý chlapík, aj keď to moc najavo nedáva. V skupine je rešpektovaný a uznávaný, stále si však udržiava akúsi tajomnosť.

Caska: Je najschopnejší bojovník (samozrejme okrem Gutsa), aj keď je „iba“ ženou (práve Guts jej to stále vyčíta). Griffith je jej idolom, pretože ju v mladosti zachránil. On ju však považuje iba za spolubojovníka. Neustále som si myslel, že je do neho zamilovaná, ale jej srdce si získa niekto druhý. Je rozumne zmýšľajúca, tvrdohlavá, ale aj veľmi odvážna.

Griffith: Niekedy sa mi zdalo, že je dôležitejšou postavou ako Guts. Na krku nosí náhrdelník s názvom “Eye of God“ (Božie oko), ktorý ho chráni pred zlým, ale jeho pravú podstatu sa dozvieme až na konci. Je prešpekulovaný a nič nerobí bezdôvodne. Spraví všetko možné, aby sa dostal k trónu. Je chladný a bez emócií. Gutsa berie ako svoje vlastníctvo a prostriedok na splnenie svojho sna.

Tak to by bol koniec mojej recenzie a dúfam, že sa nájdu takí, ktorým som spravil chuť na toto skvelé anime.

Japonský názov: 剣風伝奇ベルセルク
Anglický prepis: Kenpuu Denki Berserk
Anglický názov: Berserk
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1997 – 1998

Zdroj: archív animedream.sk, 15. februára 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.